En iyi antivirüsler listesinde MS sürprizi!

En iyi antivirüslerin sıralandığı listede, Windows Defender sürprizi yaşanıyor!

Windows Defender yeni testte yükselişte!

Microsoft'un temel güvenlik çözümü Windows 7 ve Vista'da Microsoft Security Essentials adıyla sunuluyordu. Windows 8 ve 10'da biraz değişerek Windows Defender olarak karşımıza çıkan antivirüs yazılımı, çoğu kullanıcı tarafından varsayılan güvenlik yazılımı olarak kullanılıyor.

Microsoft'un güvenlik yazılımı, son birkaç senedir AV-Test'in antivirüs testlerinde aldığı kötü notlarla hatırlanıyor. Ancak bağımsız test firmasının en son testlerinde durum Microsoft'un lehine değişmiş görünüyor. Windows 8 döneminde 9,5 ve 11,5 gibi puanlar alabilen yazılım, yeni testlerde Windows 8'de 15,5 puan alırken Windows 10 ve 7'de 14.0 puan alabildi.

Yukarıdaki tabloda antivirüsler, alfabetik sırayla görüntüleniyor. Microsoft'un en altta olmasının nedeni ise temel koruma olarak sayılması. AV-Test'in en son testinde Windows Defender'ın Windows 10'da Comodo ve ThreatTrack'in koruma seviyesine ulaştığı gözleniyor. Ancak yazılım diğer firmaları halen geçemiyor. Yazılım Windows 8'de bu iki firmayı geçmekle kalmıyor, ESET'e yetişiyor. Koruma, performans ve kullanım kolaylığı kategorileri toplandığında Microsoft, 20 yazılımın bulunduğu listede 10. sırada yer alıyor.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 20 Yorum

Kesinlikle haklı bir başarı grafiği çizerek oralara geldi, Windows Defender'i tebrik ederim. Paralı birçok AV ile boy ölçüşebilmesi de ayrıca kıvanç kaynağıdır. Şimdi paralı Bitdefender, Kaspersky, Comodo, Norton vs. diye itirazlar gelir, gelmeli de onlar elbette paralı olmanın getireceği bir tık yeni güvenlik anlayışına uygun koruma sağladığı aşikardır, tartışılmaz ama Windows Defender'in başarılı olmasına da üzülmemeliyiz! Ev kullanıcıları için kafi olduğu hiç gocunmadan söylenebilmelidir.

@28 Ocak 2016 12:39 Şimdide sıra Security Essantials'ı adam edip onu da listeye sokacağız

Güvenlik birçok halkadan oluşan bir zincir ile sağlanır. Bu halkalardan en önemlisi bir sistemin state'ini korumaktır. Bu da en önemli halkanın bir gerialma yazılımı olduğu anlamına gelir. Örneğin Kaspersky size dünyanın en iyi antivirüsünü sunar ama tüm virüsleri tespit edemez. Peşinizde bir hacker varsa, kullanacağı zararlıyı tüm antivirüs testlerinden geçirecektir ve de tek bir email ile hayatınızı ele geçirir! İşinizi AV'lere bırakmayınız! Comodo IS + Restore RX en iyi güvenlik çözümüdür...

Sakın ola Rus menşeyli antivirusleri evinize iş yerinize sokmayın. Yandex i de. Zira Rusyanın soğuk savaş yıllarından kalma soğuk savaş stratejilerinden biri siber savaş ve bu savaşı yandexle kasperle yapiyor

@28 Ocak 2016 12:59 Boş konuşuyorsun.

@28 Ocak 2016 12:59 Dediklerine katılıyorum haklısın. Ama aynı şey Amerika için de geçerli. Amerikan yazılımlarını sayalım bir de...

@28 Ocak 2016 16:56 en başta zaten win ile evimizde nsa vs var :D birde kaspersky ile kgb de geldi ama bu konuda yandex daha çok servis bilgisi veriyor kaspersky göre

En iyi antivirüs yazılımı Linux dağıtımlarıdır.

Tabikide malwarebytes tokatlar

Hiçbir sistem güvenli değildir.

kaspersky den şaşmayacaksın arkadaş.

avast gerçekten iyi ahnlab yeni duyuyorum ama denicem iyi olaiblir liste bence gerçegi yansıtıyor

Comodo'ya tavsiyem Comodo IS'in Sandbox Teknolojisi ile istenilen drive'ları da seçme imkanı sağlayabilecek şekilde bütün sistemi tıpkı ToolWiz'de olduğu gibi Sandbox içine alabilmesidir. Bu durumda Comodo Internet Security eşsiz bir güvenlik çözümü olacaktır. Benim güvenlik zincirim 8 ögeden oluşur: Max Configured Router + Free Restore RX + Max Configured Free Comodo IS + Free Comodo DNS + Free Comodo Secure Browser + Free Comodo Killswitch&Check Monitors + Max Configured Windows + STD Account.

Sadece Comodo Internet Security, 8 güvenlik katmanından, 8 güvenlik ünitesinden oluşur: Gelişmiş Firewall + Gelişmiş Antivirus&Cleaning Essentials + Gelişmiş HIPS + Gelişmiş Auto-Sandbox + Viruscope + Gelişmiş Dosya Değerlendirme + Tehlikeli Siteler Veritabanı + Killswitch&Checking Monitors ama Comodo'dan tam olarak istifade edebilmek biraz bilgi ve tecrübe gerektirir. Bunların dışında Comodo'nun DNS, VPN ve Secure Browsers gibi harici ürünleri de vardır ve bu ürünlerin hepsi ücretsizdir...

6 yıldır ESET kullanıyordum ama bugün yine kendi kendine bana sormadan ve onayımı almadan çalışan Başlangıç Taraması bilgisayarımı felç etti, ağır işlem yapan Windows'u kilitledi ve veri kaybettim. Gereğinden çok uygulanan güvenlik de güvensizlik doğurur. Bir daha ESET'i bilgisayarımda görmek istemiyorum artık. Bu olaydan sonra çok soğudum.

ESET onay almadan kendi kendine Başlangıç Taraması yapıp Windows'u çalışamaz duruma getiriyor, daha kötü olanı ise bu taramayı durdurmak için dakikalar boyunca verilen hiç bir komutu kabul etmiyor, kullanırken çılgına dönüyorsunuz. Bence virüs yakalamakta üç aşağı beş yukarı hepsi de birbirine benzer, önemli olan programın kullanılabilir ve hafif olmasıdır.

%100 GÜVENLİK YOKTUR: Antivirüsler ortalama %50 yakalama kabiliyetine sahiptirler. Yeni kodlanmış bir virüsü Geliştiriciler aylar sonra çıkan problemlerden farkına varırlar ve ona göre veritabanı hazırlayıp güncelleme yaparlar. En iyi Yasal CASUS yazılım Antivirüslerdir. Sistemi baştan aşağı tarar, yaptığınız bütün işlemleri algılayıp arka kapıdan gönderirler. Bahsi geçen konu TARAYICILAR için de geçerli.

En iyi antivirüs kullanıcının kendisidir.

Görünüşe göre Avira, Bitdefender ya da Kaspersky'dan birisini seçmek gerekiyor, ama hangisini? Bir deneyimi olan var mı? Siz bu üçünden hangisini önerirsiniz?

@31 Ocak 2016 09:31 Kaspersky,1.yılı 20 gün sonra dolacak ve bilgisayarıma girmiş herhangi bir virüs yok , tehdit yok vs.vs. yok :)

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir