En güvensiz tarayıcı hangisi?

Bu araştırma çok tartışılacak: İşte en güvensiz, açıklarla dolu tarayıcı ve rakiplerinin durumu...

  • Ali Güngör
En güvensiz tarayıcılar
Internet Explorer en yaygın olmasına karşın çok güvenli

Hangi tarayıcının daha güvenli, hangisinin açıklarla dolu olduğu konusund pek çok şey yazılıp çizildi. İşte bu konuda yapılan son araştırma, özellikle Firefox fanatiklerini derinden sarsacak sonuçlar içeriyor.

Cenzic firmasının tarayıcılar üzerinde yaptığı güvenlik araştırmasının sonuçlarına göre, bütün tarayıcı güvenlik açıklarının yüzde 44'üne sahip olan Firefox birinci oldu. İkinciliği yüzde 35 ile Apple firmasından Safari üçüncülüğü ise sadece yüzde 15 hata payıyla emektar Internet Explorer aldı.

Dünya üzerindeki internet kullanıcılarının yüzde 65'i Internet Explorer, yüzde 24 ü Firefox, yüzde 4.4'ü Safari, yüzde 3.6'sı Google Chrome ve yüzde 2.2'si Opera kullanıyor.

Mozilla: Meyve veren ağaç taşlanır...

Internet Explorer en yaygın olmasına karşın çok güvenli

Araştırmayı yapan firma açıklamasında amaçlarının kesinlikle "Bir tarayıcıyı kötülemek" olmadığını açıkladı. Firefox'un yapımcısı Mozilla ise bu araştırma hakkında yaptığı açıklamada tanıdık bir deyim kullanıyor: "Meyve veren ağaç taşlanır".

Açıklamada Firefox'un popülerliğinin kullanıcılar arasında artmasıyla birlikte hackerların gözlerini bu tarayıcıya çevirdiği ve yüksek açık oranın bu nedenle kaydedildiği belirtiliyor.

Araştırma sonuçlarına göre güvenlikte sınıfta kalan ikinci tarayıcı ise Safari oldu. Dünya üzerinde ortalama yüzde 4'lük bir kullanıcı portföyü bulunan ve iPhone'da özel sürümü kullanılan Safari'nin, bu düşük orana karşın yüzde 35 hata payıyla ikinci olması şüphesiz Apple açısından düşündürücü bir durum.

Okuyucu Yorumları

Toplam 39 Yorum

:D tabiki internet explorer

Mozilla Kulanan Herkese Saygılar

Mozilla ise bu araştırma hakkında yaptığı açıklamada tanıdık bir deyim kullanıyor: "Meyve veren ağaç taşlanır".

Açıklamada Firefox'un popülerliğinin kullanıcılar arasında artmasıyla birlikte hackerların gözlerini bu tarayıcıya çevirdiği ve yüksek açık oranın bu nedenle kaydedildiği belirtiliyor.

bu kelimeyi zaten hep söylüyordum ve adamlarda kabullenmiş durumdayken gerek mac os gerekse linux kullanıcıları kabullenmemeye devam ede dursun ama bu arada firefox yazılımındaki açıkların sorunu bu değil en büyük sebebi güvenlik bileşenleri içermemesi bu sebepten dolayıda explorer'e göre çok aşırı farkla güvenlik açığı içermesidir. tabiki ağır güvenlik bileşenlerinin olmamasının sağladığı en olumlu yan ise çok hızlı çalışabilmesidir başkada birşey değil.

opera kullanıyorum çok hızlı ve güvenilir bence.kanıtlandı bu arada daha hızlısı yok.

open source uygulamasın da bu kadar açık olması normal tabi de safari'nin durumu çok acayip!

Ya bu tarayıcı işi iyice sıktı. Haberi okumadım ama mozilla da habire açıklama mı yapıyor.

İE güvenli olsa ne yazar... Hız, konfor, basitlik benim için daha da önemli. Güvenlikte önemli ama diğer saydığım hiçbirşey İE'de yok. Geçiniz...

sadece gülüyorum :)
İE gibi kağnı hızında bir tarayıcı kullanmaktansa firefox un açıklarını tercih ederim.

Firefoz kişisel zevklerini güzelce kullanan insanların kullandığı bir tarayıcıdır güvenlik konusunda İE ye laf etmeyin artık gülünç duruyor

Başlıkta Olduğu gibi meyve veren ağacı taşlarlar. Eklentili halini denesinlerde gorsunler souc ne cıkacak

hiç şaşırmadım

Araştırmayı sanki microsoft yaptırmış gibi görünüyor. Chorome un da adının geçmemesi garip. Sanki en iyi İE demeye getirmişler lafı. Chorome u da yazmayarak google ı karşılarına almak istememişler. Açık hedef belli Apple ve Mozilla Microsoftun ezmek istediği rakipler

MS'u kutluyorum bize en güvenli tarayıcısı kullanma şansını verdiği için. InPrivate Filtreleme özelliğini çok seviyorum... Yaşasın IE8.

Arkadaşlar araştırmanın orjinali :
http://www.cenzic.com/downloads/Cenzic_AppSecTrends_Q1-Q2-2009.pdf

saldırıların %17'si Cross site scripting .(http://tr.wikipedia.org/wiki/Cross_site_scripting) şeklinde gerçekleşiyor ve bu bütün tarayıcıların baş belası..ie8'de özellikle xss ataklarına karşı özel bi filtre geliştirildiğini biliyorum fakat diğerleri hakkında pek bilgim yok.

Başlıkta Olduğu gibi meyve veren ağacı taşlarlar. Eklentili halini denesinlerde gorsunler souc ne cıkacak
Bugün 16:00
-------------------------------------
Eklentile açıkları mı kapayacak?

meyve veren ağaç taşlanıyorsa safari (dolaylı yoldan aynı altyapıyı kullanan chrome) niye taşlanmış peki o pek meyve vermiyor oysa..

Araştırmayı sanki microsoft yaptırmış gibi görünüyor. Chorome un da adının geçmemesi garip. Sanki en iyi İE demeye getirmişler lafı. Chorome u da yazmayarak google ı karşılarına almak istememişler. Açık hedef belli Apple ve Mozilla Microsoftun ezmek istediği rakipler

ne yani microsoft googleyi ezmek istemiyormu

Opera yeterince güvenli sanırım.

Microsoft u ovmek icin soylemiyorum ama Acik Kaynak Kodu kullanirsan olacagi budur. Bazi seylere mudahale edilmemesi hem daha guvenli olur hemde daha o seyin uzun omurlu olmasini saglar.

acaba beni sürekli kötüleyen yazılar yazanlar, yazdıklarınızın boş ve mesnetsiz dijital kirlilik olduğunu gördünüz mü?

acaba yazdıklarımda ne kadar doğru olduğumu ve pis leş yiyen bu firefox tilkisinin ne kadar kötü bir yazılım olduğunu yaza yaza bitiremedim VE ALIN SİZE GERÇELKERRRR...!!!

güvenlik herşeydir, unutmayın...!!!
250 km hızla boğaz köprüsüne girerseniz cesediniz öbür uca bile ulaşmaz merak etmeyin...!!!

AMA ne yaptığını "BİLEN" bir sürücü bu hatayı yapmaz ve makul hızlarla güvenli manevralar uygulayarak sizleri sevdiklerinize kavuşturur...

seçim sizin ;
ölerek tüm yakınlarınızı ve çevrenizi üzmek mi, yoksa onlara ulaşarak daha mutluluk dolu yıllar yaşamak mı?...

IE8 ile MUTLULUKLAR ve teşekkürler MICROSOFT, bize birkez daha güven tazelediğin için...

INTEL PC - NVIDIA WE WINDOWS KULLANAN HERKESE SAYGILAR

unutmadan...!!!
diğer bir haberin ltına yazmıştım ama burası tam yeri;

HALA GÜVENLİĞE ÖNEM VERMEYEN "ama hıza önem verenler varsa" , size Sevgili CHIP' in verdiği STICK yazılımını tavsiye ederim, onun içerisinde bir tarayıcı penceresi var ve şu an hiç bir yazılımın yarışamayacağı bir hızda interneti gezebilirsiniz...!!!

INTEL PC - NVIDIA WE WINDOWS KULLANAN HERKESE SAYGILAR

IE'yi etkileyen virüs ve saldırı sayısı göz ardı edilmiş galiba. Firefox'a o kadar saldırı yapılmıyor ondan güvenliğın tavana vurmasına gerek yok diye düşünüyorum. Ayrıca Kaspersky - Norton - Avira - AVG gibi iyi bir anti-virüs kullanan için Firefox hem hızlı hem güvenli demektir.

ben ce en yisi google chorme çok iyi bir tarayıcı

Firefox'un kodları açık olduğu için açık bulmak kolay ama ie kapalı kod, kodları okumak yerine deneme yanılma yöntemiyle açıklar bulunuyor. Sizce hangisinde açık bulmak kolay, ie de mi yoksa firefoxda mı? Sonuçta yapılan saldırılar bu açıklara göre yapılıyor. Hiç düşündünüz mü ya ie de sandığınız açık %15 gerçek açık sayısı %75'se. Bilebilir miyiz imkanı var mı hayır ama firefox'un açık rakamı neyse odur. Bu sadece firefox ie konusu değil neden araştırmada sadece büyük kitleyi temsil eden ie firefox safari(2. büyük işletim sistemi olmasından dolayı) var. Son günlerin popüler tarayıcısı chrome, microsoft'un Avrupa'daki baş belası opera yok. Cevab basit onlar hala herhangi bir platformda microsofta rakip değiller.

Eminim gerekli eklentilerin eklenmesi ile firefox bütün tarayıcılar içinde daha güvenkli olacaktır. :) noscript ve wot gibi

chorme en güvenlisi bnce çok hızlı güvenl, kolay kullanışlı

bunu explorer kullanıcıları neden bir zafer olarak görüyör anlayamadım burda explorer en güvenli diye birsey yazmıyor ve neden sadece firefox explorer ve Safari var diğerleri neden yok neden denenmedi şirket neden ismini vermedi düşündürücü bunlar sadece dedikodu öyle olsa bile sadece bankacılık vb işlemler için gerçek bir araştırma şirketinin yaptığı araltırmalar baz alınarak en güvenli tarayıcı bu işlemlerde kullanılmalı diğer işlemler için tabiki firefox firefoxun şuan vazgeçilmez konumda olduğunu unutmamak lazım en güvenliyi bilmiyorum ama en iyi tarayıcı firefox bu arada internet explorer gibi dünyanın en dandik yavaş ve sinir bozucu tarayıcısını kullanan ve savunan ve tüm bunlardan sonra kendini bilinçli kullanıcı olarak gören insanları görmek beni inanılmaz derecede şaşırttı.

ŞÜPHESİZ EN İYİ FIREFOX

edipciftci heralde rakiplerinin microsoft a karşı reklam amaçlı tuttuğu birisi. Yazılarını okudukça insanın MS tan nefret edesi geliyor. Bu tip bir insan seviyorsa microsoft u microsoft ta sorun var demektir çünkü.

Opera en güvenli tarayıcı.Tek eksiği açık kaynak olmayışı

firefox firefox firefox Tarayıcılar içinde eN güvendiğim kullandığım tarayıcım.
Denemesi basit buyrun sizde deneyin bende şu anda Firefox-google crm- -opera ve safari ie var teste tabi tutun tarayıcınızı
Not güvenlik yazılımınızıda test edebilirsiniz
http://bcheck.scanit.be/bcheck/index.php

Opera en güvenli tarayıcı.Tek eksiği açık kaynak olmayışı
Dün 20:12

Öyle diyorsunda opera açık kaynak olursa onunda firefox gibi bir çok açığı çıkabilir. Sonuçta firefox'un açık kaynak kodlu olması inanılmaz bir eklenti desteği sağlıyor. Arkadaşların dediği gibi denilen açıkların önerilen dedikleri eklentiler yüklenince durum ne olacak, mesela bir antivirüs yazılımı bile kendi parçasını firefox'a ekleyebiliyor. Peki ya adblock plus ve noscript eklentileri. Birisi açılır pencerelerden gelenleri diğeri ise olur olmadık her scriptin çalışmasını engelliyor. Denildiği gibi zaten chrome ve operanın olmaması bile bu araştırmanın doğruluğunu sorgulanması için yeterli bir sebep.

aslına bakarsanız bu araştırmada opera mevcuttur. chrome neden yok bilmiyorum ama sanırım safari ile aynı motoru kullandığından olabilir (webkit).

http://www.cenzic.com/downloads/Cenzic_AppSecTrends_Q1-Q2-2009.pdf

http://blog.cenzic.com/public/item/245119

adreslerinden yazıya bakabilirsiniz . (sadece web tarayıcıları için değil tüm web unsurları için yapılmış bir araştırmadır.)

ayrıca "opera açık kaynak değil" cümlesi benim için bir eksiklik ifade etmiyor nedense. açık kaynak elbette güzel bir şeydir ama bunda açık kaynak değilse kullanmam türünden bir düşünce doğması biraz saçmadır. iyi bir yazılım yapılmışsa ve benim ihtiyaçlarıma cevap veriyorsa açıkçası düşünmem bunun açık kaynak olup olmadığını. hem zaten operanın geliştirici bir ekibi gayet güzel de iş çıkarıyorlar.. açık kaynak opera için (şimdilik) pek de iyi bir gereklilik olmayabilir.

bu işler gönül işi
delikanlı kullanıcı tarayıcısını açıklarıyla kabullenir

http://bcheck.scanit.be/bcheck/index.php
adresinde chrome " u test ettim hepsinden yeşille geçti
hem hızlı hem güvenli

Yıllardır Opera kullanıyorum mutluyum.

Bana göre en güvenlisi Opera ama Firefox'um dan asla vazgeçmem.

OPERA kullanin, super bir tarayici ve en guvenlisi..

kim ne anlatırsa anlatsın frefox forever

Türkiyede kullanılan yazılımlarda ie Diretmesi var ancak kişi araştırır arama içinde olursa Firefox Opera Gcrome ve digerlerini tanıyabiliyor.Hal böyle oluncada bizleri arazi yolunda muratla yada otobanda jeeple yarıştırıp üsttüne üstlüük ie süper deniliyor.Firefox u belli bi kesim kullanır sebebi bellidir kullanma desende kullanır Operayıda ama ie yi kullanacaksın diyen zihniyetle nereye kadar MS kılıcını sallamasına boynumuzu kütüge koyarak karşı duruyoruz gibime geliyor.Yapacak bişey ......? Pardus kullanmayız Ms windows milyarlar öderiz garip ama gerçek :(

http://bcheck.scanit.be/bcheck/index.php
Ya bu adrese bende girdim ama ie8'in hepsine yeşil ışık yani geçti dedi
Anlamadım bu işi ya. :(

Sen de yorum yaz