En çok Android kullanıcılarını "çaldı"

Windows Phone kullanıcıları artıyor! Peki ama bu artış Android'den mi, iOS'tan mı daha çok götürüyor

  • Berk Toparlak
En çok Android kullanıcılarını "çaldı"

Akıllı telefon pazarı her zaman büyük değişikliklere gebe olsa da, içlerinden en çok göze çarpanı Windows'un imza attığı olay olsa gerek. Kantar Worldpanel'in yaptığı araştırmaya göre, 2012 yılında halihazırda kullandıkları platformu bırakarak Windows Phone'a geçen en büyük kitle Android kullanıcıları oldu.

2012 yılı itibarıyla yaklaşık 700 bin yeni kullanıc kazanan Windows Phone, bu anlamda yüzde 240'lık bir artış yakaladı. Yeni kullanıcıların yüzde 17'sini eski Android'liler oluşturdu ve bunların çoğu Nokia Lumia 800 ve HTC Windows Phone 8X'i tercih etti.

Android'in yanı sıra, yeni Windows Phone kullanıcılarının yüzde 6'sı BlackBerry ve yalnızca yüzde 2'si Apple kullanıcısıydı. Geri kalanlar ise, hayatlarında ilk kez cep telefonu sahibi olanlardı.

Öte yandan Android, Windows Phone'a yaklaşık 119 bin müşteri kaptırmasına rağmen, pazar payını yüzde 56.2'ye çıkararak bu alandaki liderliğini sürdürdü. Android'i takiben iOS yüzde 30.6, Windows Phone ise 2012 yılını yüzde 6 ile kapattı.

Okuyucu Yorumları

Toplam 20 Yorum

windowsun kurumsallığı cekmıştir işletim sistemine endeksli program kullanılabılrligi düşünce gerileme kacınılmaz

Gül gül öldüm :)

HTC ve 8x'in başarısı htc yaparsa en iyisini yapar...

Başlığı okuyunca Microsoft Bi olay mı çevirdi niye yapsın böyle bir şey dedim de maşallah çok hin başlıklar atıyorsunuz.

Yalandır ya genelde herkes android kullanıyor ne windows mobil işletim sistemini kullanan görmedim şimdiye kadar.

2 gün önce Android'den Wp'ye geçtim! Lumia 820 ile... gayet memnunum. Çok kaliteli uygulamaları da var eksik uygulamaları da var. Ama şunu görebiliyorum ki birkaç ay içinde Wp hem kullanıcı bakımından hem de uygulama bakımından fazlasıyla yükselişe geçecek!

symbian ve java satılmıyor olabilir ama sokaktaki 10 elemanın 7'sinin elinde ya symbian ya java'lı telefon var. Bunlar karşılaştırmaya dahil edilmediği için "ömründe ilk kez telefon kullanan kullanıcı" gibi yanlış anlaşılmaya müsait bir durum ortaya çıkmış.

Devede kulak:))

@19.08 güldürme beni wp8 telefonların çıkışından 2012 ye kadar satılan 14 milyon Windows Phone 8li telefonun 12si lumia be

Başlığın yargılama biçimine bakılırsa o zaman Android OS ve iOS Da hırsız birbirinden kullanıcı çekiyorlar?

Bir Android kullanıcısı olan beni de çalmasına çok az kaldı.

Kullanıyorum oldukça memnunum instagramı eksik onuda kullanmıyorum zaten :) şaka bir yana uygulama ve özellik bakımından eksikleri var fakat çok ciddi sıkıntı değil stabil ve hızlı. Eksikleri tamamlanır,

Metrobüste görüyorum milletin elinde tek tük. Ne kadar WP hayranı olsamda, Microsoft daha fazla çalışmalı ve daha iyisini sunmalı. Şuan android'e ne kadar laf atsanızda Windows Phone'dan gelişmiş durumda. Kaliteden ödün vermeden tabi, şuan wp 7.8 li bir cihaz kullanıyorum, buram buram kalite kokuyor her bir dokunuş her bir menü. Android ne kadar janjanlı widget a , duvar kağıdına sahip olsada, Windows Phone jilet gibi bir tasarıma ve akıcılığa sahip.

yalan... hangi kullanıcı özgürlüğü bırakıp kafese girmek ister ki?

windows phone pişmanlıktır :)

Wp'yi hiç tanımayan arkadaşlar! Lütfen gidin deneyin, gerçekten harikulâde bir sistem. Uygulama açığı da giderilmiş büyük ölçüde. 1 sene önceki wp7 ile alakası yok artık. Lütfen bakın, deneyin...

"Bir Android kullanıcısı olan beni de çalmasına çok az kaldı." Beni 2 hafta önce çaldı lumia 920 ile vede iyiki çalmış eşekten kurtuldum nihayet :) Birkaç eksiği var wp8 in onun haricinde süper ötesi vede mağaza geniş endişeniz olmasın.

androidmi dediniz? lumiadan sonra obir hayal kırıklıgıdır

win phone denemeyin sıkıntıları çok ;) bazı uygukamaları desteklemiyor :(((

Hayatından ilk kez cep telefonu sahibi olanlar dediğiniz kitlede Symbiandan Windows Phone' a geçenler de var

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play