En hızlı benimsenen cihaz, cep değilmiş!

Çıktığında en çabuk benimsenen cihazın cep telefonu olduğunu sananlar... Yanılıyorsunuz!

Akıllı cepler, vazgeçemediğiniz cihazlar olabilirler. Ancak The Atlantic'in araştırması, benimsenme oranı en yüksek cihazın taşınabilir kasetçalarlar olduğunu ortaya çıkardı. Cep telefonlarının ise dünya çapında daha yavaş bir benimsenme oranı olduğu gözler önüne serildi.

2011'de yapılan bir araştırma sonucu Journal of Management and Marketing Research'de yayınlanan verileri temel alan Alexis Madrigal, yukarıda gördüğünüz grafiği meydana getirmiş. Taşınabilir kasetçalarlar ("boombox") 1970'lerde ortaya çıktıktan sonra Amerikanların yüzde 63'ü tarafından benimsenmiş. Cep telefonları ise piyasanın sadece yüzde 10'unu elde edebilmiş. Benimsenen ilk 5 cihazın eğlence cihazı olduğu ve iletişim cihazı olmadığı dikkat çekiyor.

Bu durumun nedenleri arasında teknoloijinin fiyatları ve herkes tarafından kullanılabilecek hale gelmesi gibi faktörler yer alıyor. Cep telefonlarının 90'larda hem pahalı, hem de yeterince iyi olmadığı biliniyor.

Piyasaya sürüldükten sonra 7 yıl içinde en çok benimsenen cihazlar

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 1 Yorum

şirketlerin değil, insanların ihtiyaçlarını karşılayan (özellikle bireysel ve sosyal ihtiyaçlar) cihazlar daima en çok kullanılan ve benimsenen cihaz olurlar...

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir