En doğru telefon yasağı Tayvan'dan!

Çoğu zaman bizim de "keşke biri bunu yapsa" dediğimiz ilginç bir yasak, Tayvan'da hayata geçti!

  • Levent Öztürk
En doğru telefon yasağı Tayvan'dan!

İnsanların yolda telefon ile uğraşırken başlarına kimi zaman komik, kimi zamansa tehlikeli olaylar gelebildiğini biliyoruz. Tayvan hükümeti de bu durumu fark etmiş olsa gerek ki, karşılık olarak bir önlem almaya karar vermiş durumda.

Tayvan'ın böyle bir karar almış olmasında ise muhtemelen ülkede 14 milyonun üzerinde mobil internet kullanıcısı bulunması önemli etkenlerden biri. Daha önemli olan ise, bu kullanıcıların büyük çoğunluğunun telefonlarına "bağımlı" olarak gözükmeleri. Alınması düşünülen önlem yayaların, çevrelerinde otomobillerin bulunduğu alanlarda, telefonla uğraşmalarını tamamen yasaklamak.

Bu yasak ile telefon bağımlılığının ve yaya ölümlerinin azalması ümit ediliyor. Tayvanlı araç kullanıcıları, geçiş hakkı yayada olduğu durumda bile (bizlere tanıdık gelebilecek bir şekilde) genellikle yol vermemeyi tercih ediyorlar. Bu "kaotik trafik" yayalar için zaten zor bir durum iken, buna bir de telefon etkeni eklendiği durumda olay daha da kötüye gidiyor.

Yasaklar şimdilik sadece otomobillerin bulunduğu alanları etkiliyor. Yani eğer biri Facebook'unu kontrol ederken limandan düşerse bunun bir cezası yok. Düşünülen ceza ise her ihlal başına 10 dolar olarak belirlenmiş. 

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

çok iyi olmuş.

Başa gelsem ilk yapacağım iş akıllı telefonlarla sms paketlerini yasaklamak olacak.

yolda giderken cebin ekranına bakmak,araba tutması denen olayın benzerini yaşatarak insanın midesinin bulanmasına neden olur, sanırım bağımlı kişilerde bu duruma kaşılık bir bağışıklık kazanılmış.

helal olsun.

10 DOLAR YETMEZ!

bizim burdada olsa adamlar kirmizi isikta durmuyor yaa

Bence guzel bir cozum hem kati diktatorce bir cezasi yok sadece 10$ hemde caydirici bir sey 10$ ona verecegime 2 dakika telefona bakmazsin gider bir yerde hem yemegini yer hem telefona bakarsin hemde araba carpmamis olur sana :D

izleme mi olucak ? özel hayatın gizliliği bunada itiraz eden çıkar orda 10 dolar az hem

Sen de yorum yaz