En eski taşınabilir bilgisayar

Herkes Osborne 1'i ilk taşınabilir bilgisayar olarak bilir. Ama ondan çok daha eskileri var...

En eski taşınabilir bilgisayar
Minuteman 1, roketin üçüncü kademesine silindirik olarak yerleştirilmiş.

Herkes Osborne 1'i seri üretimine geçilmiş ilk taşınabilir bilgisayar olarak bilir. Ama ondan çok daha önce üretilmiş bir taşınabilir bilgisayar daha var.

Osborne 1'den 20 yıl önce Amerikan hükümeti tarafından üretilen bu bilgisayarın bilinmemesinin tek sebebi sadece Amerika'da kapalı kapılar ardında kalması. Ama kalmasaydı teknoloji tutkunlarının aklını başından alıp ortalığı yakıp yıkacağına eminiz. Hatta bir kilometre çevresini bile...

Bahsettiğimiz Amerikan ordusunun ilk bütünleşik nükleer füze güdüm sistemi Minuteman 1. Soğuk savaş döneminde geliştirilen bu taşınabilen ilk bilgisayar 6282 diyot, 1521 transistör, 1116 kapasitör ve 504 dirençten oluşuyor ve ağırlığı tam olarak 28kg. Füzeleri yerden radyo sinyalleriyle yöneten Amerikalı subayların radyo sinyallerinin karıştırılabildiğini fark etmesi üzerine ortaya atılan bu proje, o dönem elektronik devre üreticilerini tam anlamıyla zevkten dört köşe etmiş.

Minuteman 1, roketin üçüncü kademesine silindirik olarak yerleştirilmiş.

Fırlatıldıktan sonra bir daha yerden komut almadan (bu aynı zamanda isteseniz de koordinatları değiştiremeyeceğiniz anlamına geliyor) 9.700km uzaktaki hedefini vurabilen sistem füzenin hız bilgilerini jiroskoplardan ve hızlanmasını da ölçen Nintendo Wii oyun kumandasındakine benzer hızlanma ölçerlerden belirliyor. Tabi bunun Wii kumandasından tek farkı bunu elinizden kaçırdığınızda televizyonunuzun kırılmasının yanında daha ölümcül sonuçlarının da olabileceği...

Ceyhun Seval

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

bu teknoloji dediğimiz şey zaten hep insanları öldürmek için geliştiriliyor.
ne biçim yaratıklarız anlamış değilim..
gelişim ve ilerlememiz hep bir birimizi katletme üzerine çalışıyor..
sadece üretilen teknoloji eskiyince insanlara faydası dokunuyor....

öyle deme bazen ortadan kaldırmak bir çok sorunu çözebiliyor. herşeyin kendine göre güzelliği var :)

İnsanlar neden birbirilerini öldürmek istiyor anlamıyorum. Bir füze atılacak ve masum insanlar öldürülecek. Düşman devlette olsa birbirilerinin masum insanlarını öldürmesinler.

"Mutlaka şu ve bu sebepler için, milleti savaşa sürüklemek taraftan değilim. Savaş zorunlu ve hayati olmalıdır. Gerçek kanaatim şudur: Milleti savaşa götürünce vicdanımda azap duymamalıyım, öldüreceğiz diyenlere karşı, ölmeyeceğiz diye savaşa girebiliriz. Lakin millet hayatı tehlikeye maruz kalmıyorsa savaş cinayettir."
Mustafa Kemal Atatürk

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir