Entegre GPU'lu 32-nm işlemci çok yakınımızda

Intel'in sözünü verdiği entegre GPU içeren işlemciler hakkında detaylar ortaya çıkmaya başladı...

Intel'in GPU'lu işlemcisi!

Intel bu sene içerisinde Westmere-çekirdekli ilk işlemcilerini piyasaya sürecek. Bu işlemcilere ilk kez bir grafik birimi de entegre edilecek.

32-nm-Westmere çekirdeği ekstradan bir grafik birimini aynı iletken üzerine sığması için gerekli alanı sunuyor. Ek çekirdek 45-nm tekniğine göre üretilecek ve dâhili grafik belleği de olacak. Böylece anakart üzerine yerleştirilen entegre grafik çözümleri (onboard) gereksiz hale gelecek.

Intel Westmere'in çıkışıyla beraber yeni bir yonga seti de (5 serisi) duyuracak; elbette bu yonga seti Westmere'e has olacak. Firma 2009'da çift çekirdekli, dört akışlı (thread) ve entegre grafik birimi olan Clarkdale isminde bir masaüstü işlemci duyurmayı da planlıyor. Yüksek bir ihtimalle bu işlemcinin seri üretime geçişi 2009 sonunu bulacak.

Intel işlemcilerini Tick-Tock prensibine göre üretiyor. "Tick" tamamen yeni bir mikro mimariyi temsil ederken "Tock", Tick'in yeniden elden geçirilmiş bir sürümünü ifade ediyor. Intel'in Core i7'si Nehalem mimarisini baz alıyor; Westmere ise bunun yeniden elden geçirilmiş 32-nm.lik sürümü oluyor. 2010 için duyurulan Sandy Bridge 32-nm tekniğini baz alan bir sonraki "Tick" oluyor.

Okuyucu Yorumları