Enerjinizi harcarken dikkatli olun!

PC'nizi kullanmadığınız zamanlarda kapatmalı mısınız; yoksa açık bırakmak daha mı doğru?

Enerji kullanımına dikkat etmek özellikle bu sıralar çok önemli. Kutuplarda buzulların hızla eridiği şu zamanlarda enerji kaynaklarını en elverişli şekilde kullanmak, her ne kadar kulağa çok önemsiz de gelse aslında enerjiyi kullanan bireylere kalıyor.

Bilgisayarları kullanmadığınız zaman uzun süre açık bırakmak hem gereksiz enerji kaybına neden oluyor hem bilgisayarınıza zararı olabiliyor hem de faturanızın kabarmasına neden oluyor.

Peki ama bilgisayarımızı her seferinde kapatıp daha sonra tekrar mı açmalıyız? Aslında bu da bir çözüm değil; çünkü bilgisayarın her açılışı, enerji tüketimi açısından pek de cimri sayılmaz.

Bilgisayarı tamamen kapatmak ve sonra baştan başlatmak birkaç bakış açısına göre, bilgisayarı açık bırakmaktan bile daha zararlı. Bunun için uzmanlar, kullanıcıların PC'leri kapatmadan, uyku modunda çalıştırmalarını öneriyor. Uyku moduna alınan bilgisayarlar enerji açısından tasarruf sağlasa da, her açıldığında dolu bir işletim sistemini açmış oluyorsunuz. Bu yüzden de en azından haftada bir kere bilgisayarların tamamen kapatılması öneriliyor.

Gökay Özbudak

Okuyucu Yorumları

Toplam 17 Yorum

Hazırda bekletmek daha mantıklı hem açılırken sak diye açılıyor.

saçma bilgisayarların en az bir kez kapatıp açılması gerek yoksa zamanla saçmalamaya ve hiç yapmadığı basit hataları yapmaya başlıyor (server sistemler kısmen bu konunun dışındadır).

pc yi her akşam yatmadan önce kapatırım küçük aralıklarla açacaksam uyku modunu kullanırım yoksa işim olmaz, hatta pc yi kapattıktan sonra ana fişten çekmek bile tasarruf açısından daha iyidir ayrıca modem yazıcı gibi aletlerde kapatılmalıdır...

ben kapatmam parasını verıyorum gelen ay boyunca 3 5 tl degısıyor fatura cok bisi deil abartılcak kadar sıstemım foscon anakart altıs aftıf 300 wolt power intel pentium r dual core 2,80 hz segate 3600 rpm hdd inno 3 d gts 450 ddr 5 128 bit adet mavi ısıklı 12 cm fan var bı casper 18 inç de led monıtor var ha kapalı durmus ha acık hıc farketmez 5 tl

Yurtta kaldığım için hiç umrumda değil açık bırakırım evde de uykuya alırım

@27 Eylül 2011 17:04 Ben de evdeki PC'yi hiç kapatmam, elektrik harcar ama 5-10 TL'lik paranın hiçbir önemi yok. Faturayı önemli düzeyde etkilemediği sürece 1 milyon PC'yi bile açık bırakırım. 2-3 günde bir restart atınca sorun da olmaz.

Tamamda uyku modunada alamıyorum uyu dediğim an kapanıyor anında yeniden açılıyor çözemedim bir türlü.

anlayan biri açıklasa KAPATMALIMIYIZ-KAPATMAMALIMIYIZ....
ben anlamadımda.....meraklı

7/24 hiç kapatmıyorum senelerdir

Ziyaretçi yazmış:
pc yi her akşam yatmadan önce kapatırım küçük aralıklarla açacaksam uyku modunu kullanırım yoksa işim olmaz, hatta pc yi kapattıktan sonra ana fişten çekmek bile tasarruf açısından daha iyidir ayrıca modem yazıcı gibi aletlerde kapatılmalıdır...

kısa aralıklarla kullanılacaksa uyku modu elbette mantıkı

Pc download yaparken,uyku moduna girebilse yada benzeri geceleri iyi olur.

Ziyaretçi yazmış:
Tamamda uyku modunada alamıyorum uyu dediğim an kapanıyor anında yeniden açılıyor çözemedim bir türlü.
Bugün 17:05
_________________________________________________
Bios ayarlarından kaynaklı bir sorununuz var. Ağ üzerinden sinyal geldiğinde bilgisayarınız uyanacak şekilde ayarlanmış. Şuan tam ayarı hatırlayamadım üzgünüm.

Günde bir kez tam olarak kapatılmalıdır. Açılışta sistem yedeğini alması için.

20 saat e yakın açık kalır download diğer işlemlerim falan filan

3 ay pc min açık kaldığını biliyom :D :D oyun (Knight Online) sadece reset başka bişi yok kapama yok elektirik kesintisi yok

Elektrik boşa giderse gitsin, o bilgisayarı anında kullanamadıktan, download /bitcoin mining yapamadıktan sonra hiçbir önemi yok elektriğin. PC'yi aldığım zamandan beri açık tutarım, bir şey olduğu da yok.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir