En iyi laptop'ların çuvalladığı anlar...

CHIP Online üst seviye laptop'ların kusurlarını hiç acımadan açığa çıkarıyor...

  • Halil Mollaoğlu

Kimse mükemmel değildir: Revaçta olan, birinci sınıf net- ve notebook'ların bile karanlık tarafları vardır. CHIP Online bu sebeple isimleri ve cisimleri ne olursa olsun büyük zayıflıklar gösteren notebook modellerini mercek altına aldı.

Üst seviye cihazlardan beklentimiz çoktur. Sonuçta iyilerin en iyisi zayıf rakiplerinden çok daha pahalı olur. Fakat bu, hiçbir eksiklikleri olmadığı anlamına gelmez. Notebook'ları tüm ilişkili disiplinlerde (taşınabilirlik, donanım, performans, ekran, ergonomi, hizmet/dokümantasyon) test edip sonuçları tipik bir notebook kullanıcısının taleplerine uygun bir şekilde birleştirdiğimizde ortaya tamamen farklı bir görüntü çıkıyor:

Mükemmelleştirme problemleri
Şimdiye kadar hiçbir üretici mükemmel notebook'u üretmeyi başaramadı. Zira hiçbiri yukarda saydığımız kriterlerin hepsinde en iyi değeri sunamadı. Kısacası mutlaka bir yerinde bir eksik bulunuyordu. Çok ciddi değil, fakat uzun vadede sinir bozucu bir durum. Hele hele notebook'unuzun belli bir özelliği sizin için her şeyden daha önemliyse sinir krizleri kaçınılmaz oluyor. Örneğin pil süresi veya ekran kalitesi gibi.

Bizim tavsiyemiz: Satın alırken uzmanların kusurlarına dikkat edin. Sizlere 14 - 15,4 inç sınıfına giren üst seviye net- veya notebook'ların hangilerinin belirtilen önemli disiplinlerde çuvalladığını göstereceğiz. Elbette mevcut disiplinde işini çok daha iyi yapan notebook alternatifleri de önereceğiz.

Ekran: Işıkları kim söndürdü?

Eğer karanlık ekranda bir şey görmeye çalışıyorsanız en iyi donanım ve performans ne işe yarar ki? Aslında üst seviye notebook'larda böyle bir açık olmamalı.

Ekran: Işıkları kim söndürdü?Görüş çok zor: Fujitsu Siemens Celsius Mobile H270
14 - 15,4 inçlik notebook'lar arasında en kötü ekran, fiyatı son derece tuzlu olan bir notebook'a ait. Workstation notebook'u Fujitsu Siemens Celsius Mobile H270, 159 cd/m2 aydınlık değeri ile uzun süreli çalışmalar için çok karanlık kalıyor. En ucuz harici TFT'ler bile daha aydınlık.

Ekran ortalaması: Günlük kullanıma elverişli bir notebook'un ekran kural olarak 200 cd/m2 aydınlık değeri sunmalı. Elbette üst seviye notebook'lardan daha fazlasını bekleyebilirsiniz: Buradaki ortalama ise 231 cd/m2. Bu değer baz alındığında Celsius'un sunduğu değer kötü bir şaka gibi.

Ekran: Işıkları kim söndürdü?Alternatif: Samsung X460-Premium
Şık Samsung X40-Premium'un 14,1 inçlik ekranı, incelediğimiz notebook aralığındaki en iyi paneller arasında yer alıyor. LED arka aydınlatma sayesinde 321 cd/m2 ile ışıl ışıl parlıyor. Böylece notebook sadece büro kullanımı için değil, aynı zamanda güneş ışığı altında çalışmak için de uygun oluyor.

Taşınabilirlik: Tıknefes netbook-kralı

Netbook'lar iki sebepten dolayı popüler oldu: Düşük fiyat ve yüksek taşınabilirlik. Üst seviye bir netbook'un ise sadece kompakt olması yetmiyor, bilakis pil süresi de ortalamanın üzerinde olmalı.

Taşınabilirlik: Tıknefes netbook-kralıZayıf pil süresi: HP Mini 2140
HP Mini 2140 çok iyi işçiliği, geniş donanım yelpazesi ve parlak ekranı ile ikna etmeyi başarıyor. Mükemmel tasarımın dezavantajları: İnce kasaya sadece 3 hücreli bir batarya sığıyor ve bu da doğal olarak yeterli bir pil süresi sunmuyor. 2600 mAh gücündeki enerji paketi yaptığımız testlerde ancak iki saat dayanabildi. Özellikle taşınabilirlik üzerine odaklanmış bir notebook sınıfındaki cihaz için çok düşük bir değer. Gerçi HP seçime bağlı olarak 6 hücreli 5100 mAh batarya sunuyor fakat bunun için yaklaşık 150 Dolar daha ödemeniz gerekiyor; kasadan dışarı sarkması da cabası.

Pil süresi ortalaması: Üst seviye notebook'lar arasında yapılan ölçümde internet ve video senaryolarında elde edilen ortalama çalışma süresi 3 saat 20 dakika. Yani HP Mini 2140'tan yüzde 50 daha fazla.

Taşınabilirlik: Tıknefes netbook-kralıAlternatif: Asus Eee PC S101
Üç aşağı beş yukarı aynı fiyata sunulan Asus Eee PC S101, güzellik açısından HP'nin modeline denk, fakat pil süresinde ortalamanın üzerinde. 4900 mAh gücündeki bataryası tamamen doldurulduğunda neredeyse 4 saat boyunca çalışıyor; buna rağmen rakibinden 100 gram daha hafif. Böylece Asus Eee PC S101 mobilite-çılgınları için HP Mini 2140'a göre çok daha elverişli.

Performans: Yavaş liderler

Üst seviye notebook'lardan ister istemez hep yüksek performans beklenilir. Özellikle de 1500 Dolardan pahalıysalar. Fakat fiyatın ille de sistem performansıyla ilişkili olmadığını birçok üst seviye notebook ispatlıyor.

Performans: Yavaş liderlerSınırlandırılmış top model: Panasonic Toughbook CF-F8
14 - 15,4 inçlik notebook'lar arasında ön sıralarda yer alan Toughbook CF-F8, gerçek bir taşınabilirlik uzmanı. Bunun yanında harika bir işçilik ve pratik detayları ile dikkat çekiyor; aynı zamanda çok daha dayanıklı. Yüksek taşınabilirliğin maliyeti: Panasonic bu uzun pil süresini sadece tasarruflu bileşenler ile elde ediyor. Görece zayıf olan işlemcisi ve yonga setine entegre edilmiş, yavaş grafik birimi ancak Office uygulamalarına izin veriyor. CF-F8 performans konusunda 100 üzerinden sadece 64 alabiliyor. Yaklaşık 3700 Dolarlık notebook'u satın alacak olanlar şunu bilmeli: Oyun oynamaya kesinlikle elverişli değil.

Performans ortalaması: Baz aldığımız aralıkta bulunan notebook'lar arasındaki ortalama performans değeri 100 üzerinden 77. Bu değer saf 3B ve işlemci testlerinin yanında sistem benchmark'ları da göz önünde bulundurularak elde ediliyor.

Performans: Yavaş liderlerAlternatif: HP Elitebook 8530W
Mükemmel bir işçilik ile donatılmış HP Elitebook 8530W birkaç yüz dolar daha ucuz, çok hızlı çift çekirdekli işlemcisi Intel Core 2 Duo T9600 (2,8 GHz) ve üst seviye ekran kartı Nvidia Quadro FX770M sayesinde çok yüksek bir performans sunuyor. 100 tam puan değerindeki performansı hiçbir isteğinizi geri çevirmiyor. Elitebook hem grafik tasarımcıları hem de oyuncular için doğru seçim.

Ergonomi ve işçilik: Ucuz bücürler

Hiçbir reklam panosu uzun vadede cidden sinir bozucu hale gelebilecek notebook kriterleri üzerinde durmaz: Kötü ergonomi ve işçilik. Kimse kullanışsız bir klavyesi olan veya orası burası gıcırdayan bir notebook ile mutlu olamaz.

Ergonomi ve işçilik: Ucuz bücürlerUcuza kaçan bücür: Asus EeePC 901 12G
Artık yaşlanmış olan netbook Asus EeePC 901 12G bugünün işçilik ve ergonomi standardına ayak uyduramıyor. 100 üzerinden 48 puan ile ortalamanın çok altında kalıyor. Bunun suçu ise 10 parmakla yazmayı neredeyse imkânsız hale getiren ufak tuşlu, tıknaz klavyeye ait. Buna ek olarak işçiliğin ve kullanılan malzemenin kalitesizliği plastik oyuncak hissi veriyor. Fakat cihaz teknik açıdan hiç de kötü değil, hatta taşınabilirlik değerlendirmesinde en iyi değeri sunuyor. Yarışmacı adayımız pratik, ama güzel değil.

İşçilik ortalaması: Baz aldığımız netbook'lar arasındaki ergonomi ortalaması 75,5 puan. Rakiplerin şık, plastik ve metal kasaları ve yeterince büyük klavyeleri EeePC'yi eski gösteriyor.

Ergonomi ve işçilik: Ucuz bücürlerAlternatif: HP Mini 2140
Netbook dünyasındaki hiçbir model HP Mini 2140 veya eski kardeşi HP 2133 Mini-Note'un işçiliğinin yanından geçemiyor. Kaliteli bir şekilde işlenmiş kasası ve alüminyumdan yapılmış büyük klavyesi sadece kıymetli izlenimi bırakmıyor, aynı zamanda çok da dayanıklı. Cihazla on parmak yazı yazmak da son derece rahat.

Okuyucu Yorumları

Toplam 24 Yorum

HP Elitebook 8530W modelinde Nvidia Quadro FX770M model bir ekran kartı var denmiş grafik tarasırımcıları ve oyuncular için uygun denmiş ama benim bildiğim quadrolar oyun oynamak için değildir hatta oynanmaz yanlışmı biliyorum acaba

fujitsu siemens in çoğu modelinde hata var. en çok hata zannedersem fujitsu dadır.

hiç bir şey eksiksiz değildir.illaki bir eksiği vardır!!:)

bende laptop aldım üstünde 2mb L2 cache yazıyo.kendi yazılımında 1 mb L2 cache,640 gb hdd diyo yazılımla 600 3 saat sarj diyor 1 saat durmuyor nedir bu iş anlamadım gitti

Eksiksiz kusursuz bir notebook var aslında.

Apple Macbook Pro

compaq presario c700 796tr kullanıcısıyım. harika bir ürün ancak ısınma problemi diğer laptoplardn çok daha büyük

Mehmet Hamiş

BENCE BİRAZ TEKNİK SERVİSTE ÖNEMLİ ÖRNEĞİN BİRKAÇ AYDIR ASUS BENİM DİZİSTÜMÜ GÖNDERMEDİ. SANIRIM ANTİKA DİYE SAKLAYACAKLAR. eY BİLGİSAYARIM YAŞIYOMUSUN ASUS TEKNİKSERVİSİNDE. ASUS ALIRKEN SERVİSİNE DİKKAT EDİN

Ya Chip Online bence bu sefer iyi bir değerlendirme yapmamış. Kimsenin almayacağı tarzda ve bulamayacağı birkaç markada takılmışlar. netbook, yada elitebooklar değil önemli olan 1500-2000tl lik standartlar. Ben yapayım nacizane değerlendir 4 notebook kullanmış biri olarak. Öncelikle HP laptop kesinlikle almayın, ısınma problemi inanılmaz derecede fazla. Core2duo işlemcili var bende Pavilion, bırakın 2 işlemi en orta ayar ve basit oyunlarda yada dvd izlerken bile yanacak kadar ısınıyor hemde notebook soğutucusu ile(Zalman NC1000)(1 kere de anakartı yandı maalesef). Ardından hdmi çıkışsız laptop tercih etmeyin, çok işe yarıyor hd tvlerde izleyebiliyoruz hiçbir player a gerek kalmadan. E-sata girişi olan bir model tercih edin. Samsung ve toshiba biraz orta ayar kaçıyor notebooklarda ikisini de kullandım kısa bir süre, toshiba oldukça sağlam ve şarjı iyi gidiyor, samsung yeni kasaları pek sağlam durmuyor ama soğutma da pek fazla bir problemi yok. Vaio kullanan arkadaşım var ve memnun fakat fiyatı aynı özelliklerdekilere göre daha pahalı oldukça, sırf bir blueray sürücüsü var diye değmez. En iyilerim bana göre Macbook Pro ve Asus N ve F serileri. İkisi de çok başarılı ve sorunsuz tavsiye ederim herkese. Sorunsuz teknolojili günler...

Bence konunun açılması yanlış olmuş. Konuda da istenildiği gibi mukemmel bir notebook olsaydı herkes ondan alırdı sonrasında başka satış gerçekleşmezdi. Zaten piyasanın amacı da bu üreticiler yaptıkları her yeni urunde bazı şeyleri eksik yapıyorlarki bir sonraki üründe bir farklılık olsun müşteriler onuda alsın. En yaygın örnegi cep telefonları bence.

Bence konunun açılması yanlış olmuş. Konuda da istenildiği gibi mukemmel bir notebook olsaydı herkes ondan alırdı sonrasında başka satış gerçekleşmezdi. Zaten piyasanın amacı da bu üreticiler yaptıkları her yeni urunde bazı şeyleri eksik yapıyorlarki bir sonraki üründe bir farklılık olsun müşteriler onuda alsın. En yaygın örnegi cep telefonları bence.

Anlamadım gitti!!!???
Bir incelemede HP Mini 2140 iyi değil pili gitmiyor diyip alternatif olarak Asus EeePC öneriyorsunuz, diğer incelemede Asus EeePC nin malzemesi kötü alternatifi HP Mini 2140 diyorsunuz.
Şimdi tavukmu yumurtadan çıkıyor yumurtamı tavuktan?

Apple ürünleri bu incelemede yer almamış. Bunun sebebini anlayamadım.

işletim sistemlerinizi süslü püslü yaparsanız hiç bir laptopun pili iyi gitmez...

Bence bunun süsle püsle ilgisi yok. Ürün kalitesiyle ilgisi var.

HP almayın da ne alırsanız alın, 2 tane var bende dv2000 ve de dv6000 inanın yarım saat çalıştırın yumurta pişirecek sıcaklık değerlerine ulaşıyor hemde soğutucu kullanmama rağmen tam bir rezalet. Servise yolladım bana bios update yapın dediler, yaptım değişmedi, birkaç ay sonra anakart yandı. Aynen parçaları değiştirip geri verdiler. Hala aynı sorun var yine yanacak yine mağdur olacağım. Yazık verdiğim paraya, haram olsun

IBM ÜRÜNLERİNİ DENEYİN ISINMA PROBLEMİ YOK.OTOMATİK ÇALIŞIYOR ISINMA OLDUĞUNDA SİZİN KONTROLÜNÜZE BIRAKMIYOR.İNSANLIK HALLERİ VAR.UNUTKANLIK BUNAMA TEMBELLİK BOŞVER MAÇ KAYBEDİLİNCE HERŞEY KAYBEDİLİYOR...

benimde hp pavilion dv6148 pc im vardı amd işlmecili üç defa anakartı yandı kaldırıp atmak zorunda kaldım sonunda..

Bir zaten yapmazlar, yapsalardı ürün gamı denen birşey olmazdı. İki, HP'in makineleri aslında güzel ancak yan ürünlerde minimum malzeme kullanıyorlar (tamamen benim gözlemim). Bende de Turion 64 1.8 nx6125 var. Memnunum ama ısınma problemi bende de başgösterdi. Garanti biter bitmez açtım, birde ne göreyim adamlar işlemci ile soğutucu arasın (mecazen) 1 miligram bile termal macun sürmemişler, o da erimiş gitmiş 90 C'de kapanıp duruyordu makine. Yenilediğimde herşey düzeldi. Birde unutmadan, ne yapın edin (HP aldıysanız ve/veya düşünüyorsanız) işlemci için kullanılan fanın marka ve modelini öğrenin ve mümkünse edinin. Garanti süreniz dolduğunda fanınızda oldukça kirlenecek ve eskime yolunu yarılamış (dikkat daha bitirmemiş; bir iki defa temizlikle daha oldukça yol alacaktır ama bir süre sonra temizlikte fayda etmiyor çünkü fan yatağı sıcaktan ve sürtünmeden genişkiyor ve ses yapmaya başlıyor - bu klasik fan problemi zaten) olacaktır, birde tavsiye, fana bağlı olan ızgara sistemini daima %100 temize yakın bir seviyede tutun. ASLINDA TÜRK MÜHENDİSLERİ İÇİN BİR AR-GE ve KAZANÇ ÖNERİSİ; şu an ki fanların çalışma ve imalat şekli uzun ve sağlıklı ömürle sonuçlanmıyor, özellikle masaüstü işlemcilerinin. Buna bir çare üretin lütfen.

hp laptop almayın paranıza yazık benimde dv6000 serisi pc im vardı garantisi bitmeden önce üç defa yandı ve pc değişme yapmadılar, garantisi bittikten sonra yine yandı ve hp servisinin verdiği üçret 546$+kdv....bende bu fiyatı gördükten sonra yeni laptop aldım...

HP insanları aldatıyor hakikaten ya, ben laptopun için açıp bakım yapamam ki. Alın dediler soğutucu, bende gittim en pahalı Zalman NC1000 soğutucu aldım taktım, inanın şu an pil seçeneklerini yüksek performans yaptığımda bile sadece Mozilla açık, inanılmaz ısınıyor. Çok yazık ya, o kadar güvendim aldım HP'ye ama rezalet çıktı. Yeni modelleri çıkmış diyorum ki ben bıktım bu laptoptan üstüne fiyat farkını vereyim bana en yeni serinizi yollayın, parası neyse benden olsun. Diyorlar ki; bizim öyle bir uygulamamız yok. İnanın amerika HP'ye de mail atacağım nefret ettim diye. Zamanında 2000 tl verip aldığımız laptop ne hallerde çalışıyor. Alacaklara Asus yada Sony Vaio öneririm. Sakın HP almayın arkadaşlar hasta eder sizi sıcaklığıyla...

hp urunlerı sureklı problemlı bayıı ler elınde kslmasındıye bır suru dıl dokuyolar yutturabılene

bende Casper nirvana CPK-T430-9F15 : 1.200 aldım win 7 hediye 1 ay oldu aldığım performansı şimdilik iyi ama değiştirsemmi diye düşünüyorum çevremdekiler önermiyorlar ne yapacağımı şaşırdım yardımcı olursanız sevinirim

arkadaşalar bende hp 6700 var kim ne derse desin bence on numara makina 1 ay boyunca gece gündüz çalıştırdım 24saat kesintisiz calıştı tık yok makinada ben begenerek kullanıyorum tavsiye ederim 2 yıldır kullanıyorum

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir