Endless Mini ile internet olmadan internet!

79 dolarlık bu ilginç PC, internet olmadan da internet içeriğini ayağınıza getiriyor!

  • Levent Öztürk
Endless Mini ile internet olmadan internet!

Endless Mini adlı ilginç masaüstü bilgisayar, internete ulaşma imkanı olmayan milyarlarca insana PC deneyimini taşımayı planlayan 79 dolarlık bir seçenek.

Endless Mini, bir greyfurttan biraz daha büyük, 3 USB girişine (2 USB 2.0 ve bir USB 3.0) ve bir HDMI çıkışına sahip. Bilgisayarın içerisinde bir AMLogic Cortex-A ARM çipi, 1 GB RAM, Linux ve Endless tarafından tasarlanmış bazı uygulamalar bulunuyor. Bunların amacı, internet erişimi olmayan Endless kullanıcılarının internete ulaşmaları için gerekli kaynakları en aza indirmek.

Bilgisayar, iki sürüm olarak sunuluyor. Birinin 24 GB depo alanı var ve diğer sürüm 32 GB depolama alanına sahip. Aynı zamanda 2GB RAM'i bulunan 32GB'lık modelin fiyatı henüz açıklanmış değil. Bu kapasitenin büyük bir kısmı kayıtlı bilgilerle dolu durumda: Kayıtlı Wikipedia dosyaları, açık kaynaklı müzik ve hatta oyunlar... Sistemin arkasındaki fikir, kullanıcıların Internet bağlantısı olmadığında bile Internet içeriğine erişebilmelerini sağlamak.

Mini, Nicholas Negroponte'nin gelişmekte olan dünyaya 100 dolarlık PC'ler sunmayı planlayan ve kar amacı gütmeyen "her çocuk için bir laptop" fikrine benzetilebilir. Yaklaşık olarak 10 yıl sonra Negroponte, Endless için danışman olarak görev alıyor. 

Endless yöneticisi Matt Dalio, 79 dolarlık Mini'yi bir "lüks PC" olarak tanımlıyor ve tüketicilerin evlerindeki veya iş yerlerindeki bilgisayarların yerini alabileceklerini düşünüyor. Dalio, CES öncesi bir röportajda, donanımın bu bilgisayarı alma sebebi olmadığını iddia ediyor: "Bu, insanların en iyi Mac yerine aldıkları bilgisayar... Çünkü o şey internet olmadan işe yaramıyor." Donanımın temel olarak bir teslimat aracı olduğunu söyleyen Dalio, kendi bilgisayarlarının yapması gereken şeyi yeterince hızlı bir şekilde yaptığını belirtiyor.

Sistemde açık kaynaklı Chromium Web tarayıcısı da bulunuyor. Mini internete bağlandığında, uygulamaları güncelleyebiliyor...

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

Çalışma mantığını anlamadım...

@31 Ocak 2016 18:51 Yani interneti indirmişler özetçesi bu ki bence saçmalık sonuçta dinamik olmıcak güncel olamicak

@31 Ocak 2016 18:51 Çok zekisin.

Bunlar tutarlı projeler değil. Kesinlikle yeterliliği yok! Ayrıca dünya ne kadar enteresan bir yer haline geldi değil mi? Milyonlarca aç insan var ve bunların büyük çoğunluğu bilişim teknolojilerinden mahrum. Ama ne ilginçdir ki onları aç bırakan dünya düzeni açlık problemlerini çözmekten çok internete bağlanmaları ile ilgileniyor!

@01 Şubat 2016 00:28 Yaşanan olaylarda haklı olabilirsiniz fakat bu proje Amerikan Ordusuna veya dünyada sözü geçen siyasi bir varlığa bağlı değil. Sizin şirketiniz olsa ve laptop üretseniz Afrika'daki açlığımı yok etmeye çalışacaksınız? Bu imkansız. Yardımcı olmaya çalışamazsınız demiyorum, bitiremezsiniz!

@01 Şubat 2016 00:28 Bu saçmalıklarını satacak insan bulamadıklarında ne yapacaklar çok merak ediyorum. Kaos?

fikir olarak yetersiz bir proje. 100 dolar verip böyle bir cihaz alabiliyorsa insan devletler ve devlet gücündeki şirketler de pekala çok uygun fiyatlı bir interneti yayabilirler.

Bunu büyük bir ansiklopediye benzetin içinde medyalar, müzikler, içerikler, makaleler var. Bu sosyalleşmek için değil bu bilgi için çevrim dışı olarak yüzbinlerce bilgiye erişmek demek.

şişme şey gibi birşey :D

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost