En hızlı büyüyenler: Linux ve Mac OS

İşletim sistemi dünyasının en hızlı yükselenleri belli oldu... Hayır; Windows bunlardan biri değil!

  • Zeynel A. Öztürk
En hızlı büyüyenler: Linux ve Mac OS
2010'un en hızlı büyüyen sunucu işletim sistemlerinden

Analiz firması Gartner'dan gelen en son verilere göre Mac OS ve Linux, 2010'un en hızlı büyüyen işletim sistemleri oldu.

Gartner'ın Çarşamba günü açıkladığı verilere göre dünya çapındaki işletim sistemi gelirleri 2010'da 30 milyar dolara ulaştı ve 2009'a göre yüzde 7.8 arttı. Microsoft ise yüzde 78.6 ile bu pazarın lideri konumunda. İlginç olan ise Linux ve Mac'lerin hem sunucu hem de istemci işletim sistemlerindeki hızlı yükselişi.

Apple'ın platformu 2010'da Mac masaüstü ve laptop'lar sayesinde yüzde 15.8 büyüyerek gelirlerde 520 milyon dolara ulaşırken Microsoft, istemci pazarında sadece yüzde 9.2 büyüdü. Sunucularda ise Red Hat Enterprise Linux sunucu gelirleri, 2010'da yüzde 18.6 artarak 592 milyon dolara ulaştı. Microsoft'un sunucu pazarındaki büyüme oranı ise yüzde 7.5'de kaldı.

İşletim sistemlerinin toplam paylarında ise IBM yüzde 7.5, HP ise yüzde 3.7 ile dikkat çekti.

Okuyucu Yorumları

Toplam 23 Yorum

Türkiye'deki uçuk fiyatlar olmasa Windows kullanıcılarının en az yarısı MacOSX kullanmaya hazırlar. Diğer yarısının büyük çoğunluğu da Windows'u oyun için kullandığından PS3, Xbox gibi oyun konsollarını alternatif olarak görerek Windows'u terkedebilirler. Gerçi oyun sistemi kuranların genelde Microsoft'a bir hayrı olmuyor. Çoğunluğu işletim sistemine vereceği parayı daha iyi ekran kartı, işlemci, ram vs ye yatırıyor.

şu pardus windows programlarının hepsini çalıştırsa hemen geçeceğim de...işte

şu pardus windows programlarının hepsini çalıştırsa hemen geçeceğim de...işte

Artık ev kullanıcıları giderek windowstan uzaklaşıyor...

Artık Diger İşletim Sistemlerininde Ms Sürümlerinden Bi Farkı Yok Firmalar Bu Sayede Milyonlarca Dolar Kar Yapıyor Ama Ev Kullanıcıları İçin İsrarla Windows Diyorum Şünkü Oyunlar Vs.Sadece Windowsda Düzgün Çalışıyor

Windows daha nasıl büyüyecek ki ? :D

micronun sonu geliyo sonu :D

Redhat'ın sunucularda yükselmesi kadar doğal bir şey yok zaten. MacOs'un pazar payının artmasını artan genç nüfus ve Apple'ın iPad, iPhone vb. ürünleriyle sempatisini kazanmış (büyük ihtimalle benim gibi pişman olmuş) kişiler yükseltmiştir :D

Bu arada Apple.com sunucularında Linux (galiba Redhat) kullanıyor benden söylemesi :D

Ha gayret Linux, mobil ve sunucu alanında geçtin, sadece ev alanı kaldı.

masaüstü bilgisayarımda Ubuntu 10.10 kurulu. Laptopta windows 7 (64 bit) ve wubi üzerinden Ubuntu 11.04 kurulu. Windows'u mecburiyetten kullanıyorum. Ubuntu'yu kurun, deneyin, belki alışırsınız.

windows tan kimse vaz geçmez geçmiyicekte oyun çalıştırmayan işletim sistemi ne yapim ben her zaman windows o kadar

Kim ne derse desin en iyi, en avantajlı ve en çok destek veren sistem Windows'dur. Ben Ubuntu kullandım ama güzel bir sistem olmasına rağmen ve Windows'a benzeyen bir sistem olmasına rağmen Windows'un o rahatlığını hissettirmedi bana.

göz kirpiyorum ubuntuya. bakalim bir randevu ayarlayabilirsek.

windows zaten zirvede daha nasıl büyüyecek ki?yok o artmış bu artmış bunlar bana diğer ezik firmaların tesellisi gibi geliyor.Hiçkimse ms den vazgeçmez,diğer herşey de marjinal bir kesmin oyuncağı olarak kalır.

ubuntu olsun pardus olsun çıkan tüm yeni sürümlerini şimdi yapmışlardır
diyerek merakla kurup deniyorum ama şuna kesinlikle kanaat getirdim
windowsun yanından bile geçemezler şu halleriyle en son ubuntu 11.04 ü denedim kablosuz ağ bağlantısı çok yavaş yine olmamış deyip hemen kaldırdım..... vb

windows zaten zirvede daha nasıl büyüyecek ki?yok o artmış bu artmış bunlar bana diğer ezik firmaların tesellisi gibi geliyor.Hiçkimse ms den vazgeçmez,diğer herşey de marjinal bir kesmin oyuncağı olarak kalır.

Oyun çalışmayan sistem kullanılmaz diyen arkadaşlar, dün ubuntu 11.04 de "assassin's creed brotherhood" oynadım, bilginize...

1 den 2 ye yükselmek, % 100 yükselmedir. Artan sayı sadece 1 dir.
100 den 150 ye yükselmek, % 50 büyümedir. Artan sayı ise 50 dir.
büyüme oranı ve büyüme miktarı karşılaştırılırsa gerçek sonuç ortaya çıkar.
unutmayın; istatistik en doğru yalan söyleme metodudur.

GNU/Linux'un sesine kulak verin sağlam adımlarla geliyor açık ve özgür yazılımlarıyla birlikte ah gönül meselesiyle gelmese milyon dolarları oyun firmalarıyla anlasmalara akıtsada "kim akıtsa milyon kullanıcıkarın sevgileri meraklaryla ucret beklemeden karsılık beklemeden verdği kod parçacıkları ile gelısen GNU projesiyle harmanlanıp ucretsiz dagıtımlar helal olsun bınlerce dolarlık programlara alternatif gelıstırmek milyon dolarlık sirketlere karsı bır butun olan bır gonul topluluguna GNU/LINUX mantıgna tesekkurler yasasın özgür yazılımm

sunucularda fedora/redhat tamamda mac os ne alaka?
Ayrıca Windows Server R2den sonra sunucuda linux kullanan'ın sadece maliyetten mecbur kaldığını düşünürüm.

PHP için bile Microsoft Webmatrix daha kullanışlı, WAMP belasına girmiyorum bile.

Son kullanıcı sistemlerde zaten, W7 gibi işletim sistemi varken vistadan ağır, WinME'den daha sorunlu olan Türkçe KDE(pardus) kullanılmasına fanatiklik veya windows nefreti olarak bakıyorum, veya sadece internete girmek için büyük ipod (macbook) alınmasına ben hiç anlam veremiyorum, ses ve video işleyenler hariç.

Hem mac'i hem linuxun çeşitli dağıtımlarını kullandım bu arada.

Valla bende sıkıldım Windows'tan geçiş yapmayı düşünüyorum bu düşüncem Windows 8 haberlerinden sonra hızlandı en kısa zamanda Windows'tan kurtulacağım

Ubuntu'da durum şu anda çok iyi görünüyor.Çökme ve uygulamaların başlatılamaması gibi sorunlar ortadan kalmış.Bütün uygulamalar şak diye açılıyor.

Ubuntu'nun BlueTooth'u XP'den bile daha iyi çalışıyor.Özellikle BlueTooth ile cep telefonu üzerinden internete bağlanabilme özelliğine çok sevindim.

Ubuntu'da durum iyi görünüyor.

Aslında KDE benim en sevdiğim masaüstü ortamı ama kullanılabilirlik her zaman için çok fonksiyonlu olmaktan daha önemlidir.

Bunu son kez söylüyorum: KDE; mutlaka bir de lightweight bir sürüm çıkar.Sadeleştirilmiş bu sürüm senin omurgan olacaktır.

Hadi seni bekliyoruz...

Evet ben başladım taşınma hazırlıklarına Windowstan kurtulacağım artık
Windows 8 mi çıkarırlar 10 mu artık beni pek alakadar etmiyor İşyerinde
zorunlu olarak kullanacağız belki ama kişisel olarak asla

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play