En hızlı mobil tarayıcı hangisi?

Firefox, Opera ve diğerleri: İşte yeni nesil web tarayıcıların "farklı" yarışı!

  • Zeynel A. Öztürk
En hızlı mobil tarayıcı hangisi?
Mobil tarayıcılarda hız ve verimlilik daha da önemli

İnternette gezinirken bilgisayarınızın performansı büyük önem kazanıyor. Ancak ortalama bir PC, tarayıcınızda birçok sekme açıkken bile iyi bir performans sağlayabiliyor. Akıllı telefonlarda ise durum biraz farklı. Modern PC'lerden daha yavaş olan telefonlarda hız ve verimlilik daha büyük önem kazanıyor.

Makeuseof.com, hangi mobil tarayıcının en hızlı olduğunu bulmak için çeşitli testler gerçekleştirmiş. Teste katılan mobil tarayıcılar ise şunlar: Firefox, Dolphin Mini, Dolphin HD, Opera Mobile, xScope, Skyfire, Android tarayıcısı (2.2.1). Opera Mini, hız testlerini tamamlayamadığı için atlanmış.

Testlerde Verizon'un 4G cebi HTC Thunderbolt kullanılmış ancak testler 3G ağında yapılmış. Testlerde arka plandaki tüm programlar kapatılmış. Sonuçları sonraki sayfalarımızda bulabilirsiniz.

Sunspider ve Rigtware Browsermark

Sunspider 0.9.1: Bu JavaScript hız testinde Firefox birinci gelmiş. İkinci Opera Mobile ve üçüncüyle arasındaki fark ise dikkat çekiyor.
Sunspider JavaScript testi. Düşük değerler daha iyi.
Rightware Browsermark: Bu test ise JavaScript ve DOM performansını değerlendirmekte kullanılıyor ve akıllı telefonlar için bir nevi Peacekeeper hız testi. Bu testte daha yüksek puan daha iyi performans anlamına geliyor ve burada da Firefox birinci. Skyfire ve Android tarayıcısı testi tamamlayamamış.

Sayfa yükleme süreleri ve sonuç

Sayfa yükleme süreleri: Bir 'gerçek hayat' testi gerçekleştirmek isteyen makeuseof, bir blog sayfasını üç kez yüklemiş ve sonuçların ortalamasını almış. Burada ise en hızlı tarayıcı 7 saniye ile Firefox 4 olmuş. Dolphin HD ve Dolphin Mini 8 saniye; Opera Mobile ve xScope onu 9 saniye ile takip ederken Skyfire 11 saniye ile sonuncu olmuş.

Sonuç

Testte Android işletim sistemindeki Firefox'un en iyi Android tarayıcısı olduğu ortaya çıkıyor. Skyfire'ın toplamda yavaş olduğu dikkat çekerken, Android'in kendi tarayıcısı da sondan ikinci olmuş. Diğer skorlar ise birbirine yakın ve karşılaştırılabilir.
Sayfa yükleme süreleri (saniye)

Okuyucu Yorumları

Toplam 21 Yorum

firefox 4 cogu androidi desteklemiyor... dolphin mini tek gecerim...

Androidimde butun tarayıcıları denedim en hızlısı stock tarayıcı.

Opera diyorum baska bir sey demiyorum. Bu testi yapanlar kimden ne para almis bilmem ama Firefox her platformda kaplumbagadir baska da bir sey degil...

Firefox'u tebrik etmek lazım, Opera uzun zamandır mobile platformda tarayıcısı ile bulunuyor lakin Firefox sonradan buraya dahil olmasına rağmen tüm testlerden birinci olarak çıkmış, Opera adına üzücü bir haber.

IE9 mobile gelsin WP7'ye bir daha yapsınlar testi ;)

mobil tarayıcılar 2 gruptur. Safari ve diğerleri

samsung galay s te opera mini ve opera mobıl kullanıyorum ,miniyi edge de kullanıyorum saniyesinde açılıyor sayfalar..mobılı wifi li kullanıyorum masaustu kullanmak kadar keyıf verıyor flash var ve hızdan tavız vermıyor kasma yok sıfır ,bu testler sonucu ne olursa olsun operadan ıyı tarayıcı yok şuan mobilde .... pc de de opera 1 numara ...

mobil kullanım da opera derim ben :D

mobil tarayıcılar 2 gruptur. Safari ve diğerleri

-------------------------------------------------------------------
iphone 4 sahibi yakın bir arkadaşıma opera mobili gösterdim flash olmasına ragmen safariyi adeta sildi attı ...opera mobil flashı oyle bı teknolojıyle kullanmıskı sayfayı açtığınızda flashlı vıdeoplayerlerı bır perde tarzı şekılde kodlayıp ustunu orter gıbı etkısız hale getırmıs sayfa acıldıgında flash yokmuş gıbı acılıyor ve playerın uzerıne tıkladınmı acılıyor video yanı bu kasma olayını sıfıra ındırıyor sıtelerı actıgınızda ..safarının ozellıgı ne allah aşkına flash olmamasına ragmen resmen otobüs bekler gıbı beklıyorsunuz ..opera mobılde multıtoch mukemmel derece de hassas , safarının ne artısı var bırı soylesın ? bılgısayarda tarayıcı ne ıse androıdde opera mobılde aynısı keyıf sıteler yag gıbı kayıyor parmaklarında adamlar daha ne yapsın ..... arkadaşım samsung galaxy s e geçti ve doğru olanıda yaptı en iyisi hangisi ise para ona arkadaş yoldan toplanmıyor bunlar 2.400 ıphoneye verecem video bıle ızlemıyecem 1.5 - 1.3 mılyar sgs misler gibi ...ayrıca iphone 4 te batarya olayı komedı youtube 30 dk gir şarj biter varmı boyle saçmalık ..saysam neler çıkarda neyse konu tarayıcı....

Her ne kadar firefox hızlı gözüksede flash animasyonlar/uygulamalarda android tarayıcısının eline hiç biri su dökemez bence.

testi pek dikkate almadım. opera bu alanda tartışmasız en iyisi geliyor bana.
çünkü hemen hemen her tarayıcıyı uzun süre kullandım.

Firefox da kullandım Opera da. Opera hakikaten bir başka.

5800'ımda Opera Mobile kullanıyorum.Tatmin edici performans sergiliyor.En azından Nokia'nın mevcut tarayıcısından daha verimli.

Çoğu yorumda da belirtildiği gibi opera mobil tarayıcılarda her zaman bir adım öndedir. Bu testler gayet taraflı gibi geldi bana. Bazı siteleri opera hızlı yükler bazılarını firefox, ben yapsam emin olun ki opera firefoxun puanını alırdı. Testler reklam amaçlıdır, en iyi yol her zaman insanın kendi deneyimidir.

Opera mini nin hız testini tamamlayamaması gibi bir saçmalığı da aklım almadı. O tarayıcıların 8 sn de yüklediği sayfaları mini 4 sn de yüklüyor. (tabi flash yok, görseller sıkıştırılmış) ama gel gör ki mini hepsinden yüzde elli daha hızlıdır.

Rahat rahat hızlı sorunsuz, hafıza doldu uyarısız sörf yapayım diyorsanız miniyi, netin her şeyinden sonuna kadar faydalanacağım hız önemsiz diyorsanız da başka bir tarayıcı kullanmalısınız.
5 yıldır o mini kullanıyorum her taraıyıcıyı da denedim ama mininin rahatlığı başka birşeyde yok.

en iyisi UC Browser

bolt browser güzeldir ..

Firefox birinciymis guldurmesinler adami haydi hizli oldugunu varsayalim kimler kullanabilir maemo ve android digerleride ona keza ayni yani kisaca kullanilamayan tarayicilar opera mini peki kullanilamayan hicbir tel yok hizida digerlerini test etmedim ama bilgisayardan daha hizli yukledigini biliyorum digerleri bu piyasada yer edinmek istiyorlarsa kapali kapilar ardindan cikmalilar oyle bos reklamla bu is olmas herkes bal yiyorken biz sirke yiyoruz sirke daha guzel demekle olmaz bu is. Gulmekten kramplar girdi karnima ne diyiiiim

opera mobil kullaniyorum on numara.

FireFox sadec 3.4 saniyede sayfaları yükler.Opera ise senin dediğin gibi 4 ise neyi tartışıyorsun ?

Bende cm browser kullanıyorum memnunum oh be diyorum artık neydi çektiğim ızdırap. Deneyin görün.ve telefoncu olduğum için cihazdan tüm kullanılmayan programları devredisi yaptım cihaz on Numara oldu sizde yapın.

konuyu hortlatayım tekrar yapılsın bu test :D hepsi iyi güzel de ama hangi cihaza göre eski bir cihazda neredeyse hiçbiri doğru düzgün sayfa bile yükleyemiyor bir de şöyle birşey var puffin bambaşka... Yani hiçbirisi yakınından bile geçmez firefoxundan doğru ayarlamaları yapmassanız aynen kaplumbağa

Sen de yorum yaz