En büyük yıldız keşfedildi!

Gelmiş geçmiş en büyük yıldız keşfedildi. İşte akıllara durgunluk veren boyutları...

  • Ertuğrul Süngü
Bulunan iki yeni yıldız kümesi var.
İnsanın aksine ağır başladıkları hayatlarına, zayıflayarak devam ediyorlar.

Yıldızların yıldızı; en büyük yıldız keşfedildi. Herhangib bir yıldızdan çok daha büyük ve farklı olan bu ışık kümesi; Sheffield Üniversitesi astrofizik profesörü olan Paul Crowther ve ekibi tarafından keşfedildi.

ESO'un büyük ebatlardaki teleskobu ve Hubble Uzay teleskobunu kullanarak çalışan ekip sonunda iki yeni yıldız kümesi keşfettiler: NGC 3603 ve RMC 136a. R136a1, R136 kümesinin içerisinde bulunan bir yıldız ve şu ana kadar bulunan en büyük yıldız olma özelliğini taşıyor. Şu anki kütlesi 265 solar kütle değerinde ve ağırlığı 320 solar kütle değerinde. Büyük olarak bilinen günteştense 300 kat daha büyük.

Crowther; "Çok büyük yıldızlar, dışarıya çok fazla güç atarlar. Bu sebepten; insanların aksine çok ağır bir kütleyle meydana gelirler ve zamanla zayıflarlar" diyerek büyük yıldızların gelişimine değindi ve ekledi; "Neredeyse bir milyon yıldan fazla zamandır ışık saçan R136a1, gözlemlediğimiz kadarıyla orta yaşlı bir yıldız."

R136a1 sadece en büyük yıldız olma özelliğiyle de yetinmiyor. Kendisi aynı zamanda güneşimizden on kat daha fazla ışık yayıyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

en büyük mü en ağır mı sanırım daha büyük olanları varmış ama daha hafiflermiş bu daha ağır daha çok ışık veriyor hızlı yaşayıp genç ölüyor yaklaşık 3 milyon yılcık

300kat büyükse 300kat daha geniş yüzeyi vardır. o zaman 300 kat daha fazla ışık yayar.

Buyuklukten kastin hacim ise Kizil Devler var. Yani gunes benzeri yildizlarin hidrojeni tukenince balon gibi sisen halleri diyebiliriz kisaca. Oyleki gunes kizil dev olunca hacmi dunyayi da icine alabilecek kadar buyuyecek. Su anki capi 1 Milyon Km ( yaklasik ) iken o zaman 300 M olacak yani. Tabii kutle haliyle ayni. Ama farki su. O yildizcik 3 milyon yil yasayabilrken bizim gunes dede 5 + 5 milyar yil yasiyor. Su an yolun yarisinda yani.

Yanlis. 300 kat agir olmasi 300 kat buyuk yuzeye sahip olmasini gerektirmez. O devasa kutledeki cisimlerin cekim alanlari da korkunc olur. Yani ayni kutledeki madde daha kucuk bir alana s1k1smak zorunda kalir. Daha yogun hacim daha kucuk alan. ;)

@00:28
düz mantık, işin içinde hidrojen yoğunluğu, füsyon hızı gibi baska etmenler var iş sadece boyda değil önemli olan işlevi :D:D

dedikleri gibi dünya evrende çölde kum tanesi....

300kat büyükse 300kat daha geniş yüzeyi vardır. o zaman 300 kat daha fazla ışık yayar.

Aynı yapıda oldugunu nerden çıkardın??

300kat büyükse 300kat daha geniş yüzeyi vardır. o zaman 300 kat daha fazla ışık yayar.
----------------------------------------------------------------------------
2 boyutlu olarak dusunme arkadasim

Bilinen en büyük yıldız VV Cephei diye duydum. Güneşten 1900, Dünyadan ise 650 bin kat daha büyükmüş...

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play