Emekli binbaşı Turkcell'e büyük ceza kestirdi

Cep telefonu faturasındaki 2.35 YTL'lik kesintiyi fark eden emekli binbaşı mücadelesini kazandı!

Emekli binbaşı Turkcell'e büyük ceza kestirdi
Fikret Köse'nin bir tüketici olarak verdiği mücadele, geçen yıl ocak ayında başladı.

Binbaşının yaptığı başvuruyu inceleyen Telekomünikasyon Kurulu, ücretsiz kampanyalarında abonelerini mağdur ettiği belirlediği Turkcell'e 32 milyon YTL ceza kesti. Emekli Binbaşı Fikret Köse'nin bir tüketici olarak verdiği mücadele, geçen yıl ocak ayında başladı. Turkcell abonesi olan Köse, Kamucell tarifesi gereği eşiyle yaptığı ücretsiz görüşmelerinin Shell kampanyasında kazandığı kontörlerden düştüğünü fark etti.

İki faturadan kesinti
Faturayı inceleyen Köse, 2.35 YTL'lik kesintiyi tespit etti. Bunun üzerine Köse, Shell ve Turkcell'e başvurdu. Bu kuruluşlardan olumlu cevap alamayan Köse, 15 tanıdığının faturasını inceledi ve bu faturalarda da aynı kesintinin yapıldığını tespit etti. Turkcell'in "teknik hata" gerekçesiyle 2.35 YTL'lik kesintiyi iade etmesine rağmen Köse, Telekomünikasyon Kurumu'na başvurdu.

TK 1.5 yıl inceledi
Telekomünikasyon Kurulu, Köse'nin 9 Nisan 2007'de yaptığı başvuruyu önceki gün sonuçlandırdı. TK, verdiği kararda "Turkcell'in abonelerini mağdur ettiğini" belirterek şunları kaydetti: "Turkcell, hakkında abonelerin ücretsiz kampanyalar kapsamındaki uygulamaları nedeniyle maddi zarara uğratarak mağdur etmesi nedeniyle Tarifeler Dairesi Başkanlığı tarafından hazırlanan soruşturma raporuna göre, kayıtlı idari para cezası değerlendirme tablosunda yer alan hesaplamayla belirlenen ve 2006 yılı net satış tutarının binde 5 oranına tekabül eden 32 milyon 088 YTL tutarında idari para cezasının uygulanması hususunda karar verilmiştir." TK yetkilileri Hürriyet'e, Turkcell'in yanlış faturalandırılma nedeniyle abonelerinin uğradığı zararın tamamını ödediğini, ancak bu durumun ceza verilmesini engellemediğini bildirdiler.

Başka belgeler de var

Fikret Köse, TK'nın verdiği cezayı yetersiz buldu

Fikret Köse, TK'nın verdiği cezayı yetersiz buldu. "Böyle bir hata olamaz" diyen Köse, "Ben Turkcell'in lisansının iptalini bekliyordum. Ancak böyle bir ceza çıktı. Benim elimde daha fazla bilgi ve belgeler var. Bu kararın ardından Maliye Bakanlığı, Ulaştırma Bakanlığı daha detaylı incelemeler yapmazsa yargı yoluna da gideceğim" diye konuştu.

Ceza yüzde 3 olabilirdi
Köse, kendisine gönderilen karara ilişkin tebligatta yönetmeliğin hangi hükmüne göre ceza verildiğinin belirtilmediğini söyleyerek şunları kaydetti: "2006 yılı Ocak ayından Ekim ayına kadar bu usulsüz tahsilat tüm abonelerde devam ediyordu. TK 2006 yılı net satışının binde 5'i oranında ceza verildiğini belirtiyor. Oysaki bu oran yüzde 3'e kadar çıkartılabilirdi. Ceza yönetmeliğindeki 6 kıstas cezanın büyüklüğünün tespitine yarıyor. Ve Turkcell'in yapmış olduğu bu usulsüz tahsilat bütün kıstasları da içerirken en düşük para cezasına çarptırıldı. Bundan sonra benim muhatabım TK'dır."

Shell de hatalı
Shell'in de hatalı olduğunu iddia eden Köse, "Shell bu kampanyada kendi ürünün satışı için promosyon olarak Turkcell'in hizmetlerini kullanmıştır ve bu ürünün ayıplı olduğu ortaya çıkmıştır. Tüketici Kanunu gereği Shell de suçludur" dedi.

hurriyet.com.tr

Okuyucu Yorumları

Toplam 36 Yorum

Süper. İşte bu kadar. Bize de dakkası 1 kontör dediler. 6 dakkada 34 kontör aldılar. iade ettiler ama bizde başvursaydık keşke.

Herkes hakkını arasa bu ülkede çok şey deyişir ama bana dokunmayan yılan bin yaşasın düşünecesi kafalardan çıkmıyor bir türlü Helal olsun bu adama.

Helal adama 2 kuruşun hesabını yapmayız biz bizi de böyle yerler takibi birisi dur diyene kadar

türkcelle bu ceza verildiyse vodafone bunun on katı ceza verilmesi lazım durup dururken kontörlerin yok olması sadece vodafone de var

bilnçli tüketiciyi yürekten tebrik ediyorum....

helal olsun bravoooo

2,35 ytl için adam araştırmış dava açmış helal olsun başkasının umrumda olmaz ayrıca farketsen ne olcak dava açsan işte 1.5yıl kimbilir ne kadar masraf(avukat parası evrak parası vs.vs.+ zaman kaybı bu işler yüzünden hakkımızı arayamıyoruz helal olsun adama

hadi bakalim 2.35 ytl nin bedeli 32 milyon ytl yi odeyin de o olmayan akillariniz yerine gelsin,

2kuruşun hesabını yapmayan adamın 10 kuruşuda olmaz helal olsun herkes yapmaz bunu dj DeLi YaNGiNiM

turkcell kontorlerine neden bukadar zam geldiği anlaşıldı..

32 milyon çok para. Ama 2006 net satışının sadece binde 5'iymiş. :)

Kimbilir kaç kişiden bu çeşit küçük miktarda para aldılar da insanlar bu kadar para için uğraşmayı gerek görmediler.Helal olsun adama hakkımızı aramalıyız.

Tüm tüketiciler böyle olsa keşke...

bu firmanın çok şerefli ! partonu geçen gün mahkemede aylık gelirini 7 bin tl olarak ifade ettii. davasıda zamanaşımından düştü . bu çok şerefli patronu zengin etmeye devam edin.

Tebrikler.böyle oldukça bu kene firmalar hadlerini bilir ancak.umarım herkes bu vatandaşımız gibi duyarlı davranır bu konularda.

"Ben Turkcell'in lisansının iptalini bekliyordum. Ancak böyle bir ceza çıktı. Benim elimde daha fazla bilgi ve belgeler var. Bu kararın ardından Maliye Bakanlığı, Ulaştırma Bakanlığı daha detaylı incelemeler yapmazsa yargı yoluna da gideceğim"

Kendisini hakkını aradığı için tebirk ediyorum ama yukarıdaki paragrafta söylediklerin abartmış biraz.. Ayrıca lisansı iptal edilirse ne olacak.? Ülkede zaten tek TÜRK GSM operatörü var (Gerçi onun da bi bölümünü sattılar yabancılara ama Avea ve Vodefon'dan iyidir) o da kapansı paralar hepten yabancılara aksın..

gerçekten bravo. chip online ın da yorumunu bekliyoruz böyle konulara..

adamım sen bir harikasın ! amerikan filmlerindeki davalar gibi number one ! adamım şu lanet olası adamlarından hakkından geldin ya bende sana adamım diyorum !

darısı telekomun başına...

Bi arkadaş söyle dedi
"Kendisini hakkını aradığı için tebirk ediyorum ama yukarıdaki paragrafta söylediklerin abartmış biraz.. Ayrıca lisansı iptal edilirse ne olacak.? Ülkede zaten tek TÜRK GSM operatörü var (Gerçi onun da bi bölümünü sattılar yabancılara ama Avea ve Vodefon'dan iyidir) o da kapansı paralar hepten yabancılara aksın.."

Paranın yabancıya akmasını bende istemem zaten bunu hiçbir Türk istemez ama yerli malı yurdun malı herkes bu kazığı tatmalı düzeni var memlekette adsl desen aynı elektrik su desen aynı ülkemizdeki bankalar bile Türklerin elinde değil Napalım bizde :D
Yabancılar yerlilerden daha insaflı :(

Türkiyede buna benzer haksız kazanc saglayan insanları ordan burdan 3-4 kuruş daha fazla kazanarak milyon dolarları kasalarına dolduran şirketleri hepimiz farketmişizdir. Ancak bir tüketici olarak hakkını almak ıcın bir güce bir sosyal statüye sahip olmak gerekiyor. Bu davayı sıradan benim gibi Ali-Veli olan biri başvursaydı sonuç buraya varırmıydı. Sanmıyorum, kimse bizi kaile bile almazdı. Bu tür statüye sahip olan sayın binbaşıma hassasiyetlerinden dolayı teşekkür borç bilirim.

Abartmış yani...
Yüzde üç bekliyor, lisans iptali bekliyor...
Davası haklı ama o kadar da uzun boylu değil yani...

ttnet için de olsa böyle olaylar ne güzel olur

Az bile olmuş.

şu dünyada ya yazılım şirketiniin sahibi olmak varmış ya da telefon operatörü sahiibi. turkcell gibi bir operatörün sahibi oolsan ki biliyosunuzdur ingiltereden izin aldı yani lisans iddiia şans oyununun da sahibi kendisi . mehmet emin karamehmet... 32 milyon dolar onun için gazoz parası...

Bu ceza mı şimdi ya çok komik rakamlar var ortada. Bu olaya ben sadece gülerim.... Artık Hukukta kalmadı....Nasıl bir dünya da yaşıyoruz :S

Shell suçlu değil; Shell promosyonuna katılan kullanıcılar Turkcell sebebiyle mağdurdur. Muhattabları da Turkcell olmalıdır.

Shell ise sadece Turkcell'in ayıbından dolayı ileride yapabileceği benzer promosyonlarında Turkcell'i seçmeme tercihini kullanabilir.

Shell promosyonun vaadini yerine getirmiş, fakat Turkcell iç etmiştir.
Bence olay böyle olmuştur.

Sayın Saygıdeğer Emekli Binbaşı olayın bu noktaya kadar peşini bırakmamakla kamu görevini yerine layıkıyla getirmiştir; fakat Turkcell'in yürütmedeki hatalarından Shell firmasına da ayıp aramakla doyumsuzluk etmektedirler.

Bazi arkadaslarin olayin uzerine gidilmekle abarttildigi fikrinde hem fikir olduklarini gözlemliyorum. Kanimca önemli olan husus hukukun haksiz kazanc ya da kazanclarin önünü acici mi caydirici mi oldugudur. Eger ortada yapilan basit bir hata olsa diger sirketler rakiplerini zarara ugratmak ve hatta ortadan kaldirmak amacli durumu kullaniyor olsalar ben de dusunurdum. Ancak ortada boyutlari bizim bu gibi vurudumduymazliklarimiz ve umursamazliklarimiz nedeniyle akil almaz noktalara gelmis HAKSIZ VE DAHASI YASADISI KAZANC söz konusu. Elde edilen kazanim ödenecek bedelle karsilastirilindiginda umursanamyacak ölcekteyse bu gibi olaylarin önunu almak asla mumkun olmaz. Ortada bir suc varsa cezanin uygulanmayisi ya da yukarida belirttigim kapsam disinda yumusatilarak uygulanmasi sucun tesviki anlamini tasir.
Ortada irza gecmeyi aliskanlik edinmis ve birbirleriyle bu husuta yarisa girmis bir kac kisinin sehre musallat oldugunu ve aralarinda anlasarak birbirlerine destek olduklarini dusunun bu durumda suclari kesinlesecek kisiler icin idam cezasi getirdiginizi ancak bir kez böle bir suc isleyerek pisman olan kisi ile magdurun da razi olup evlenmesi halinde idamdan kurtulacagini varsayalim. Simdi adam daha önce bu suctan yakalanmis evlenmis kurtulmus diger arkadasi defalarca akabinde bunu bosayarak aralarindaki oyuna yeniden katilmasini saglamis. Simdi de sizin ya da kardesinizin basina allah saklasin böle bir is gelmis ve tesadufen yine yakalanmis ve artik her sey yavas yavasanlasilmaya baslanilmis ve siz bosamayi gerceklestirenin de suclu oldugunu söyluyorsunuyorsunuz yok artik abartmayin o kadar da uzun boylu degil denildiginde kendinizi yapayalniz buluveriyorsunuz ve bakiyorsunuz olaylar halen devam ediyor ve abartmayalim bu kadar da olamaz diyenler bir turlu anlam veremiyor. Darisi telekomunda basina demekten de geri durmuyorlar. Anlasilan basimiza daha cok gelecek var bu gidisle.

Valla helal olsun. Zaten biz sustugumuz ve haksizliklarin takipcisi ve israrcisi olmadigimiz icin tüm bu vurgun ve haksizliklar devam ediyor.
Birakin 2-3 YTL, cok daha fazlasi icin bile aman bosver yada Allahindan bulsunlar diyoruz. Admlar da vurguna devam ediyorlar. Benzer durumlar icin benim de girisimlerim olmustu. öyleki alacagimin cok daha fazlasini olayi cözmek ve hakkimi almak icin yaptigim telefon görüsmelerine harcadim. Baktim olmuyor, vaz gectim.
Burda Tüketici derneklerine gercekten cok büyük görev düsüyor. Toplumu hem bilinclendirmeli, cesaretlendirmeli hem de destek olmalidir.
Türkiye de gercekten hakkini aramak da o kadar zahmetli ve zor ki, insanlara bikkinlik geliyor. Binbasi vatandasimizi hakkini aramaktaki israrindan ve Türkcele yetersiz gibi görünse de b u cezayi kestirmesinden dolayi tebrik ediyorum.

Bu ceza mı şimdi ya çok komik rakamlar var ortada. Bu olaya ben sadece gülerim.... Artık Hukukta kalmadı....Nasıl bir dünya da yaşıyoruz :S
demiş bir ziyaretçi, 32 milyon ytl deniyor daha ne kesilecek? 32 trilyon eski para ile!

kendisini tebrik ederim. bizim yapamadığımızı yapmış tebrikler. zaten bu iletişim oparatörlerinin hepsi leşe konmuş akbabalar gibi. milleti sömürüyor.

helal binbaşım bu onlara ıyı oldu turkcell den nefret edıyorum zaten turkcell tavuguna vodafone ve avea horozları tevavüz edip ohh bee ve anı yasa cıvcıv lerı dunya ya geldı:D:D:D

helal olsun adama valla böyle yapmak lazım yoksa çok yolar bu şirketler insanları

Değerli Chip okurları. Ben Fikret Köse, Turkcell'e 32 milyon YTL ceza kestiren Emekli Binbaşı:)). Bu haber pekçok WEB sayfasında yayınlandı ancak hiç birine yorum yazmadım. Çünkü konu tamamen teknik ve magazin yönüyle bakmamak lazım. Sizler anlarsınız diye yazıyorum:)). Mütekait Bahriye Zabiti değil Emekli Deniz Subayıyım. Bu gün Migros'un stoklarında 60bin çeşit ürün vardır. Ben stoklarında 1milyon200bin çeşit ürün bulunan Askeri Stok Yönetim sisteminde çalıştım. Bu gün Sosyal Güvenlik Kurumundaki reçete takip ve kontrol sisteminin altyapısı 1996 Yılında Emekli Sandığında kurulmuş olan sistem esas alınarak kurulmuştur. Emekli Sandığının 1996 yılında kurduğu bu sistemi 1994 yılında ben Deniz Kuvvetlerine kurmuş ve çalıştırmıştım. Daha sonra Em.San. yetkilileri ile bu programı kendilerine entegre etmeleri için biz yardımcı olduk.

Yani sizler bugün Vista, XP veya Pardus kullanıyor olabilirsiniz ama Windows1.0'ı Gates geliştirdi. Ben de 1994'te 3 kişilik ekiple Reçete1.0'ı geliştirdim. Bu gün 59 milyon kişi bu sistem ile takip kontrol ediliyor.

Gelelim Turkcell'e; hata tespit edildikten sonra önce Turkcell ve Shell'e veri tabanında hata veya kasıtla fazla kesinti yapıldığını bildirdim. Tabii ki ciddiye almadılar. Daha sonra gerekli dataları kendim 8 ay boyunca topladım ve ilgili resmi kurumlara şikayet ettim. Şansa bakın ki benden 3 ay önce Bandırma'dan Havacı bir Binbaşı (U.E.A.) da hatayı görmüş ve Sanai Bakanlığına şikayet etmiş ancak bunun genel bir hata olduğunu anlamamış. Turkcell "abonemizin mağduriyeti giderildi ve sistemimizdeki teknik hata giderildi demiş", daha sonra ben de Shell'i devreye sokunca bana da "zararınız ödenmiş ve sistemimizdeki teknik hata düzeltilmiştir" şeklinde yuvarlak bir cevap gönderilmiştir. YERSENİZ.

Bu hatayı tespit etmek için yaklaşık 2.000 YTL harcadım. Zira ben uğraşmasam bunu hiç bir tüketici çözemezdi. Nitekim 30 küsür milyon Turkcell abonesi çözemedi. Memleketime ve sizlere feda olsun. Genç yaşta emekli olduğumda emekli ikramiyemi ve maaşımı alırken biraz mahçuptum. Ancak sanırım 32 milyon YTL herhalde borcumu ödemiştir.

Sayın Fikret Köse; bir tüketici olarak gösterdiğiniz çaba için teşekkür ederim.

Aslında siz haksız yere bizlerden alınan parayı kurtarıyorsunuz.

Bir de bankaların vadesiz mevduat hesabından her yıl yolduğu 60 ytl olayını da irdeleseniz.

Saygılarımla.
KS.

Turkcell Yıllardır Abonelerinden fazla ve Haksız yere para almaktadır.Bu yaptığı yolsuzluğun,Maliye yönündende araştırılması gerekir.Turkcell Buyuk bir firma,Maliye'yi susturmuş olabilirmi?Bence olabilir.Telekominikasyon kurulunun kestiği ceza aslında büyük gibi görünsede bence bu cezanın 5 misli olması gerekirdi.Demekki Turkcell kuruluda kafaya almış.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir