En uzun pil ömrünü hangi video türü sunuyor?

Hangi medya oynatıcı yazılım daha fazla pil tüketiyor; hangi video formatı pilinizi emiyor?

  • Zeynel A. Öztürk
En uzun pil ömrü için hangi video formatı daha iyi
Uygulamalar ve pil ömrü (saat)

Bilgisayarınız pildeyken video izliyorsanız, kullandığınız video formatı pil ömrünüzü doğrudan etkileyecektir. Peki yakınlarda pilinizi şarj edecek bir elektrik prizi yoksa, hangi video biçimini ve video çalıcıyı tercih etmelisiniz?

TechSpot'un yaptığı detaylı testlerde Windows 8 altında H.264, Xvid ve yeni HEVC biçimi gibi yeni kodlama biçimleri sınanmış. Sonuçlar ise gerçekten şaşırtıcı. Atom işlemcili bir tablette ve Ivy Bridge tabanlı bir laptop'ta, Windows 8'in Video uygulaması (Metro modundaki varsayılan video uygulaması), Toy Story 3'ü VLC'den 3.5 saatten daha uzun yürütebilmiş. Metro'daki Video uygulaması, teste göre Windows Media Player'dan da yüzde 20 daha uzun pil ömrü sunuyor.

Video biçimleri arasındaysa en verimlisi 720p çözünürlüklü H.264 biçimindeki videolar. Bu tür videolar, 1080p HEVC'ye göre yüzde 120 daha uzun pil ömrü sunuyorlar.

Dolayısıyla en uzun pil ömrünü, teste göre 720p H.264 videoyu Windows 8'in Video uygulamasında elde edebiliyorsunuz. Yazıya göre Video uygulaması 1080p veya 4K çözünürlüklerde daha iyi kalite sağladığı gibi, yine daha uzun pil ömrü sunuyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

listede gom playerin olmaması şaşırtıcı

cCc Gom Player cCc

Sanırım bu araştırmayı microsoftun metro arayüzünü tasarlayan zeka (artık ne desem bilemedim) yapmış.

Çok garip teknoloji ilerledi diyoruz ancak hala pil ömürlerini tartışıyoruz ! pil teknolojisini çok geri kalmış olmasının farklı nedenleri olduğunu şahsen biliyorum.

gom player kendi codeclerini kullanmadığından değerlendirmeye alnmıyor.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost