En hızlı bilgisayar: Jaguar hepsini dövüyor

En hızlı süper bilgisayar yarışında dengeler değişti; fakat bu değişim birilerini çok üzecek!

  • Halil Mollaoğlu
En hızlı bilgisayar: Jaguar hepsini dövüyor
Cray Jaguar: Dünyanın en hızlı bilgisayarı.

Daha üç hafta önce dünyanın en hızlı süper bilgisayarı Roadrunner idi. Şimdiyse zirveye yeniden AMD tabanlı bir model oturuyor.

Cray firmasının "Jaguar" ismindeki süper PC'sinde 224.162 adet Opteron işlemci çekirdeği çalışıyor. Toplamda ise 1,75 Peta-Flop işlem gücü ortaya çıkıyor. Hatta teorik olarak 2,4 Peta-Flop ile çalışması da mümkün ki, bu durumda Jaguar şimdiye kadar ulaşılamayan 2 Peta-Flop sınırını geçen ilk bilgisayar olabilir. Böylece performansı, şimdiye kadar birinci sırada bulunan PC'den yüzde 70 daha fazla oluyor.

AMD, dünyanın en hızlı beş bilgisayarının dördünde Opteron işlemcilerin çalışmasıyla övünebilirken Intel'e, dünyanın en hızlı 500 bilgisayarının 402'sinin kendi işlemcileriyle donatılmış olmasıyla avunmak kalıyor.

CHIP-TV'deki videomuz AMD'nin şu an 3. sıradaki süper bilgisayarı "Kraken" (ahtapot) üzerindeki çalışmalarını gösteriyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 15 Yorum

Intel'ciler kuduracak :) :) :)

aslında intelciler değilde intel firması kuduracak

Turkiye'ye gerekiyor boyle super bir bilgisayar ki universitelerimiz arastirmalarinda kullanabilsin ve yalnizca tuketen degil ureten bir toplum haline gelelim. Ama nedense devlet yarim milyar dolar domuz gribine harcarken(asilarla ilgili tartismalar hala suruyor kimin ne goturdugu de belli degil) 50-100 milyon dolar super bilgisayara harcayacak paramiz yok.

INTEL' e laf atan ziyareçiler

bilmediğiniz birşey var, bu bilgisayar amd' nin en hızlı işlemcileriyle yapılmış, ama geçmişteki diğer bilgisayarlar INTEL' in en hızlı işlemcileriyle yapılmamış, EĞER INTEL en hızlı işlemcilerini kullanarak bir SÜPER bilgisayar yaparsa emin olun ki bu amd' nin jauguar' ı INTEL' İN MAKİNASI YANINDA ALTINA KAÇIRMIŞ KUNDAKLI ÇOCUK GİBİ KALIR...!!!

INTEL PC - NVIDIA - IBM VE MICROSOFT' U ÇOK SEVİYORUM

saygılar...!!!http://www.top500.org/system/10377

3. sıradaki bilgisayardada cray ve amd işlemcili süper bilgisayar var
4. sırada ibm işlemcili bilgisayar var

intel ancak 5. sırada

http://www.top500.org/

INTEL PC - NVIDIA - IBM VE MICROSOFT' U ÇOK SEVEN edipçiftçi dostumuz :)

Sen bu haberi bir daha araştır..AMD 7 Ghz aştı bile ;)

öf bunla ne oyunlar oynanır bea :D demeden edemedim... tabi ama evet bilim araştırma önemli tabi canım... ama oyunsuzda olmaz ki bin küsür çekirdek var insan 5-10 tane verir :D

Intel ile AMD'yi kıyaslamaya başlamış yine insanlar. Süper bilgisayarları boşverinde masaüstlerine bakalım. Intel mi AMD mi? AMD yarı yolda tıkanıyor. İstediği kadar süper bilgisayar yapsın masaüstü için çözüm üretemiyor.

Bu bilgisayarla oyun oynanmaz. Oynarsanizda ancak opengl oyunlar oynarsiniz. Cunku directx destegi oldugunu sanmiyorum bogle bilgisayarlarin uzerinden calisacak windows bulamazsaniz malesef :)

@18 Kas 2009 11:03 linux var red hat bunda

edipciftci ye: olaya takım tutma fanatikliğini andıran bir pencereden bakarsak yeterince objektif olamayacağımızı düşünüyorum. iki firma da rekabet içerisinde. Intel bu atağa cevap verebilecek durumda ise zaten çok geçmeden cevap verir ve biz de buradan okuruz yeni en hızlı bilgisayarı. Ancak şu anda tek gerçek var, dünyadaki en hızlı bilgisayar AMD işlemcisi kullnıyor. Ayrıca ardından gelen 4 en hızlı bilgisayarın 3 ünde de AMD işlemcisi var. Saygılar.

"Intel ile AMD'yi kıyaslamaya başlamış yine insanlar. Süper bilgisayarları boşverinde masaüstlerine bakalım. Intel mi AMD mi? AMD yarı yolda tıkanıyor. İstediği kadar süper bilgisayar yapsın masaüstü için çözüm üretemiyor."

Intel'in neden çok fazla yaygın olduğunu, açılan rüşvet davalarından gördük. Belkide bunlar buz dağının görünen kısmıydı.

http://www.top500.org/system/10377

CHIP Online'ın notu:
Düzeltme yapılmıştır.

Arkadaşlar Intel'in arkasındaki aşikar Microsoft, ABD hükümeti ve NASA desteğini çekerseniz o zaman AMD ile aynı kulvara koyabilirsiniz..Biliyoruz ki; NASA, uzaya gönderdiği sonda ve uyduların içindeki sistemlerin işlemcilerini ve yeteneklerini geliştirmeleri için Intel'e büyük bir fon ve imkan sunuyor..Yani, AMD ile Intel'in olayı şöyle; kendi imkanınızla aldığınız arabanızla, zengin dedenizin kuzeninize aldığı jip gibi bir şey...

@18 Kas 2009 20:49 AMD'de amerikanın Nvidia da intel de

Sen de yorum yaz