En çok hangi uygulamalar veri tüketiyor?

Cep telefonunuzu "veri emen bir canavara" çeviren uygulamalar içeride...

  • Zeynel A. Öztürk

Akıllı cebinizde hangi uygulamaların ne kadar veri tükettiğine hiç dikkat ettiniz mi? Özellikle kotanızın dar olması durumunda bu konuya eğilmeniz gerekebilir.

Nielsen'in 2011 yılı verilerine dayanan raporu, Android'li ceplerin ayda ortalama 583MB veri tükettiğini ortaya çıkarmıştı. Peki en çok veriyi gönderip alan uygulamalar hangileri?

Video akışı / filmler

YouTube'da her gün 10 dakikalık bir video izlemeniz, ayda 1GB'ı rahatlıkla geçmenize neden olabilir. Yüksek çözünürlüklü videolar, kotanızı çok daha çabuk bitirecektir. Ancak Netflix akışları, daha da çok veri kullanıyor zira video kalitesi, bağlantı hızınıza göre değiştiriliyor. Yani Netflix'de hızlı bir bağlantı, kotanızın daha çabuk tükenmesi anlamına geliyor.

En çok veri tüketen uygulamalar - II

Müzikler

Aylık 250MB'lık bir veri paketine sahipseniz ve müzikleri akış olarak dinliyorsanız, kotanızı aşmanız mümkün. Pandora'da günde bir saat müzik dinlemek, 1.76GB veriye denk geliyor. Spotify ise Pandora'dan daha fazla veri harcıyor. Ancak ses kalitesi sizin için önemli değilse, Spoitify'de müzikleri 96kbps kalitesinde dinleyerek veri tüketimini oldukça düşürebilirsiniz.

Oyunlar

Özellikle 3D grafikler, büyük boyutlu oyunlar demek oluyor. Örneğin Shadowgun için 218MB'lık bir veri indirmeniz gerekiyor. Pocket Legends gibi MMO oyunları da siz oynadıkça her on dakikada 17MB veri tüketebiliyor.

En çok veri tüketen uygulamalar - III

Videolu sohbet

Google Hangouts, 2 dakikada 30MB veri tüketirken, Skype sadece 5MB veri aktarmış. Dolayısıyla mobil bağlantıda Skype'ı tercih edebilirsiniz.

Sosyal medya

Fotoğraflarınızı Facebook gibi bir sosyal ağa yüklemek, kotanızdan her seferinde birkaç MB'ınızı düşürür. Çok sayıda fotoğraf yüklüyorsanız, kotanızdan hatrı sayılır sayıda verinin eksilmesine şahit olabilirsiniz. Facebook'a, Twitter'a ve Google+'a fotoğraf göndermek, onlara cep telefonunda bakmaktan 7-13 kat daha fazla veri tüketimine neden oluyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

No problem...

Cep teline (İphone vs.) bir ton para veripte herhangi bir 3g paketi almayan ya da çook düşük veri paketleri kullanmaya çalışanları gördükçe şaşırıyorum. (iphone 4s'i olup, ne wi-fi ne de 3g/edge kullanmayan birisiyle tanışmıştım. O anki halimi anlatamam)
Kardeşim ya almayın böyle bir telefon ya da alın en az 4 gb. 3g paketi rahat rahat kullanın aletinizi...

doğru söylüyor bende kullanıyor :)

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

 

 

Turhost