En güncel 10 tehditi açıklıyoruz

ESET tarafından oluşturulan rapor, bu ay da çarpıcı sonuçlarıyla çok konuşulacağa benziyor.

ESET'in ThreatSense.Net analizleri, gelişmiş bir zararlı yazılımı raporlayarak ve izini sürerek, zararlı yazılım sınıfı olan INF/Autorun'ın bu ay toplam virüslerin %10'unu aşan bir yakalama oranı elde ederek en yüksek yakalama sayısına ulaşmıştır.

"İlk On" da yer alan tehdit yakalama detayları aşağıda verilmiştir. Aynı zamanda ThreatSense.Net tarafından yakalanan tüm tehditlerin bir önceki konumları ve yüzde oranlarına da yer verilmiştir.

İşte ilk 10'da kendine yer bulan tehditler...

1-4

1. INF/Autorun

Önceki Sıralama: 1
Toplamdaki Oranı: 10. 30%

2008'in Mart ayı boyunca, tüm tehditlerin %10.30'a yakınının INF/Autorun olarak işaretlendiği tesbit edilmiştir. Bu virus yakalama etiketi ESET'in güvenlik ürünleri tarafından, autorun.inf dosyaları otomatik olarak çalıştıran ve PC'yi tehlikeye atan bir zararlı yazılım türünü tanımlamakta kullanılmaktadır. Bu dosya, bilgi taşınılabilir ortamların(USB bellek gibi) bir bilgisayara takıldığı zamanlarda ortaya çıkarak, programları otomatik olarak çalıştırmak için gerekli bilgileri içerir.

2. Win32/Adware.SearchAid

Önceki Sıralama: 2
Toplamdaki Oranı: 4.42%

Tipik olarak, bu çeşit bir program, bir internet sunucusunun pop-up kısmını kontrol eder ve başka bir uygulamanın lisans uygulamasının gereksinimiymiş gibi yüklenir.

3. Win32/Adware.Virtumonde

Önceki Sıralama: 4
Toplamdaki Oranı: 2.81%

Bu etiket bir "Potansiyel İstenmeyen" ailesinin uygulamalarının üyelerine uygulanır ve PC kullanıcılarının reklam duyurularını yaymasında kullanılır ve eğer bir sisteme bulaşmışsa, ortadan kaldırmak oldukça zordur.

4. Win32/Toolbar.MyWebSearch

Önceki Sıralama: 3
Toplamdaki Oranı: 2.07%

Bu bir Potansiyel İstenmeyen Uygulamadır (PUA). Bu durumda, MyWebSearch.com üzerinden arama yapılmasını kontrol eden bir arama fonksiyonu içeren bir araç çubuğudur.

5-7

5. Win32/TrojanDownloader.Agent.KGV

Önceki Sıralama: Yeni
Toplamdaki Oranı: 1.74%

Bu ArkaKapılar, virüs bulaşmış olan bilgisayarın kontrolünü saldırgana verir. Bu tehdit Web formları ve Internet cookie(çerez)leri üzerinden bilgi toplar. Toplanan veriler bir saldırgana e-mailler üzerinden gönderilir.

6. Win32/IRCBot.AAH

Önceki Sıralama: 9
Toplamdaki Oranı: 1.67%

IRCBot.AAH bilgisayar korsanları tarafından PC kontrolünü ele geçirmek için kullanılır. Bu zararlı yazılım IRC protokolünü kullanarak saldırgan ile iletişime geçer. C:\windows\system32\IEXPLORES.exe şeklinde bir kopyasını çıkarır ve bir kayıt anahtarı ekler, böylelikle virus bulaşan sistemlerin yeniden başlatılmalarında çalışmaya başlatılır.

7. Win32/Adware.Virtumonde.FP

Önceki Sıralama: 5
Toplamdaki Oranı: 1.55%

Bunda Virtumonde zararlı yazılım ailesinin alt türleri olan bir grubun daha spesifik bir virus yakalaması söz konusudur. Bu türlü reklam duyuruları ESET ürünleri tarafından "Potansiyel İstenmeyen Uygulama" olarak etiketlenir. Aktif olduğunda, PC'de sürekli reklam duyuruları gözükmesine sebep olarak büyük rahatsızlıklar verir.

8-10

8. Win32/Agent.NHE

Önceki Sıralama: 30
Toplamdaki Oranı: 1.32%

Win32/Agent.NHE, kullanıcının haberi olmadan bir bilgisayara yüklenen bir ArkaKapı programıdır. Bu zararlı yazılım kendisini %system32% dosyası(tam kısayol adı bir Windows PC ile ötekisi arasında farklılık gösterir, hatta kullanımda olan aynı işletim sistemi olsalar da) altına kopyalar.

Program kendi komutları ve kontrol sunucuları üzerinden, DNS sorguları ve UDP paketlerini kullanarak haberleşir. Agent.NH, bulaşmış olduğu bilgisayarın kontrolünü saldırgana verir.

9. Win32/Agent

Önceki Sıralama: 7
Toplamdaki Oranı: 1.26%

ESET NOD32, kullanıcı bilgilerini çalabilen zararlı yazılımları tanımlamak için, genel bir etiket kullanır. Win32/Agent.NHE ise, bu sınıftan olan zararlı yazılımların şu günlerde en geneli olan özel bir çeşididir.

Bunu yapmak için, bu zararlı yazılımlar genellikle kendisini geçici ortamlara kopyalar ve bu kopyasına işaret eden anahtarlar kaydeder, ya da işletim sistemlerinde rastgele yaratılan dosyalara kaydeder. Böylece zararlı yazılımın kurulum işlemini gerçekleştirir ve sistem her başladığında yazılımı koşturur.

10. Win32/Pacex.Gen

Önceki Sıralama: 6
Toplamdaki Oranı: 1.23%

Pacex.gen etiketi spesifik bir karıştırma katmanı içeren, geniş bir zararlı yazılım türünü temsil eder. Bu türlü karıştırma katmanı çoğunlukla, Trojanlarla şifre çalınması amacıyla kullanılır.

Selim Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 17 Yorum

önce kendi anti-virus programları virüsleri spyları trojanları silebilsin sonra rapor hazırlasın bir halt beceremiyor nod32

aynen katılıyorum, ruh gibi simge konumunda duruyor sadece, sophop gibi antivirüs programı görmedim...

o yesil gozun hic kirmizi oldugunu gormedim; attim gitti. sistemi yavaslatmiyor cunku sadece uyuyor..:::)))

nod32 kadar adi bir yazılım görmedim herkesin dediği gibi uyuyor en yeni sürümleri bile

ömrümde sağlam iki virüs programı bilirim 1.eset nod32
2.symactec norton 'dur ama son zamanlarda norton emeğe değil reklam ve pazarlamaya önem veriyor eset ise gayet güzel bi yükselişte tabi sizi bilmem

katılıyorum en iyisi avg antispy ware ve bitdefender

Nod32 iyi program ama her ne kadar sistemi kasmasada tam anlamı ile düzgün çalıştığını görmedim sürekli windowsun orasını burasını bozuyor bu sorun yanlızca bende değil bi çok kişide görüldü

Kaspersky Internet Security 7.0 kullanın kafanız rahat olsun. Dünya sıralamasında en güvenilir uygulamalardan ilk sıradaki Bitdefter ardından 2. sırada Kaspersky gelmektedir. Bilgisayarınızı yavaşlatıyorsa şayet sizde modifiye edin!!!!!

nod32 2 yıldır kullanıyorum hiç virüsle spy la trojenle ugrasmadım çünkü işini cok iyi yapıyor

norton internet security çok iyi bir programdır. 4 yıldır kullanıyorum. işini iyi yapıyor.

bende arkadaşlar katılıyorum,ruh gibi bir program nod32,sistemi yormuyor iyi güzel ama koruma açısından güvenmiyorum,şuana kadar bitdefender hariç bütün güvenlik programlarını kullandım. en iyisi bence kaspersky 7 ve norton dur.

Ben uzun zaman Kaspersky kullandım.VE daha bir çok virüs prograsmını da Panda,Avast,Norton,McAffe hepsini kulandım.Sistemi En az yoran iki tane virüs programı var biri Kaspersky biride Nod32 koruma sıralamasında malvare ve spylara karşı kaspersky hepsine göre biraz daha iyi ama bende oluşturduğu hatalar nedeni ile vede full sürümü alma gibi bir şansım olmadığı için.Şu an için Nod32 kulanıyorum.Ve oda işini iyi yapıyor.
Ama unutulmamaı gereken.Virüs programları artık tek başına bir işe yaramıyor.Virüs programı yanında birde spy ve malvare temizleme programı kullanmak gerekiyor.AdAware yada Spyware Doctor gibi bir programla bilgisayara virüs sızmalaraını tetikleyen ama virüs olmayan yazılımları da temizlemek için de bir program kullanmak lazım.Ve de haftada bir de olsa temizliğini yapma.
Gene en önemlisi bir VİRÜS PROGRAMI SİZİ ASLA KORUMAZ.VİRÜSTEN KORUNAK İÇİN GENE EN TEMEL GÖREV SİZE DÜŞÜYOR.ÖNLEMİ ALDIKTAN SONRA BULŞAMASI İSE.VİRÜS PROGRAMI İLE ALAKALI DİYEBİLİRİZ..TEŞEKKÜRLER

Gördüğüm kadarıyla yorumların çoğunda nod32 uyuyor,çalıştığı falan yok gibi eleştireler var.Bir antivirüs programının kaliteli bir koruma sağlaması sistemi fazla yormasıyla alakalı değildir.Bu onun hangi bilgisayar dilinde ve nasıl yazıldığı ile alakalıdır.Çalışırken sistemi yormaması eksi özellik değil artı özelliktir ki o işini yaparken sizin bilgisayarınız daha hızlı çalışır.Siztemi az kullandığı için taramalarını daha hızlı yapar ve siz virüsle karşılaşmadan durun orda virüs var der.Endişenlemeyin,nod32 yerleşik korumada bilgisayarı kasmıyorsa bu onun çalışmadığı yada kötü bir koruma yaptığı anlamına gelmiyor.

kim ne derse desin nod32 süper program. ayrıca dünyanın en iyi 3 güvenlik yazılımları arasında yer alıyor. çalıştığını hissetmezsiniz bile.Arka planda her tıklattığınız şeyi tarar..

Herkesin kendine göre tespitleri var,herkese göre kendi kullandığı Antivirüs proğramı ''1'' numara.Benim Antivirüs kullanıcılarına bir tavsiyem olacak '' DVD sürücünüze DVD oyunu atın ve kullanmış olduğunuz Antivirüs proğramı ile taratın ozaman kullanmış olduğunuz proğramın kalitesi ortaya çıkar nekadar sürede tarıyor vede o tarama işlemi sırasında Fare imleciniz hızlı hareket edebiliyormu tets edin derim.

en ıyısınımı arıyorsunuz sıze tavsıyem g-data ınternet securıty 2009 3 yıldır %99.8 vırus bulma basarısı ne eset ne kaspersky

eset smart securıty 4 dneyın bence pc acıkken devaml her yernı pc ıcını dısını arıyor ve kasmıyor

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir