En iyi 3 Android launcher'ı!

Google Play'de iyi bir launcher ararken kaybolmayın! İşte seçtiğimiz en iyi Android launcher'ları...

En iyi 3 Android launcher'ı!

Android'li telefon ve tabletler için onlarca launcher seçeneği var. Bu kadar çok seçeneğin arasında hangisini kullanacağınızı karar vermek ise zor olabilir. Ancak seçeneklerin sayısını üçe düşürürsek, sanırız işinizi biraz kolaylaştırmış olacağız. İşte en iyi 3 ücretsiz Android launcher'ı.

Nova Launcher

TeslaCoil Software tarafından geliştirilen Nova Launcher, Play Store'un en popüler launcher'ı. Nova'nın en önemli özelliği, kişiselleştirilebilme yetenekleri. Ekran düzeninizi değiştirebilmeniz için bir dizi ayar sunan Nova, çoklu giriş ekranları, farklı simge boyutlar ve ızgara düzenlerini destekliyor.

Uygulama listesini de değiştiren Nova, bu ekranın düzenini değiştirmenize olanak tanıyor. Bununla kalmayan launcher, widget'lar için daha derli toplu bir ekran sunuyor.

Giriş ekranındaki klasörleri beraber gruplama, giriş ekranındaki birçok öğenin rengini değiştirebilme, Nova'nın sahip olduğu yeteneklerden sadece bazıları.

10 TL'lik Nova Launcher Prime sürümüne yükseltmeniz durumunda, ekran ve simge hareketleri, okunmayan mesaj sayısı, uygulama listesi için özel sekme ve klasörler, uygulama gizleme ve daha fazla görsel efekt gibi ek işlevlere kavuşabiliyorsunuz.

Apex Launcher

Apex Launcher, halen kullanılan, en eski ücretsiz launcher'lardan bir tanesi. Kalite anlamında Nova Launcher'la eş seviyede olduğunu söyleyebileceğimiz Apex, rakibinden kopya çekmeyen, orijinal bir laucher.

Nova gibi birçok launcher, giriş ekranı ızgaralarını yaklaşık 6 satır ve 6 sütunla sınırlarken Apex, bu sınırı 10 satır ve 10 sütuna çıkarıyor. Bu işlev, büyük ekranlı telefonlarda ve tabletlerde çok faydalı olabilir. Apex, yatay ve dikey modlar için ayrı seçenekler sunduğu için, cihazınızın görünümünü onu tuttuğunuz şekle göre düzenleyebiliyorsunuz. Diğer giriş ekranı özellikleri arasında sınırsız kaydırma, görsel geçiş efektleri ve çeşitli stil ayarlamaları var.

Launcher'ın uygulama listesiyle ilgili kişiselleştirmeler de oldukça zengin. Yatay ve dikey modlara özel kişiselleştirmeler, burası için de geçerli. Apex, dilediğiniz uygulamaları listeden gizlemenize de olanak tanıyor.

Nova'da ücretli olan bir başka Apex işlevi, giriş ekranı hareketleri. Launcher'ı kullanarak 5 farklı parmak hareketine 15 farklı eylem atayabiliyorsunuz.

dodol Launcher

Ücretsiz Android launcher'ları tartışmaları sırasında çoğu zaman atlanan dodol Launcher, aslında çok hoş bir giriş ekranı. Performansıyla dikkat çeken launcher, işlevler konusunda da hiç geri kalmıyor. Nova ve Apex gibi dodol da giriş ekranı ızgarasının genişliğini ayarlamanıza izin veriyor (3 x 3 ile 12 x 12 arasında seçim yapmanız mümkün). Simge boyutları, etiketler, renkler, gölgeler ve fazlası üzerinde ince ayar yapmanız mümkün.

Ekranın alt tarafında gösterilen dock, 5'e kadar sayfa sunabiliyor ve her sayfa, 1 - 7 arasında simge taşıyabiliyor.

dodol, estetik değişiklikler için birçok seçenek içeren bir tema mağazasıyla geliyor. Top ve Dodol's Pick kategorileri altında birçok yüksek kaliteli tema ve duvar kağıdı bulmanız mümkün.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 16 Yorum

Go Launcher i tek gecerim. Fazla sayida uygulama kullaniyorsaniz klasor olusturma ve bulma fonksiyonlari en iyi olan launcher. Tema destegi zaten en iyisi. Cok dusuk bir sisteminiz yoksa performans da oldukca akici. Baskasina gerek yok.

en iyisi yaho aviate launcher

"Nova gibi birçok launcher, giriş ekranı ızgaralarını yaklaşık 6 satır ve 6 sütunla sınırlarken Apex, bu sınırı 10 satır ve 10 sütuna çıkarıyor." denilmiş oysa Nova 'da 6x6 sınırı yok. Ayarlardan istediğiniz kadar arttırabiliyorsunuz...

Nova launcher, Play store'da 10 milyon indirilmiş, Go launcher ise 100 milyon indirilmiş. Ama siz diyorsunuzki Nova launcher Play Store'un en popüler launcher'ı.. Nasıl oluyor bu anlamadım.?(!) Ayrıca Apex ve dodol da 10'ar milyon defa indirilmiş..? Haberleriniz bazen çok düşündürücü (!) oluyor...

kaç tane launcher ile ilgili makale okuduysam hepsinde nova-apex ilk iki sırada. e bu ikisi google play store da da zaten ilk sıralarda bunlardan başka, sadelik ve performans için smart launcher da iyidir. hele ki telefon özellikleri iyi değilse smart launcher telefona can katar diyebilirim.

Bence hemen görselliği bakılmaması gerek. Yani bir araştırma yaparken tam yapılsa iyi olur..Özellikle bu launcher'ların kullandıkları Ram miktarıni yazmanız gerekiyordu..Çünkü genelde bunlar çok fazla Ram yiyen uygulamalardır.

Next launcher tavsiye ederim

dodol Launcher gayet güzelmiş. Teşekkürler inceleme için.

Next launcher, TSF Shell Smart Launcher gibi onlarca launcher varken standart android ile gelen launcherdan çok da farklı olmayan bir liste oluşması çok garip. Ayrıca nedense bu haber daha çok reklam kokuyor

Tsf launcher bu üçünden daha iyi. Hem görsellikte hem de çok az ram kullanmasında.

hola launcher + Omni swipe gerisi hikaye

en az pil ram rom yiyen launcher hangisi öneri veren varmı

@10 Temmuz 2015 09:10 hola laucher

Bir de hola launcher'ı deneyin farkı görün

Tsf launcher + next launcher+ go launcher gibi üst seviye başlatıcıları yazmak yerine böle alt seviye başlatıcıları yazmanız pek hoş olmadı...

91 launcher derim ben

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir