En değerli artık Apple değil; Alphabet!

Apple, yıllardır oturduğu "en değerli şirket" koltuğunu bu kez dev rakibine kaptırdı!

  • Levent Öztürk
En değerli artık Apple değil; Alphabet!

Uzun süredir devam eden, Apple - Google yarışında büyük bir sallantı yaşandı. Google'ın ana şirketi Alphabet, iPhone üreticisini geçerek Dünya'nın en değerli firması koltuğuna oturmuş durumda. Her ne kadar Apple her zamankinden daha fazla para kazanmış olsa da, Google'ın yeni ana firması dördüncü çeyrek gelirini Wall Street'e sunduktan sonra, daha büyük bir piyasa değerine sahip olduğunu göstermiş oldu.

Alphabet şu anda Google arama ve Android karları sayesinde 570 milyar dolar değerine ulaşmış durumda. Apple ise 539 milyar dolar değerinde. Tabii ki bu sayılar değişebilir ancak durum, 2010 yılından beri iki teknoloji devinin ilk defa yer değiştirmesi sebebiyle önemli. O sıralarda firmaların değeri sadece 200 milyar dolar civarındaydı.

Alphabet, 2015 yılında 74.54 milyar dolarlık gelirin ardından 23.42 milyar dolarlık karı ile "Dünya'nın en değerli firması" statüsüne sıçramayı başardı.

Firma, son çeyrekte Apple'dan daha fazla para kazandı ancak en önemli fark, yatırımcıların Apple'ın büyük oranda iPhone satışlarına güvendiğini ve Alphabet'in daha çeşitli alanlara yayılmış olduğunu görmeleri oldu.

Ancak Apple'ın yakın zamanda diğer alanlara da genişlemesini bekleyebiliriz ve bu alanlar sadece Apple Watch gibi güvenli yatırımlar olmayabilir. Bu durum, Apple VR, Apple Car ve yeniden tasarlanmış iPhone 7 söylentilerinin doğru olma ihtimalini artırıyor...

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

Bu iki tarafın boş beyinleri arasında kavga çıkacak demek değil mi? Isheep dandios ve zamzunk diyen şu amelelerden söz ediyorum.

2 şirket 1 trilyon küsur dolar x:(P Karları gelişmekte olan ülkeleri cebinden çıkarır. 1 milyar dolar yıllık bütçe için cebelleşen milyonluk nüfuslar var. Robotik dünya daha az iş gücü, 5-10 ceo Bir taraf dağlar kadar yığmış ne yapacağını şaşırmış. 3-5 milyar dolar çerez paralarıyla diğer şirketleri yutuyorlar. İstihdamları katma değer istatistiklerini de yayınlasalar keşke. Oturduğum yerden basit hesaplara dayalı eleştiri yapmak pek doğru sayılmaz.

@02 Şubat 2016 19:41 " Reuters : 62 zenginin serveti 3.5 milyar kişininkine eşdeğer" Böyle bir haber zaten gerekli açıklamayı yapıyor anlayanlara. Boş verin gerisini. Peki bu 62 zengin bu paralarla ne yapıyor ? Dünyayı her an kurtarıyorlar mı ?

Google arayı daha da açacaktır.

Alphabet ürün yelpazesiyle apple karşılaştırınca apple ne kadar değerli belli olur

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost