TOP 10: En çok bunlara kızıyoruz

Hayatımızı kolaylaştıran teknoloji ve hizmetler, bazen bizi sinirlendirmekten de geri kalmıyor...

Şarj edilebilir bataryalar

Şarj edilebilir bataryalar

Günümüzde kullandığımız pek çok teknoloji, şarj olabilen pillerin desteği dışında kendini geliştirdi. İlk lityum-iyon batarya, Sony tarafından 1991 yılında pazara sunulmuştu. Apple da aynı sene, 16MHz işlemcili, 9 inç siyah-beyaz görüntülü ve 80 MB HDD'li PowerBook 100 ürününü kullanıcılarıyla buluşturmuştu.

Yani bunun anlamı batarya teknolojisi o günden bu yana aslında pek değişmiş değil. Tam tersine, bugün çift-çekirdek CPU'lar, yüksek çözünürlüklü ekranlar ve yarım terabyte'a varan disk sürücüler daha çok yol almıştır.

Bataryalar, bu gibi donanımların yerine daha çok mobil telefonlarda, iPod'larda, taşınabilir video oynatıcılarda, radyolarda, Wii kumandalarında ve bunun gibi donanımlarda kullanılıyor.

Bilim adamları ise Lityum-iyon hücrelerin kimyasal bileşimini iyileştirmek için uğraş vermeye devam ediyorlar. Ancak batarya ömründeki ufak artışlar, batarya teknolojisinin gelişmesinden ziyade diğer donanımların daha az güç sarf etmesi neticesinde meydana geldiği söylenebilir.

Günümüzde kullanılan laptopların çok az bir kısmı 5 saatten fazla elektriksiz olarak çalışabilmektedir. Akıllı telefonlar ise (Wi-Fi, Bluetooth, GPS ve GPRS/EDGE donanımlı) 36 saatlik bir kullanım ömrünü şimdilik geçemiyorlar. Zayıf batarya ömrü, özellikle Nokia N95 kullanıcıları için de gerçekten sinir bozucu bir durum. iPhone 3G'de ise web'de fazlaca sörf edildiğinde, yine bataryalar can sıkıcı olabiliyor.

Tüm bunlardan dolayı kullanıcılar, hidrojen yakıt hücrelerinin bir an önce geliştirilmesini ve cihazlarda kullanılmasını bekliyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 22 Yorum

Dev gibi kasalardan nefret ediyorum. Sırf bu yüzden notebook aldım.

al bi saç kurutma makinasini tut kasanin içine gidiyo tüm tozlar zaten
çok zor bi iş olmasa gerek
haftada bir 5 dk ayırmak kasaya

Bir kere bablolar insanı çıldırtıyor bazen..Bide windows ve bazende Firefox deli ediyor...(Firefox o kadar başarılı değil!!!! biraz daha geliştirilmeli)

kablolar kesinlikle rezillik . . .

kolay değil o kadar kişinin kullandığı işletim sistemi yapmak tabiki hatası olur

windowsa neden yamalı bohça deniyır ki?Mesela şimdi daha çok linux veya mac kullanıysa onlar olacaktı.Çünkü bir işletim sistemine ne kadar çok saldırda bulunulursa o kadar çok açık keşfedilir. Linux ta da okadar çok açık var ve kullanmak daha zor.Neden onuda almadınızki listeye?

Şarj edilebilir bataryalar...kesinlikle en berbatı bunlar...

Olur olmadık yerde bitmeler aldığınız ürünü kullanmamanıza yol açıyor. Bunun kadar saçma birşey olabilir mi?

fattur çok haklı..
Linux ve Macde listede olmalı.

Bilgisayarin ve bazi programlarin gec acilmasi ,kablolar, ve 3-4 saat sonra biligisayarin yavaslamasi

Kablolu kulaklıklardan, mouselardan, kablosu olan her aletten nefret ediorum. Alıp bir yere götüremezsin, oraya buraya takılır, hasta eder adamı...

ben en çok sistemdeki problemin kaynağını bulamadığımda sinir oluyorum.Tek tek bütün donanımları denemek gerekebiliyor.En sonunda sorunun anakartda bir donanımsal sorun ya da bileşen uyumsuzluğu olduğunu anlamak da insanı rahatlatmıyor.

kasa dediğin dev gibi olmalı heybetli olmalı koyacak yermi yok sanki:D

insanların melodilere okadar kontör harcamasını anlamıyorum.indir netten at tele:D

insanların melodilere okadar kontör harcamasını anlamıyorum.indir netten at tele:D

Kablolar konusunda chip online'na katılıyorum.

insanların melodilere okadar kontör harcamasını anlamıyorum.indir netten at tele:D

ses melodi olayına gelince, toplumumuzda eğitim yokki, adam restaurant'a qidiyor ama telefonunun sesini kısmıyor. yada adam toplanyıya qeliyor telefonunun sesi açık.. veya bi yerlerde sırada bekliyosun heryerden melodi sesi qeliyor.. önce eğitim olacak.. kısmayı öqrencek kabalık olduqunu oqrencek insanlar.. ondan sonra telefon alacak.. 10 yaşındaki çoçuqun elinde bile nokia N serisi telefon olursa olcaqı budur.

ah, şimdi takdirimi kazandın çip. evet, herkes (milyar dolarlık firmalar dahil) bunları görmezden gelince sorun teşkil etmeye başladılar. 750 dolar verilerek alınan parçaların en önemli özelliği ergonomisi olmalı ama tam tersi ekonomik modeller bu konuda avantajlı oluyor. bir şekilde bu denge tutturulmalı.

Kablosuz hayatın zararlarını görmezden gelemeyiz ama

Microsoftu kötülemek için yazılmış bi makalemi anlıyamadım..

n95 çıktıktan 1-2 ay sonra bende almıştım ilk başta arkadaşlarım kullanmak için bana yalvarıyordu şimdi n96 çıkacak benim havam da sönecek:( :(

evet kasalar kesinlikle sinir bozucu bana artık o kadar gereksiz geliyorki. imac alasım geliyor.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir