En sinsi Windows zararlısı!

Bu Windows zararlısı daha önce yayılan USB virüslerine hiç benzemiyor! İşte tehlike...

  • Ali Güngör
Windows'ta çok sinsi bir trojan
USB bellekler tehlike saçıyor

Hackerların en son geliştirdiği zararlı yazılım USB bellekler ile yayılıyor. Daha önce de USB ile yayılan zararlı yazılımlar ortaya çıkmıştı, ancak bu son tehlike diğerlerinden çok farklı. Ink kısayol dosyalarını kullanan bu zararlı yazılım VirusBlokAda tarafından tespit edildi. Varlığını başarıyla gizleyen bu zararlı rootkit tarzında çalışıyor.

Endüstriyel casusluk için tasarlandığı sanılan bu karmaşık zararlı Realtek Semiconductor gibi gerçek şirketlerin imzasını taşıyan sürücülere sahip. Büyün güvenlik güncellemeleri yapılmış Windows 7'de bile etkin olan bu zararlıyı AutoRun'ı kapatarak durdurmak mümkün değil.

Özellikle Siemens WinCC SCADA kontrol sistemlerini hedeflediğine yönelik kanıtlar bulunan zararlı, sıradan kullanıcılara da zarar veriyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

peki bunun bilgisayarımızda olup olmadığını nasıl anlayacağız...???
yada nasıl bir temizlik yapmamız lazım...???

sarsızlıkla bekliyoruz...

saygılar

Bir bu eksikti...

Ne zevk alıyorlar bize zarar vermekten? Bilgisayarımızı ele geçirmeyecekler, onlara bir şey yapmadık. Ama bilgisayarımıza zarar verecekler. Artık nasıl bir zihniyetse, bir hedefleri bile yok. Herkesin anasını ağlatalım misali. Ayrıca insanlarında USB belleklerine dikkat etmesi lazım. Güvenmedikleri kaynaktan indirmemeleri lazım. Ama insanlarımız tüm uyarılara rağmen hiç kimseyi dinlemiyor. Sonra bilgisayar çökünce ühü ühü ağlayıp hatam neydi diyorlar. Neyse, umarım çözüm çabuk bulunur.

Nasıl virüs yazılıyorsa,çareside yazılır,sadece an meselesi

sorunu anlattınız bari çözümüde anlatın önlem alalım sayın chip?

paylaşim için teşekkürler. çaresi nedir bilen varmıdır. nasıl kurtulacagız bu zararlı böcekten

Hem PC ye, Hem USB ye basarım formatı...

Formattan da kurtulacak değil ya.

Hıhh ! Korktuğunuz şeye bak ;)) 20:11

Siemens WinCC SCADA DA ne ki¿

ha ha WinCC SCADA XD ..... kendisi bu güne kadar yazılmış en büyük virüs zaten :S ....

bir hedefleri olmaz olurmu hiç düşünmiyormusunuz? tabiki benim sizin gibilerle işleri olucak değil bunu bibakıma zevk için yapmış olabilirler ama asıl amaçları büyük şirketlerle, kredi kartlarıyla, çok önemli bilgilerle bunlara ulaşmak onların amacların başında geliyor..benim sizin gibi internet kullanıcılarıyla işi olmaz zaten,yakalandık diyelim bilgilerimiz onlara ulaştı işe yaramıyorsak bakarlar geçerler..bizde virüslerle boğuşuruz..hiç bir antivirüs tek başına çözüm değildir..hiç biri birbirini tutmaz siz siz olun kredi kartı vs gibi önemli bilgilerinizle işlem yapıyorsanız virüs yediğiniz taktirde format attırın modeme kadar formatlayın..yoksa virüsü sildim dersiniz ama yine bi şekilde virüs çoğalmaya başlar bu tarz derecesi çok yüksek olan virüsler nasıl usb belleğe hemen bulaşabiliyosa usb belleği taktığınızda bilgisayarın bir köşesine öyle bir saklanırki siz onu sildiğinizi sandığınzda o aslında orda değilde başka biyerdedir..

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play