En büyük teknoloji şirketi hangisi?

Microsoft, Apple, Google, Samsung, diğerleri... Teknoloji dünyasının en büyük şirketi, sizce hangisi

En büyük teknoloji şirketi hangisi?

Teknoloji dünyası, yalnızca büyük oyuncuların değil, küçük, yeni firmaların da rekabetin içinde bulunduğu, çok hareketli bir yer. Mobil teknolojilerde, en önde Apple ve Samsung var. Microsoft, bu ikiliyi üçüncü sırada izliyor.

Forbes'in gelirlere, kara, varlıklara ve piyasa değerine göre hazırladığı listede de Microsoft, üçüncü sırada kendine yer buldu. Firmanın Kasım ayındaki rakamlarda Apple'ın gerisinde ikinci sırada bulunduğunu hatırlatmakta fayda var; yani Samsung, Microsoft'u geçmiş durumda. Unutulmaması gereken bir başka nokta, bu değerlendirmelerin Forbes'in kendi puanlama sistemine göre yapıldığı.

Veriler, Microsoft'un 31 Mart 2015'te tamamlanan üç aylık dönemde 21,06 milyar dolar kar ve 6,6 milyar dolar işlem karı elde ettiğini söylüyor. Dönem boyunca 8,6 milyon Lumia satan Microsoft'un satışları, 2014'teki aynı döneme göre yüzde 18 artmış.

Tüm bunlara karşın Microsoft'un önemli bir dönem geçirdiğini söyleyen rapor, firmanın işlem geliri marjında düşüş yaşaması yüzünden daha az kar ettiğini vurguluyor. Rapora göre Samsung, bu çeyrekte Microsoft'tan daha fazla kar elde etmiş bulunuyor. Yine de bunlar, kötü günlerin habercisi değil çünkü Satya Nadella yönetimindeki firma, iş ve ürünler konusunda yeni bir yaklaşıma sahip. Firma, şu sıralar bulut işini hızla büyütürken, mobili çok daha ciddiye alıyor.

Geleneksel güncelleme döngüsünü bitirecek olan Windows 10'la birlikte Microsoft, yine zirveye oynayabilir.

Bu arada listenin ilk on sırasındaki diğer isimler ise, sırasıyla Google, IBM, Intel, Cisco, Oracle, HP ve Hon Hai Precision...

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

Bakalım neler olacak

Microsoft olmazsa bilgisayar olmaz, Google olmazsa internet olmaz. Apple olmasa da olur...

@17 Mayıs 2015 21:07 google ile interneti bağdaştırman ayrı bir konu tabi :D

Microsoft batacak bakın görün 5 yıl içinde mobil bölümünü kapatmak zorunda kalacak. Çünkü Lumialar fiyasko. O kutucukları kimse sevmiyor. Kimse WP telefon almak istemiyor. 4-5 yıl içinde Microsoft daha fazla zarara girmeden mobilden çekilecek. 10-15 yıl içinde de akıllı telefonlar iyice gelişeceği için bilgisayarlardan daha çok rağbet görecek. Yani Microsoft mobilden de, pcden de darbe yiyecek. İkisinde de tutunamayacak ve batacak.

@17 Mayıs 2015 21:18 he güzel kardeşim he adamlar artış yakalıyo diyo sen diyon kimse sevmiyo kimse değil sen sevmiyosun neyse sen windows la ilgili herhangi bişey kullanma zararlı sana

@17 Mayıs 2015 21:18 Tabi kardeşim uçan arabalar çıkar da bmw mercedes tarih olur.

Google daha büyük. Arama onda, tarayıcı onda, YouTube onda, Blogger onda, Drive onda, Hangouts onda... O olmazsa Microsoft ve Apple'ın kuru işletim sistemleri ne işe yarar ki? İnternet hepsinden üstün ve değerli. İnternet = Google :)

intelde microsftun. yalniz qualcom intelden daha buyuk bildigim kadariyla.

@17 Mayıs 2015 22:49 Vay beeeeeee

Samsung edge satislariyle hepsini katlama durumda buraya yazın 1. Samsung olacak

Apple maddi deger olarak buyuk ve sisirilmis rakamlariyla olagan ustu kar ediyor evet ama Samsung la kiyaslanamaz. Samsung endustri devi hemen her alanda ki buna uzay da dahil olan bir firma, herkes apple'in basarisini konusuyor ama Samsung'un 20 yil icinde dunyayi avucunun icine aldigini bilen yok. Sadece gemi sektorundeki gucu apple'in kaldiramayacagi bir agirlik. Apple'i bu kadar buyuk gosteren hissedarlarinin cok buyuk zenginler olmasi yani satislar duserse apple balonu da patlar.

@18 Mayıs 2015 11:03 aynen katılıyorum apple mobil işlemcilerini bile samsunga yaptırıyor.

Arkadaşlar bu telefon anlatılmaz yaşanır derler ya yalannnnnn

Sen de yorum yaz

 



CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir