En kötüsü Windows 8; ama suçlusu...

Windows 8, Windows 7 ve XP'den daha fazla açıkla boğuşuyor. Ama suçlu, Windows'un kendisi değil!

En kötüsü Windows 8; ama suçlusu...

Güvenlik firması Secunia, 2013'teki güvenlik açıkları hakkındaki raporunu tamamladı. Secunia'ya göre Windows 7 ve  XP işletim sistemlerindeki açıkların sayısı 2012'ye oranla iki kat arttı.

Güvenlik şirketine göre Windows 7'de 102 açık, XP'de ise 99 açık bulundu. 2012'de bu rakamlar 40-50 arasında bulunuyordu. Böylece bu iki sistemin 2013'de aylık ortalama açık sayısı 15'e kadar yükseldi.

Windows 8'de ise durum daha da vahim gibi görünüyor. 156 açığın tespit edildiği Windows 8 ortamında suçlu, aslında Microsoft değil. Sorunun asıl kaynağını, Adobe Flash Player ve bu yüzden, onu çalıştıran Internet Explorer.

2013'de, en çok kullanılan 50 yazılım içindeki açıkların yüzde 86'sı açığın çıktığı ilk gün yamandı. Ancak her uygulamanın kendine özgü bir yama mekanizmasının olması ve bunları ayrı ayrı çalıştırmanın gerekmesi, son kullanıcıları ve sistem yöneticilerini günden güne daha fazla zorlayan bir faktör olarak dikkat çekmeye başladı.

Cem Şancı

Okuyucu Yorumları

Toplam 21 Yorum

bu komik haberlerle bizi Windows 8 gibi muazzam bir sistemden soğutacağınızı mı sanıyorsunuz?...

@01 Mar 2014 16:08 Ne muazzamı ya saçma sapan..

Tek çare Sarıgül!:)..

her zaman söylemişimdir; xp candır.

8 mi 8.1 mi hala kararsızım =(

apple boşuna mı flashı kullanmıyor...

açığın dibine vurmuş gene.

boşuna çöp demedik... ;-)

Flash kullanmayın kullandırtmayın

Microsoftta kaldirsin flashi apple gibi...

Flashin windowsa entegre edilmesi buyuk sacmalik. Windows Server isletim sistemlerinde gorudugumde gozlerime inanamadim.

Dünyanın en iyi güvenlik yapay zekası tarafından korunan bir bilgisayara sahibim! Dünyanın en güvenli bilgisayarı! Allah'ı gelsin! Kim demiş XP güvensizdir diye! Gizli servis dışında kimse giremez. Onları durduracak bir güvenlik ürünü de piyasa da yok zaten. O ürünün de uzun süredir projesini hazırlıyorum: ESS. Sade, güzel, hafif, hızlı, güvenli, ergonomik ve en çok işime yarayan işletim sistemi XP'dir. Ayrıca XP kullanıcısı olmam sayesinde NSA'in ve CIA'in güvenlik servisleri için yeni nesil Windows çekirdeklerine yerleştirdiği gizli "Super Spy" özelliklerinin de etki alanının dışında kalıyorum; Türkiye gibi bir ülkede yeni nesil Windows kullanmanın çok büyük sakıncaları vardır. XP'de bu özelliklerden yok mu? Tabii ki var ama aradan tam 13 sene geçti ve o özellikler XP'dekilere göre kıyaslanamayacak ölçüde gelişti. Bill Gates'e sorun "Windows'un çekirdeğinde spyware var mı?" diye. Size "hayır" diyecektir. Akabinde şu soruyu sorun:"Herkes spy'lık yapıyor da siz niye yapmıyorsunuz?" Bakalım size ne cevap verecek. Sizleri boşuna Windows 7'ye, Windows 8'e kanalize etmiyorlar. Bunun bir de istihbarat boyutu var. Bu açıdan bu ülkede yeni nesil Windows kullanmak daha büyük risk demektir; çünkü çok gelişmiş spy teknikleriyle karşı karşıya kalırsınız. <<<Herşeyiniz ile hükümetin ve tarikatların kucağına düşersiniz.>>> Sözüm 15 yaşındaki GTA'ci çocuklara değil. Onlar oyunlarını oynamaya devam etsinler...

@cleverman Kendi çapında eğlenmeye devam et dostum

@cleverman hocam saygılar sen var ya harcanıyorsun buralarda bee bu ülke senin değerini ölünce anlayacak ama çok geç olacak o zaman ben 26 yaşındayım ama müsaden olursa bi gta oynayım diyorum çünkü ben teknoloji sitesi diye girdim film setine gelmişim meğer.

flash artık her pc'de olan bir şey..

Flash'sız bir Dünya istiyorum. Kahrolası flash.

Windows 8 biraz zeka gerektiriyor, kullandıkça keyifli hale geliyor alışıyor insan. O yuzden herkese göre değil. Microsoft bir anda çıtayı yükselttiği için Windows 7 ve XP gibi büyük kitlelere yayılması zor.

@02 Mar 2014 21:59 Win8 zekanı açmış belli, beyin loplarına Metro döşemiş, işletim sistemi ile zekanı açıcan madem Linux kullan... Zekasına gurban olduğum :)) işletim sistemin yaygınlaşması senin gibi ev kullanıcı ile olmuyor. İş dünyasının benimsemesi lazım ki yaygınlaşsın, XP ve Win7 yüzde olarak çok kullanıcısı olması Kurumlar sayesinde yoksa Win8 zekanı açmış-açmamış MS umrunda değil...

Windows 8 önce Kullanın Bir Bakın Görün Ön Yargılarla Cevap Veriyorsunuz. Apple Mac OS alıpta ne yapacaksınız.En Fazla 1 hafta ilginizi çekicek 2.Hafta İnternete 2.El Satış Sitelerinde.Windows Alın 10-14 Sene Kullanın Windows XP 10 Sene Kullanmayan varmı aranızda...

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir