En az kilitlenen web tarayıcısı hangisi?

Herhangi bir sebep yokken en çok kilitlenen web tarayıcısı hangisi? Peki ya en stabili? İçeride...

  • Zeynel A. Öztürk
En az kilitlenen web tarayıcısı hangisi?
Yeni IE'ler çok daha az kilitleniyor

En hızlı tarayıcıyı veya en güvenli tarayıcıyı arayan testlerle sıkça rastlıyoruz. Sauce Labs ise farklı bir şey deneyerek en çok kilitlenen web tarayıcısının hangisi olduğunu araştırmış.

Web tarayıcılarını 55 milyon kez çalıştırarak test eden siteye göre en çok kilitlenen tarayıcı, Internet Explorer. Araştırmanın sonuçları, Microsoft'un web tarayıcısının yüzde 0.25'lik bir kilitlenme oranına sahip olduğunu söylüyor. Chrome yüzde 0.12, Firefox ise yüzde 0.11 ile IE'yi geriden takip ediyorlar.

Ancak Internet Explorer'ın yüksek kilitlenme oranının sorumlusunun, tarayıcının eski sürümleri olduğunu vurgulamak gerekiyor. IE6, yüzde 0.31 kilitlenme oranı ile stabiliteden en yoksun tarayıcı iken IE9 yüzde 0.10, IE10 ise sadece yüzde 0.05 kilitlenme oranına sahip.

En kararlı tarayıcılar, Firefox ve Chrome

Sürümlere tek tek baktığımızda Chrome 27'nin yüzde 0.01 ile en kararlı ikinci web tarayıcısı olduğunu söyleyen test, Firefox 22'nin ortalama yüzde 0.0 kilitlenme oranıyla en kararlı tarayıcı olduğunu iddia ediyor. Opera ve Safari'nin kilitlenme oranları ise teste göre sırasıyla yüzde 0.13 ve yüzde 0.15. Opera 12'nin kilitlenme oranı yüzde 0.08 iken Safari 6'nın kilitlenme oranı yüzde 0.12.

Sauce Labs, kilitlenmelerin hatalı kodlardan değil, web tarayısının kendisindeki hatalardan kaynaklandığı bilgisini de veriyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 19 Yorum

firefox farkı

stabilite = firefox , firefox=stabilite

yandex niye yer almıyor yada opera,

@05 Eyl 2013 13:22 Yandex native bir tarayıcı değil chromium projesini kullanıyor yani aslında o bir chrome

@05 Eyl 2013 13:22 opera var yendexte chrome çakması zaten

@05 Eyl 2013 13:22 opera zaten var yandex ise chrome altyapısı kullanıyor.

YA SALLAMAYIN DİN KARDEŞİYİZ EN SON SÜRÜM FİREFOX İĞRENÇ YILLARIN FİREFOXCUSUYUM BIRAKICAM BIKTIM DONMALARDAN

yandex neden yer almıyor çünkü chrome alt yapısını kullanıyor arkadaşım

Firefox, Chrome'a göre 100-150 MB daha az RAM kullanıyor. Chrome'un bellek tüketimi bir SUV'in yakıt tüketimine benziyor. Özellikle 1 GB RAM'i olan sistemlerde Chrome kullanılmasını tavsiye etmiyorum. Firefox gerçekten de çok iyi bir tarayıcı. Firefox E-mail&Multimedia Pro'yu bekliyorum. Ayrıca Firefox'un mobil cihazlara ve Linuxlar'a daha fazla özen göstermesi gerekiyor... <Cleverman>

@05 Eyl 2013 14:40 ilginçtir, benim cihazda chrome daha az kullanıyor. Ve çok sekme açıkken chrome herhangi bir takılma göstermezken firefox geçişlerde takılıyor.

@05 Eyl 2013 15:45 Firefox ve Chrome'un bellek gösterim şekli farklı. Firefox bütün sekmeleri tek bir yapıda kullanırken, Chrome yalıtarak çoklaştırıyor. Böylece görev yöneticinde birden fazla chrome oluyor. Firefox'da ise sadece kendisi ve plug-in container farklı oluyor. Böyle olunca o Chrome'ların toplamı Firefox'un toplam kulanımını geçiyor. Ayrıca sen sürekli Chrome kullanan birisiysen Chrome işletim sistemi tarafından daha hızlı çalışması için bellek ayrılıyor, öncelik tanınıyor. Başka az kullandığın bir tarayıcıya geçtiğinde hızı ne kadar iyi olursa olsun yavaş kalıyor.

@05 Eyl 2013 15:45 aynen arkadaşım firefox' un flash ile ilgili sıkıntıları var. ie 10 da bile bukadar flash sorunu yok videolar deli gibi kasıyor firefox varken. donanım ivme desteği yok diyeceğim ama onuda açtım destekliyor yinede nafile firefox yalan tarayıcı.

@05 Eyl 2013 17:39 Internet Explorer 10 da bile derken? Internet Explorer 10 flash gömülü geliyor. Daha iyi çalışması normal değil mi?

Firfox About ayarlarındaki gereksiz eklentilerinizi ( eklenti uygulamlarını demiyorum) Kaldırdığınızda Em hızlı en kararlı tek MOZİLLA:...

o 0.12 neden hergün başıma geliyor. i5 2.4 işlemci 8 gb bellek ve 2 gb 8730m ekran kartı var.

Chrome kararlı değil ram i çok kullanıyor

Firefox'a saygımız var kaliteli tarayıcı en az kitlenen olarak başarı ile çıktığına sevindim fakat Yandex'den yazıyorum :)

3 tane tarayıcı kullanıyorum (opera,ie,ff) bunlardan en çok kitleneni ff sonra opera sonrada ie'dır.(opera en çok kullandığımdır)

Chrome, Internet Explorer'dan kararli miymis? O kadar fazla RAM kullanan Chrome'dan bahsediyoruz degil mi?Firefox'un son versiyonu da cokuyor. Bundan once sorun yoktu, fakat hata orani 0 olamaz. Windows 8'deki Iternet Explorer 10'da birkac kez sayfadan kaynakli hataya sahit oldum. Fakat flash gomulu olmasi ve sayfalari cok hizli yuklemesiyle eski surumlerinden farkioldugunu hissettim. Su anda IE kullaniyorum.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play