En güncel işlemci rehberi burada!

CHIP Online sunar: Masaüstü, mobil ve ekran kartı işlemcileri için dev rehberimiz güncellendi...

Kapsamlı dev rehber

Ufuk Yamankılıçoğlu

Yeni bir masaüstü PC veya dizüstü bilgisayar satın almayı mı planlıyorsunuz? Sisteminizi terfi ettirmek mi istiyorsunuz? Pazarda satılan işlemcilerle ilgili performans bilgileri bu rehberde.

Gerçek AMD fanatikleri için gerçek olamayacak kadar kulağa hoş geliyor: Krizdeki yonga üreticisi, çok güçlü rakibi Intel'den son çeyrekte neredeyse %4 Pazar payı çaldı ve neredeyse %21 pazar payına ulaştı.

Ancak CPU pazarının toplamda %9'dan fazla daralması her iki firma için de kötü oldu ve bu durum AMD'nin çeyrek sonucuna da yansıdı: daha düşük ciro, daha büyük zarar ve geleceğe kötümser bir bakış. Intel'in çok tartışılan fiyat indirimlerinin AMD'nin işlerini nasıl etkilediğini ise şimdilik kestirmek mümkün değil.

Yeni Phenom II'ler: Top 10'da Intel yalnız değil

Finansal krize rağmen AMD'den iyi haberler de geliyor. Yeni dört çekirdekli işlemciler piyasaya çıktı. Top 50 listemizin zirvesinde uzun bir süredir sadece Intel'in işlemcileri hüküm sürerken, nihayet AMD de 13. sıradaki Phenom II X4 945 ve 7. sıradaki 955 BE işlemcileriyle listeye girmeyi başardı. AMD'nin zirve modeli olan 955 BE en azından en küçük Core i7 yongasını geride bırakmayı başarıyor ve açık çarpanı sayesinde yüksek bir hızaşırtma (overclock) potansiyeline sahip. Yeni Socket AM3 yuvası DDR3 belleklerin kullanılmasına izin verirken, 125 watt'lık maksimum güç tüketimi Core 2 Quad Q9550s ve Q9400s gibi rakiplerine oranla biraz yüksek kalıyor. Ayın masaüstü işlemci tavsiyesi ise yine AMD Phenom II ailesinden: X4 940 BE. Çarpan kilitsiz bu işlemcinin fiyatı 200 dolar civarına düşmüş durumda.

Üst seviyedeki dört çekirdekli bir işlemci için oldukça iyi bir fiyatperformans oranı bu. Listenin zirvesindeki yeni işlemci Core i7 975 XE ise çok düşük bir fiyat-performans oranına sahip. 3,33 GHz saat hızına sahip işlemci tüm benchmark'larda en iyi sonuçlara imza attı. Ancak güç tüketimi (130 Watt) ve fiyat (1.100 Euro) olarak da zirvede

Dizüstü işlemcilerde ise fazla bir yenilik yok. Intel Core 2 Duo T6400 1000 dolar civarındaki dizüstü PC'ler için ideal bir orta sınıf işlemci. Bu dizüstülerle oyun oynamak da mümkün. Performans değerleri olarak T6400'e yakın, ancak neredeyse %30 daha ucuz bir işlemci olan Core 2 Duo T5800 ise bu ayın satın alma tavsiyesi.

ATI Radeon HD 4770: 40 nm teknolojili ilk kart

Henüz piyasaya yeni çıkmışken Ati Radeon HD 4890'a bir rakip geldi. nVidia GeForce GTX 275 yine aynı şekilde orta seviye sınıfa hitap ediyor ve daha düşük bellek ve yonga frekansına rağmen, daha iyi bir mimari yapı ve daha geniş bellek bağlantısı sayesinde daha hızlı.

Bu ayki ikinci yeni grafik yongası ise birçok nedenden dolayı çok daha spektaküler görünüyor. ATi Radeon HD 4770 Top 50 listemizdeki 40nm üretim teknolojisiyle üretilen ilk GPU olma özelliğini taşıyor. 65 ve 55 nm teknolojisine karşın daha ince 40nm üretim teknolojisi özellikle yük altında çok daha düşük bir güç tüketimi sağlıyor. Orta seviyede maksimum 80 watt'lık güç tüketimi çok iyi bir değer. Halen yaygın olarak kullanılan GDDR3'lere karşı iki kat daha hızlı olan GDDR5 grafik belleği 128 bit bellek bağlantısına rağmen 3B oyunlarda iyi bir performans veriyor

4770 için bir diğer önemli argüman ise fiyatı: 130 dolar'a hızlı, yeni oyunların üstesinden gelebilen ve bu fiyat sınıfında rakipsiz ve ucuz bir ekran kartına sahip oluyorsunuz. Film fanatikleri de sevinebilir: Unified Video Decoder 2.0 sayesinde HD 4770 standart DVD filmleri HD çözünürlüğe (1.080p) upscale edebiliyor. Tüm bu özellikler kartın ayın tavsiyesi olmasına yetiyor da artıyor.

İpucu : Ekran kartı piyasaya çıkar çıkmaz büyük ilgi gördü ve stoklarda tükendi. www.teknofiyat.com gibi arama motorlarında kartın fiyatını düzenli olarak kontrol etmenizi öneriyoruz.

Rehber ve Ayın satın alma tavsiyeleri

İşte CHIP Online'ın sizin için bir araya getirdiği ayrıntılı rehber ve bu rehberde çıkan veriler eşliğinde önerdiğimiz satın alma tavsiyeleri:

Rehber ve Ayın satın alma tavsiyeleriPhenom II X4 940 BE
Uygun fiyata dört çekirdekli bir işlemci, arayanları ve özellikle overclock denemeleri için uygun
Fiyat: 120 dolar


Rehber ve Ayın satın alma tavsiyeleriIntel Core 2 Duo T5800
Orta-üst sınıftaki en iyi ve en hesaplı işlemcilerden biri, bu işlemciye sahip dizüstü PC'lerini tercih etmeye çalışın.
Fiyat: 140 dolar


Rehber ve Ayın satın alma tavsiyeleriATI RADEON HD 4770
Yeni oyunların üstesinden geliyor, fazla güç harcamıyor ve 40nm üretim teknolojisine sahip.
Fiyat: 130 dolar

Okuyucu Yorumları

Toplam 17 Yorum

böyle bir rehberin her ay diğer ana bileşenler için de(anakart,ekran kartı,bellek,monitör...) yapılması, biz son kullanıcılar için çok faydalı olurdu.teşekkürler chip.com.tr

Bu incelemeler yanılmıyorsam chip in bu ayki sayısında vardı.Dergiyi alarak daha önce haberdar olunabilir ama alamayanlar içinde iyi bir çalışma olmus.Teşekkürler Chip online.

Bu tavsiyeler güzel ve mantıklı fakat üçü de alt düzey kullanıcılar için, bir nevi outlet olayı. Daha güçlü ve daha uzun süre güncellik ömrü olan gpu ve cpu önerilerinizi de görmek isterim. Nvidia'nın GTX 295'i ATI'nin 4870x2'sini geçtiği doğru fakat ATI'nin Nvidia'ya karşı cevabı şu anda satışta olan 4890 serisinin, muhtemelen çıkacak olan x2 versiyonu olacaktır. Ve büyük ihtimalle de yine gpu top 50'de 1. liği alacaktır.

AMD inteli döver :D

Burada çok güzel belirtmişsiniz CHIP olarak, işlemciler ile ilgili durumu AMD ve Intel arasındaki. Bazı teknoloji bilgini kişiler buna rağmen Phenom II Black Edition ile Intel i7'yi karşılaştırıp, Intel'i galip gösteriyorlar. Oysaki gerçek şudur ki; AMD, Phenom II'yi Chip Online'nın da belirttiği gibi Intel'in Quad core modellerine karşı piyasaya sürmüştür. O yüzden eski anakartlarının da uygun olmaması ile birlikte toplamda Phenom II'nin 2 katı maliyete sahip olan i7'yi karıştırmamak ve de yarıştırmamak gerek. Kanımca, ve araştırdığım tüm testlerde fiyat/performans olarak en iyisi Phenom II'dir. Ama sadece performans bazlı bakarsak da i7>Phenom II>Quad Core sıralaması mevcuttur şu anda. Yalnız tekrar tekrar söylüyorum, fiyat performans analizi, i7 işlemciler için yeni teknolojili anakartlara ihtiyaç duyduğundan (fiyatı 500tl civarı) böyle sonuçlanmıştır. Bu sebeple sadece işlemci fiyatlarına bakıp i7 demeyin arkadaşlar.

hd4830 xt diye gpu varmı acaba

bilgiler için teşekkürler

benim gözümde AMD hery zaman bir numara hem hesaplı hemde müthiş güçlü ne hızlı bir işlemci intele para vermek mantıklı değil özellikle ev kullanıcıları içim YAŞASIN YENİ KRAL AMD

Allah'ına kadar AMD

Şu Intel dantelinin yüksek fiyat züppeliğine sinir oluyorum.

İntel === dantel yüksek fiyat, çok parası olanlar için
AMD=== orta direk kullanıcı dostu. :)

arkadaşlar benim pc gta 4 ü kaldımıyo hangi donanımları alıp takılmadan oynayabilirim lutfen yardım

clgnygt işlemci ekran kartı ve ram değiştirmek gerekir hangisi düşükse onu değiştir yada üçünüde değiştir ama anakartınla uyumlu olan parçalarla yükselt

CHİP Online cidden bu konu için daha doğrusu bütün haberleriniz için ama özellikle bu konu için sizlere sonsuz Teşekkürlerimi iletiyorum ! İncelemeniz oldukça kaliteli ve kapsamlı olduğu kadar bir okadar da benim yüreğime su serpti. CPU ve Grafik Kartı incelemenizde çıkardığınız en iyi parçalar benim Masaüstü Bilgisayar Toplama için topladığım parçalar. AMD Phenom II X4 955 BlackEdition ve ATi Radeon HD 4890 hakkında yaptığınız açıklama toplayacağım sistem üzerindeki karabulut ve soru işaretlerini kaldırdı. Sizlere tekrar çooook Teşekkür ediyorum !

Teşekkürler CHİP Online !

Benim gibi sadece "oyun" delileri için Dragon platformu gayet uygun :)

Şunu söylemek isterimki, AMD'nin Intel'e karşı yaptığı en mantıklı iş, geriye dönük uyumluluk oldu bence. Bu sayede komple sistemi güncellemeye gerek falan yok. Intel direkt olarak LGA-775'den LGA-1366 ve LGA-1166'ya geçmeye çalıştığı için zorlanacaktır şüphesiz ;)

Phenom II X4 940 BE 120 dolar yazıyor fakat hc bıyerde bulamadım bu fıyatı...

HD 4770 128 BAĞLANTISI OLMASINA RAĞMEN ÇEKİRDEK VE BELLEK SAAT HIZLARINA GÖRE Mİ DAHA İYİ SONUÇLAR ELDE ETTİİ ?

Biraz fazla para verin üst seviye ürünleri alın sonra üzülmeyin...

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir