En çevre dostu şirket, açık arayla o oldu!

Ne Sony, ne Apple, ne de HP... Bu listenin en tepesinde, kimsenin beklemediği bir isim var!

  • Zeynel A. Öztürk
En yeşil şirketler: Wipro, HP ve Nokia

Elektronik cihaz üreticisi Wipro, Greenpeace'in listesinde bu senenin en "yeşil" şirketi olmayı başardı. 10 üzerinden 7.1 puan verilen Wipro'yu 5.7 puanla geçen senenin birincisi HP takip ediyor.

Çevreci örgüt Greenpeace'in Wipro'ya bolca verdiği puanların arkasında şirketin Hindistan'da yenilenebilir enerjilere verdiği önem ve yeşil enerji politikalarını desteklemesi yatıyor. Wipro, kullanılmayan tüketici elektroniklerini toplama ve geri dönüştürmede de yüksek puanlar almayı başarmış.

Listede ikinci sırada yer alan HP, listedeki Amerikan şirketleri arasında en çevrecisi olmaya devam ediyor. Greenpeace'e göre HP, puanlarının çoğunu "sürdürülebilir işlemler" kriteri ile toplamış. Bu kriter, tedarik zinciri yönetimi gibi konuları ele alıyor.

Greenpeace, elektronik cihaz üreten şirketlerin cihazlarındaki zehirli kimyasalları kaldırmak için önemli adımlar attığını, ancak üretim ve tedarik zincirlerinin de kirli enerji kaynaklarına olan bağımlılığının azaltılması gerektiğinin altını çiziyor. Zira bu enerji kaynakları, iklim değişikliğine katkıda bulunan faktörler arasında yer alıyor.

İkinci sıradaki HP'yi 5.4 puanla Nokia, 5.1 puanla Acer ve 4.6 puanla Dell izliyor. Apple ve Samsung, listenin sonraki basamaklarında...

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

MSI kullanıyorum ve burada yok.Demek ki O kadar çevreci ki doğaya yararı bile var.

@21 Kas 2012 21:05 listede olmamasından bu sonuca nasıl vardın?

greenpeace'li android fanboyların saldırmaya çalıştığı apple samsung'dan daha çevre dostu çıktı ya buna ne demeli? sonuncuya dikkat: rim.

@21 Kas 2012 21:24 Ne kadar saçma bir yorum bu ya. Neyin intikamını almaya çalışıyorsun. Nedir bu kindarlık? Ayıptır ya ayıptır!!

@22 Kas 2012 11:05 tüm androidçiler applea saldırırken kindarlığın kötü bir şey olduğunu bilmiyomuydunuz? şimdi mi aklınıza geldi?

@21 Kas 2012 21:24 atma Apple fanboyu ( fanbotu ) yada... programlandığın saçmalıkları sırala sen... Apple çevre korumayı ne bilir? Apple kullanan çevre düşmanı hatta halk düşmanıdır...

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play