En çok güvenlik açığı hangi firmada?

Microsoft, Apple ve diğerleri: Ürünlerinde en çok güvenlik açığı bulunan dev hangisi?

  • Gökay Özbudak
En çok güvenlik açığı hangi firmada?
Tehdit artarak devam ediyor...

Güvenlik bilgilendirme firması Secunia'nın araştırmasına göre; 2010'un ilk yarısında görülen açıkların sayısı, 2009'un tümünde görülene oldukça yakın.

Secunia, güvenlik tehditlerinin işletim sistemlerindeki açıklardan çıkıp artık daha çok üçüncü parti uygulamalardaki bug'lara doğru kaydığını belirtiyor. Üçüncü parti programlardaki açıkların, işletim sistemlerindeki açıklardan 3.5 kat daha tehlikeli olduğunu söyleyen Secunia, bu sayılının 2010'da 4.4'e ulaşmasını bekliyor. 2007'den 2009'a normal bir PC kullanıcısını etkileyen açıkların sayısı tam iki kat arttı.

Ürünlerinde güvenlik açıkları bulunan firmalar sıralamasında birinciliği ise Apple sırtlıyor, onu Oracle takip ediyor ve arkalarından da Microsoft geliyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

Apple yazılım üretebiliyor mu da.:) Ürettiği yazılımların hepsi hacklenebiliyor. Bu firmaya nasıl yazılım şirketi diyorlar anlamıyorum.

Forever Microsoft / Canonical

Güvenlik açığı sıralamasında birinciliği sırtlamak ne demek yahu..Böyle üstün körü açıklamalarla makaleyi süslemeye çalışmak yerine; 3. parti uygulamalar nelerdir, güvenlik açığıklarının sebepleri sonuçları nelerdir? Neden apple ya da microsoft? Madem konu güvenlik açığı, biraz araştırma yapıp daha nitelikli bir makale yazabilirsiniz. Türkiye'nin 1 numaralı teknoloji online sitesinde öylesine yazılmış metinler görmek can sıkıyor.

apple' ın birinci olmasına şaşırmadım Vallaha...

Her yazılımın mutlaka bir anti yazılımı vardır, olacaktır da. Önemli olan özellik, her türlü hacking ve virüs saldırısına karşı sistemlerin yazılım altyapısının dayanıklılığı ve kendini kurtarabilmesidir. Windows bu konuda Mac OS'un yakınından bile geçemez.

Ben de tam edipciftcilik haber diyecektim ki çoktan yorum yapmış.

Kşm ne derse desin... Microsoft kötü yazılımlar üretiyor, güvenlik açıklarıyla dolu, tekel olmaya çalışıyor, vs. vs. derler...

Bilmezler ki seneler önce, daha Bill Gates yeni yetme iken Apple kocaman bir firmaydı ve Microsoft Apple'ın altında taşeron olarak çalışmayı tercih etti.
Steve Jobs aynı klasik kafayla devam ederek donanım ile yazılımı birbirinden tamamen ayıracak strateji geliştirmeyip - illa donanımı da, yazılımı da ben üreteceğim, kimse karışmayacak, ben satacağım dedi. Unutmayın - gerçek tekel zihniyeti budur.

Bill Gates ise Windows sürücülerinin API'lerini 3. parti donanım ve yazılım firmalarına açtı - sadece yazılıma odaklanacağım dedi. Donanım firmaları tam da bunu bekliyordu.. Çok sevmesem de Intel aldı başını yürüdü, ekran kartları - modemler - değişik RAM teknolojileri vs. vs. geliştirildi birçok firma tarafından. Bill Gates tek başına PC endüstrisinin kurulmasında öncülük etmiştir - sadece Microsoft'u değil, bu sayede birçok firmayı da kalkındırmıştır...

Eskidendi Amiga500, Commodore64 gibi yekpare kasa, upgrade imkanı bulunmayan PC devri... Bill Gates'in bu stratejisini hep takdir etmişimdir. Ha - sonuç olarak gene de herşeyi Microsoft için yapmıştır, o ayrı.

Fanatik Linux severlerle karşılaşırsanız hemen sorun kendilerine - kaç PC niz var ve işletim sistemi olarak ne kullanıyorsunuz diye... Her birinde en az 1 adet Windows yüklü PC vardır muhakkak...

Apple yazılım üretebiliyor mu da.:) Ürettiği yazılımların hepsi hacklenebiliyor. Bu firmaya nasıl yazılım şirketi diyorlar anlamıyorum.

Forever Microsoft / Canonical
________________________________________
Apple aldığında adamlar sana ilife üzerinden çok büyük yazılım takviyesi yapıyor orada dur biraz MS ne yapıyor? cevap vermeden önce Ilife'a bak bira derim kalk heryerden vur ama yazılım yok deme çünkü bazı insanlar sırf içindeki hali hazırda programlar için bu sistemi seçiyor imovie garageband vsvs bu cümleleri kuran adam macbook kullanmışsa ben kendimi asarım...

Şayet biri Windows'u MacOS'a terchi ediyorsa, o kişi ya bir PC oyun kurdudur ya da MacOS u hiç ama hiç idrak edememiştir. Bedeli biraz daha kesemize uygun olsa sen seyret ozaman PC lerin çöküşünü

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play