Endonezya'dan "Ramazan önlemi"

200 milyon müslüman nüfusuna sahip bu ülke, Ramazan'a hazırlık olarak bakın ne yaptı...

Endonezya'dan "Ramazan önlemi"

Endonezya hükümeti, Ramazan ayının gelmesiyle beraber, "önlem olarak" en az bir milyon yetişkin içerikli sitenin erişimine engel getirdi.

200 milyonun üzerinde müslüman nüfusa sahip olan Endonezya'da yetişkin içeriklere karşı sert kanunlar bulunuyor. Ülkedeki kanun, bu tür içeriklerin ve zararlı içeren sitelerin engellenmesini gerektiriyor. Bu kanunlar, geçtiğimiz sene ocak ayında RIM'i Endonezya'nin lisans tehdidi ile karşı karşıya getirmiş, şirket ülkede cinsel içeriğe engel getirmek zorunda bırakmıştı.

Endonezya iletişim ve bilgi bakanı Tifatul Sembiring, Ramazan ayıyla birlikte cinsel içerikli siteleri engellemek üzere çalışmalarını yoğunlaştırdıklarını, şimdiye kadar en az bir milyon "negatif" siteyi engellediklerini, bu sitelerin çoğunun yabancı olduğunu söylüyor. Sembiring siteleri tek tek kontrol edemediklerini söylüyor ve bu konuda kullanıcıların siteleri bildirerek yardımcı olmasını bekliyor.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

İhtiyaç ihtiyaç,niyette varsa engel koysan ne olur.

her müslüman ülkede olduğu gibi komik ve absürd bir yaklaşım..

@23 Tem 2012 00:36 aynı senin gibi komik, abzürd, saçma vs. diye devam edebilir. nihayetinde sende de akıl var ama kullanmaman komik :(((

@23 Tem 2012 00:36 Arkadaşa katılıyorum dünyadaki bütün müslüman ülkelerin kendilerini ve beyinlerini çok hızlı bir biçimde geliştirmeleri gerekir. zaten çoğunun durumu feci şekilde kötü devamlı birbirlerini yiyorlar. Dünyaya entegre olmak istiyorlarsa ciddi bir biçimde öz eleştiri yapmaları gerekir.

54 ülkenin üretimi < Almanya'nın üretimi. Yaşam biçimini üretim yapmadıktan sonra anca olanla ilgilenirsin zaten.

Cok gerı kafalılar cok

en azından bir kesimi engelemiştir

Mûsluman bir ulkede hos bir uygulama ama giren yine girer beyhude ugrasi. kimse kalkip bana ozgurluk muhabbeti yapmasin ltf..

@23 Tem 2012 07:54 giren girer de geneli giremez... bil de yaz :(((

çin komünizm ile yönetiliyor ve o da bu tür içerikleri engelliyor (bedeni ve ruhsal gelişimi olumsuz etkiilyor diye) buna ne cevap verecek islamiyet düşmanları :(((

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir