En ucuz kanser testi!

Tüketici elektroniğinin yaygınlaşması hayatı daha da kolaylaştırıyor. İşte yeni kanser tespit cihazı

  • Gökay Özbudak
Kanseri kamerayla gördüler!
Hücrelerin parlaması sağlanıyor...

400 dolarlık Olympus E-330 kamerayla, bilimadamları kanserli hücreleri ve sağlıklı hücreleri küçük bir ayar yaparak ayırt etmeyi başardı. Rice Universitesi'ndeki biomedikal mühendislerin ve Texas Üniversitesi'ndeki kanser araştırması yapan bilimadamlarının ortak çalışması sonucu oluşan araştırmanın kanser için büyük bir gelişme olduğu söyleniyor.

Araştırma ekibi, görüntülemeyi E-330'a ekledikleri birkaç küçük fiber optik kablo sayesinde başardılar. Daha sonra florasan bir boya ekleyerek fiber optik kabloların uçlarında görüntülenen çekirdek hücrelerinin parlamasını sağladılar.

Bilimadamları bu yöntemle, sağlık sistemlerine olan yatırımların daha düşük olduğu yerlerde, kanserin tanımlanmasında daha rahat bir prosedür izlenebileceğini belirtiyorlar.

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

Gerçekten boş bir çalışma. Liseli gençlerin elektrolizle çalıştırdıkları araba projesi gibi. Sadece gençler için teşvik.

anlatılan yöntemi yıllardır kendi bölümümüzde kullanıyoruz. yeni bir buluş değil. demek adamlar araştırma olarak yapmış bu yöntemi; biz ise parasızlıktan eldeki malzemeyi nasıl kullanırak araştırma yaparız, devletimize milletimize yararlı oluruz diye düşünüp, çözüm olarak üretiyoruz.

gülsek mi ağlasak mı bilemedim.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play