En iyi veri kurtarma araçları

CHIP Online sizler için hem ücretsiz hem de işini hakkıyla yapan veri kurtarma araçlarını inceledi

  • Halil Mollaoğlu

İmajlar, yedeklemeler ve eşitlemeVeri kaybı can sıkıcı bir durumdur ama önüne geçilemeyecek bir problem de değildir. CHIP Online size verilerinizi en iyi şekilde koruyabilecek ücretsiz araçları tanıtacak.

İmajlar, yedeklemeler ve eşitleme: Birkaç güvenlik önlemi ile kendinizi kaçınılmaz gibi görünen sondan kurtarabilirsiniz.

Sabit diskin tamamen çökmesi sonucu tüm önemli dokümanlarınız, resimleriniz ve MP3'leriniz sırra kadem basabilir. İşin bu raddeye gelmemesi için sizlere en iyi ve ücretsiz veri-güvenliği sağlayan yazılımları tanıtacağız.

İmaj oluşturma araçları: Diskinizi kopyalayın

Kim düzenli olarak sabit diskinin veya bölümlerinin imajını alırsa o kişi veri kaybından korkmaz. Ücretli Norton Ghost veya Acronis True Image yazılımları dışında ücretsiz alternatifler de mevcut.

İmaj oluşturma araçları: Diskinizi kopyalayınDriveImage XML
Ücretsiz yedekleme aracı "DriveImage XML", FAT12, 16, 32 ve NTFS ile biçimlendirilmiş sabit diskleri yedekleyebiliyor ve aynı zamanda bunları geri yükleyebiliyor. "Volume Shadow Services" (VSS) sayesinde kullanımda olan sürücülerin de yedeği alınabiliyor.

Yazılım her şeyden önce pratik kullanımı ile göze çarpıyor. Yaptığınız yedeklemeleri rahatça arayabiliyorsunuz ve tüm dosyaların mı yoksa sadece seçilmiş olanların mı geri yüklenmesi gerektiğini seçebiliyorsunuz. Geri yükleme işlemi için PC'nin yeniden başlatılması gerekmiyor.

Bart's PE Builder ile DriveImage XML'yi bir Windows-Boot CD'sinden de başlatabilirsiniz.

Download: DriveImage XML

İmaj oluşturma araçları: Diskinizi kopyalayınPartition Image
Bu ücretsiz DOS aracı yedekleme için iki yol sunuyor: Acemiler için bir imajın oluşturulması ya da geri yüklenmesini sağlayan ve birbirini takip eden diyaloglar söz konusu iken uzmanlar için bir yığın-modu (batch) da mevcut.

Partition Image ile acil durumlarda PC'nize dışarıdan erişebiliyorsunuz. Nitekim araç harici bir medyaya yerleşebiliyor.

Download: Partition Image

Yedekleme: Verilerinizi güvence altına alın

İmaj alma çözümünü gereksiz bulup yine de önemli verilerini güvence altına almak isteyenler için ücretsiz yedekleme araçları mevcut.

Yedekleme: Verilerinizi güvence altına alınAreca Backup
Önemli raporlar, dokümanlar, dijital fotoğraf arşivi veya özel MP3 arşivi. Korumaya değer veriler kendi sabit diskinizin her tarafında bulunabilir. Ücretsiz araç "Areca Backup" sadece seçili dosyaların yedeğini almakla kalmıyor aynı zamanda bunları paketleyip istek üzerine şifreleyebiliyor.

Aracın sıra dışı çalışma tarzı gerçekten sadece değiştirilen verilerin kaydedilmesini sağlıyor. Simülasyon özelliği ile yeni verilen eklenip eklenmediğini veya yeni bir yedeklemenin gerekli olup olmadığını test edebilirsiniz.

En pratik özelliklerden birisi ise alınan yedeğin ağ ortamında, harici sürücülerde veya FTP üzerinden internet ortamında saklanabilmesi. Böylece yedekler asıl bilgisayara yapılacak saldırılardan korunmuş oluyor ve istenildiği zaman geri yüklenebiliyor.

Download: Areca Backup

Yedekleme: Verilerinizi güvence altına alınFileHamster
Yazılım, her kayıt işleminden sonra otomatik olarak seçili bir sürücüye yapılan gerçek zamanlı yedekleme prensibine göre çalışıyor. Verilerin farklı versiyonlarını seçebilmek için bunları yorumlarla işaretleyebilirsiniz.

Kısmi ücretsiz eklentilerle FileHamster'dan daha fazlasını çıkartabilirsiniz. Mesela "ZIP Plug-in" ile yedeklerinizi sıkıştırıp yerden tasarruf sağlayabilirsiniz.

Download: FileHamster

Eşitleme: Dizüstü – PC

Evinizdeki bilgisayar ile laptopunuzu veya Büro-PC'nizdeki verileri eşitlemek için güvenilir bir Eşitleme-Aracına ihtiyacınız olacak. Size favorilerimizi tanıtacağız.

Eşitleme: Dizüstü – PCPowerFolder
Açık kaynak kodlu yazılım PowerFolder, tüm dizinleri başka bir PC ile eşitlemek için biçilmiş kaftan. Bu iş için eşitleme yapılacak PC'ler yerel ağda veya internet ile birbirine bağlı olabilirler.

Yazılım kullanıcıya eğer isterse 1 GB'lık web-kaydetme-alanı da sunuyor. Bu alanda dosyalar bir şifre ile korunabilir, geçici olarak kaydedilebilir veya tam bir çökme sonrası buradan geri yüklenebilir. Bu özellik şuan beta aşamasında.

PowerFolder'ı kullanmanızı gerektirecek başka bir durumda arkadaşlarınıza veya tanıdıklarınıza sabit diskinizin belirli kısımlarına erişim sağlamak olabilir. Böylece şahsi ve ufak çapta bir Dosya-Paylaşım-Ağı oluşturmuş olursunuz.

Download: PowerFolder


Eşitleme: Dizüstü – PCSyncToy
Microsoft'un kendisinden de SyncToy adındaki araç geliyor. Bu araç iki bilgisayar arasında eşitleme işlemini gerçekleştiriyor. Ayrıca birbirinin aynısı olan dosyaları da tanıyıp farklı klasörleri kombine edebiliyor.

Verilerinizi PC - laptop arasında, MP3 çalar, cep telefonu, PDA veya dijital kameranız ile değiş tokuş etmeniz SyncToy için bir fark oluşturmuyor. Ayara göre yazılım aranan verileri kopyalıyor veya iki cihaz arasında eşitleme yapıyor.

Download: SyncToy

Veri kurtarıcı: Dosyalarınız için ilk yardım

Tüm önlemlere rağmen yinede bir veri kaybı gerçekleşirse umudunuzu kaybetmeyin. Doğru kurtarma araçları ile bazı dosyalarınızı tekrar hayata döndürebilirsiniz.

Veri kurtarıcı: Dosyalarınız için ilk yardımRecuva
Dikkatsizce yapılan bir tıklama ve veriniz çoktan byte cennetinde. O anda sükûnetinizi koruyup doğru işlemleri gözden geçirirseniz hiçte endişe edecek bir durumunuz kalmaz.

Ücretsiz yazılım Recuva ile ebediyete göçen verileriniz orijinal tarih ve saatleri ile yeniden geri geliyor. Verilerinizi Windows çöp kutusundan, dijital kameranızın hafıza kartından veya MP3 çalarınızdan silmiş olmanız program için bir kıstas değil.

Önemli: Araç verileri kurtarmak istediğiniz bölüm üzerine yüklenmemeli. Ayrıca programı ne kadar erken kullanırsanız verilerinizi geri getirme şansınız o kadar artar.

Download: Recuva

Veri kurtarıcı: Dosyalarınız için ilk yardımIsoPuzzle
Dosyalarını CD veya DVD' ye yedekleyenler de veri kaybından kurtulmuş sayılmaz. Eskime payı veya ufak çizikler: IsoPuzzle, Windows'un nefesinin tükendiği anlarda bile disklerinizden verileri kurtarabiliyor.

IsoPuzzle okunabilir tüm sektörleri buluyor ve bunları daha sonra yazdırabileceğiniz bir ISO dosyasına kaydediyor. Biraz sabır ile kaybettiğinizi sandığınız dosyaları kurtarabilirsiniz.

Pratik: Okuma işlemi askıda kalırsa veya sektörler tamir edilemeyecek durumda ise yazılım, kurtarma işlemini başka bir CD/DVD sürücüye sahip PC'ye aktarmanıza olanak veriyor. Bu iş için IsoPuzzle istek üzerine o ana kadar okunmuş sektörlerin bulunduğu bir aktarma dosyası oluşturuyor.

Download: IsoPuzzle

Okuyucu Yorumları

Toplam 27 Yorum

hdd komple yedeklencekse ghost favorim onun dışında dökümanlar ise winrar

harikasın Halil,teşkkürler.

teşekkürler chip ekibi

peki bu programlar ile windowsun yedeğini alıp başka bir disk bölümüne yükleye bilirmiyiz ve kullana bilirmiyiz yoksa sadece yedeklememi yapıyorlar

acronis isin ustasi yinede, ayrica bir paragon drive backup 8.5 dene birsey varki akillara zarar diyorum, belkide yazarimiz ilerde bu yazilimida tanitir...
yazara ayrica tesekkurler...

ONA BAKARSANIZ NERODA DA WAR BACKUP

faydali\güzel bir etüd,Halil Beye teşekkür.

Formatlanmıs HDD içinde boyle bi çalışma olsa daha iyi olur.

valla benim hdd yi bir şey yedekleyemez sektör var

Slm...
Öncelikle bu güzel paylaşımınız için teşekkürler.
Aradığım bir çözümdü bu fakat kullanan yada deneyen arkadaşlarımız var ise tecrübelerini paylaşabilirlermi acaba teşekkür ederim iyi çalışmalar bol bilgili günler dilerim...

EasyRecovery Professional BİR NUMARA

programı denedim verileri kopyalama esnasında %10 da yanıt vermiyor....

ben de recuva ve EasyRecovery ile denedim dosyaları buldu geri getirdi ancak dosylar açılmıyor yardımcı olursnız svinirim

DriveImage XML vistada calisir mi ya da bunlarin hangisi vistada calisir acaba

mrb arkadaşlar...ben çok üzücü bir anı yaşıyorum oğlumun resimlerini nerodan cd ye yazarvken bir aksaklık oldu resimlerim silindi yok oldu..neroya kez yapıştır yaparken bir hata verdi evet dedim ve nero kapandı resimlerde yok oldu yardım eden olursa ömür boyu minnetter kalırım ..oğlumun birdaha yerine koyamayacağım resimleri içinn...yardım edin ltfen

"my recovery files" tüm doc, xls, jpeg, pdf vs vs uzantılı dosyaların tamamını sorunsuz olarak buluyor (vista dahil). ama bana netcad uzantılı (ncz) dosyaları bulabileceğim bi program lazımm :(

arkadaşlar bence eniyisi Power Data Recovery 50 gb yedegim silinmişti %99 unu geri getirdi. biçok program denedim olmadı olanda dosyaları bozuk geri getiriyordu ''Power Data Recovery'' süper verilerimi kurtardıgım için çok mutluyum

win 7 de 2.hard drive da bolunmus 6gb kayıp partıon var bu kayıp bolumdekı verılerı hangı program ıle gerı getırebılırım ferrari.turkey@hotmail.com mail yazabılırsınız soruma yanıt verecek olan herkese tesekkurler

Recove My Files tavsiye ederim..

bozuk mpeg-4 formatındakı videoları nasıl repair yapcaz ne all media fixer nede video fixer tanımıooo dosyalarıı ( telefonumdan recover yapmıştım)

Recove My Files tavsiye ederim..

arkadaşlar hafıza kartımdaki fotoğrafları sildim ve üzerine başka fotoğraflar çektim bu sildiğim resimleri nasıl geri getirebilirim? bir de bilgisayarımdaki videolarımı harici belleğe kes yapıştır yaptım şuan pnları göremiyorum. nasıl bulabilirim yardımcı olursanız sevinirim.

recover my files lisans istiyor ne yapabilirim acilll...

cok teşekkürler.

hafıza kartını kart okuyucuya taktım bilgisayara atmak için,sonra tekrar telefona taktım resimler ve müzikler silinmiş lütfen yardımcı olun nasıl kurtarabilirim

sandisk 1gb lık mıcro sc hafızakartımın ust kısmı çatladıtelefonaçmıyor içindekı fotoları nasıl kurtara bılırım

arkadaşlar veri kaybettiğiniz zaman bunu kesinlikle internetten indirdiğiniz programlarla denemeyin bu çok kompleks ve detaylı bir iş it sektöründe çok ayrı bir yerde duruyor en iyi iyi bir firma bulup onlarla çözmeye çalışmak ben guide recovery firması ile görüştüm http://www.guiderecovery.com bu işte uzman olduklarına karar verdim. tavsiye edilir.

Sen de yorum yaz