En pahalı cebi yakından tanıyalım!

Geniş bütçeli kullanıcılara hitap eden çok özel bir telefon olan Vertu'yu merak edenler için...

Tasarıma verilen özel önem

Tasarıma verilen özel önem

CHIP Online: Bu tasarımları gerçekleştirirken ürünler nasıl testlere ve ortamlara tabi tutulmaktalar?

Arthur Tay: Özellikle belirtmem gerekirse ekranlarımızda Safir kullanmaktayız. Bu "Gorilla Glass" diye tabir edilen piyasada diğer firmaların telefonlardan epey farklı bir malzemedir ve üretim prosesi bambaşka.  Hammaddeyi direkt yüzey temizliği ve parlatmadan geçiriyoruz. Çizik olması çok zor ihtimal. En az 20 kez 1mt. Yükseklikten 200 gr. Ağırlığındaki bu sert objeyi ürünün üzerine düşürüp kontrol etmekteyiz. Gördüğünüz gibi şimdi ise 21. Kez düştü (çelik bir topu ekranın üzerine atıyor). Sonuçta tek bir çizik bile yok. Bu ekranın üzerinde çizik oluşturabilecek tek malzeme elmastır.  Örneğin bu telefonu 2 aydır kullanmaktayım, gördüğünüz gibi ekranda tek bir çizik bile yok.  Bu da akıllı telefonlar klasmanında bizi bir gömlek üstün duruma getirmekte.  

Multimedya kullanımı sık olan günümüz telefonlarında temiz ekran şu anki piyasa için en önemli kriterlerden biridir. Kim çizik ekrandan bu hizmetleri izlemek ister ki? Dolaysıyla Safir ekranları tasarlarken çıkış noktamız bu oldu. Telefonun kasası ise özel bir Titanyum 5 alaşımı. Bildiğiniz gibi bu malzeme havacılık sektöründe sıkça kullanılan bir malzemedir ve çelikten 2,5 kat daha sağlamdır. Aynı zamanda aynı kütledeki çeliğin yarı ağırlığındadır.

Elimdeki ürünü ele alacak olursak biraz ağır olduğunu hissedeceksiniz. Bunun amacı hafif ürünler genelde ucuz ürün hissi verir. Bunun için biraz ağırlığı dengelemek istedik. Kalınlığı 11,2 mm. Piyasadaki en ince telefon değil tabi ki.  Fakat burada saf titanyum ve safir malzemeden bahsediyoruz. Bu ürün şimdiye kadar ürettiğimiz en ince,  fakat bunun yanı sıra koruma malzemesi olarak en kalın gerçek deri olan modelimiz. Bu da kullanıcıya konforlu bir kullanım sağlamaktadır. Bu dana derisi en üst moda firmalarına deri sağlayan bir deri üreticisinden özel olarak sipariş üzerine gelmektedir. Bu güzel yeşil efekt bu deriye özeldir ve ne kadar çok kullanılırsa o kadar yumuşak ve rahat kullanımlı olur. Tüm bu özel malzemeler İngiltere'deki merkezimizde özel ustalar tarafından el yapımı olarak bir araya getirilmektedir.

CHIP Online: Vertu Constellation, Vertu Signature ve Vertu Ti olarak ana ürün gruplarınız var. Bunların arasındaki farkı anlatabilir misiniz?

Arthur Tay: Vertu Constellation daha çok minimalist ve çağdaş modern bir çizgide. Vertu Ti ise daha maskülen ve sert hatlı, ayrıca Signature serisi ile birlikte özel butik destek hizmeti mevcut.

 


Bu konuda okuyacaklarınız
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir