Eminem öldü mü? Elbette hayır

Eminem öldü haberiyle karşılaştıysanız dikkatli olmanızda fayda var! İşte en son tehlike...

Eminem öldü diyor ama amacı farklı

TrendLabs tarafından ortaya çıkarılan yeni bir virüs, ünlü Rap yıldızı Eminem'in öldüğünü duyuran bir mesajla bilgisayarlara sızmaya çalışıyor.

Trend Micro'nun global araştırma merkezi TrendLabs, geçtiğimiz hafta, farklı bir ZBOT türünü ortaya çıkardı. Gelen mesajda Rap yıldızı Eminem'in öldüğü iddia ediliyor ve spam (istenmeyen e-posta) mesajı kanıtlamak için bir imge kullanılıyor. Mesaj, CBS News'tan geliyormuş gibi görünüyor ve alıcıyı Rap yıldızının geçirdiği sözde trafik kazası hakkında bigilendiriyor.

Alıcılar, daha sonra, kaza hakkında video kanalıyla daha ayrıntılı bilgi almak üzere bir link'e tıklamaya teşvik ediliyorlar. Kullanıcılar, video link'i yerine .exe dosyası indiren bir siteye yönlendiriliyorlar. Ne var ki, indirilen dosyanın kendisi bir Truva atı oluyor ve bu Truva atı, hedef bilgisayara bir kez sızdı mı, online bankacılık, sosyal ağlar ve e-posta hesapları gibi oturum açma bilgilerini kolaylıkla ele geçiriyor.

Trend Micro Kıdemli Güvenlik Danışmanı Rik Ferguson, yeni virüs hakkında şunları söylüyor: "Siber suçluların tehdit içerikli yazılımlarını yaygınlaştırmak amacıyla kullandıkları ve belli bir ölçüde korku ve belirsizliğe neden oldukları bir başka vakayla karşı karşıyayız. Bütün dedikodulara şüpheyle yaklaşın ve popüler bir arama motoruna bile dayansa bütün link'ler karşısında dikkatli olun. Herhangi bir olayın yeterince haber değeri varsa, detayları belli başlı haber sitelerinde zaten bulursunuz. Adresi kendiniz yazın ya da kendi yer imlerinizi kullanın."

Basın bülteninden derlenmiştir

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

eminem oldu virusu xD guzelmiş hahahah

gerçekten öldümü yav benim niye haberim yok:(

eminem ölür virüsü kalır. dostlar beni hatırlasın :D:D

susun eminem illumanati değil di en azından

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play