En kötüsü Firefox; diğerleri de farklı değil!

Bu hatayı en çok Firefox kullananlar yapıyor. Ama diğerlerinin de onlardan aşağı kalır yanı yok!

  • Zeynel A. Öztürk
Dörtte birimiz eski web tarayıcısı kullanıyor

Güvenlik firması Kaspersky'ye göre 4 kişiden 1'i eski sürüm web tarayıcısı kullanıyor, dolayısıyla bu kullanıcılara virüs bulaşma riski çok daha yüksek.

10 milyon kullanıcının katıldığı araştırmaya göre ortalama bir kullanıcı, web tarayıcısının yeni sürümü çıktığında onu 1 ay sonra yüklüyor. Bu kullanıcıların üçte ikisi, tarayıcının bir önceki sürümünde sıkışıp kalırken, kalan üçte biri ise daha da eski sürümleri kullanıyor.

Araştırmaya göre en çok kullanılan tarayacılar ise şöyle sıralanıyor: Yüzde 37.8 ile Internet Explorer, yüzde 36.5 ile Google Chrome ve yüzde 19.5 ile Mozilla Firefox.

Kaspersky'ye göre yeni sürüme geçmekte en çok gecikenler, Firefox kullanıcıları. Çıkışının üzerinden yıllar geçen Internet Explorer 6 ve 7 ise hala yüzde 3.9'luk bir kullanım oranına sahip. Kaspersky'den beyaz liste ve bulut altyapısı direktörü Andrey Efremov, araştırmanın korkutucu bir tablo ortaya koyduğunu söylüyor. Efremov'a göre birçok kullanıcı tarayıcının en son sürümüne geçiş yapsa da, kullanıcıların çeyreğine yakını bu geçişi yapmıyor. Bunun anlamı ise milyonlarca yeni zararlılara ve saldırılara açık bilgisayar.

Araştırma rakamları, Ağustos 2012'de 10 milyon rastgele Kaspersky Lab tüketici müşterilerinden sağlanmış.

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

k.skyda microsofta yacılık yapmak için elindn geleni yapiyor.yanlis anlamasinda firefox ie dn her anlamada daha guvenli.haberde zaten sureki ie dn bahsediyo ks ne tesaduf

Safari dışında hepsi yaramaz.

@Greatness Yıl 2013 olmuş ...

@Greatness Atma Apple fanboyu en kötü tarayıcı Safari en güvensiz 2. tarayıcı Safari... kim ne yapsın Safari'yi Firefox daha iyi ama burada 10 sekme açmadan sistemi kilitliyor... OPERA çok daha iyi...

@Greatness dedi fanboycuk

yok bi apple için böbreğimizi satamayız

Admin, başlığa bakınca Firefox tarayıcısını direk olarak kötülüyormuşsunuz gibi bir izlenim yaratıyor. Firefox is the best browser in the world. There is no more useful browser without it. Please fix it. Thank you.

fairefoskmu ne o tarayıcı mı?...

@14 Kas 2012 15:52 kardeş ismini bile türkçe olarak düzgün bir biçimde yazmışsın .bir çok insan hala yazıldığı gibi firefox olarak okuyor. yaptığın espriyi anlamayanlar eksi oyları basmışlar :)

burada şu meydana çıkıyor.mesela ben operaya aşinayım yeni sürüm geldiği zaman otomatik beni uyarıp güncelleyebiliyorum.crome yide kısmen kullanıyorum

1. Açılış sayfası google olmayınca internete giremiyorum diyenlerin bilgisayarlarına zamanında bi hayırseverce kurulup kullanılan firefoxu güncellemeyi ne bilsinler. 2. ""Araştırma rakamları, Ağustos 2012'de 10 milyon rastgele Kaspersky Lab tüketici müşterilerinden sağlanmış."" Rastgele ne ya. Demek ki artık Kaspersky de milleti gözetleyip, bilgilerini çalmaya başlamış.

Sen de yorum yaz