Erkekleri ele geçirdi, sıra kadınlarda!

Son oyunu ile beklediğini bulamayan Eidos, çözümü "daha kadın dostu" bir Lara Croft'ta arayacak...

  • Ümit Öncel
Lara erkekleri ele geçirdi, sıra kadınlarda
Lara Croft'un yeni hedefi kadınlar!

Bilgisayar oyun dünyasının en ilgi çekici karakterlerinden biri olan Lara Croft, filmdeki Angelina Jolie'nin de katkısıyla bir çeşit seks sembolüne dönüştü. Erkek oyuncuların her zaman yakından ilgi gösterdiği sanal kahraman son zamanlarda ise hayran kitlesinin onu ne kadar çabuk terk edebileceğini görerek, kendisini büyük bir hayal kırıklığı içerisinde buldu. Son oyunu her ne kadar dünya çapında 1,5 milyon satmış olsa da, bu rakamın beklentilerin çok altında olması hem kendisinin, hem de Eidos'u çok zor durumda bıraktı. Fakat Lara Croft'un imaj danışmanları sonunda sorunun kaynağını buldu: Onlara göre Lara erkek oyuncular için bir cazibe kaynağı olsa da, bayan oyuncular tarafından pek de hoş karşılanmıyor.

Bu durumda Lara, her kadının yapacağını yaptı ve hemcinslerini karşına almaktansa onları da yanına çekmeye karar verdi. Eidos'un da resmi olarak doğruladığı habere göre, Lara Croft bundan sonra artık seksi bir karakter imajı çizmek yerine, daha "kadın dostu" bir karakter olacak. Eidos henüz seksi kahramanın bayan oyuncularla arasını nasıl düzelteceğini açıklamadı ama görünüşü ile başlayacak olmaları büyük bir ihtimal. Lara'nın çok tartışılan vücut ölçüleri veya tercih ettiği kıyafetlerin gözden geçirilmesi muhtemel görünüyor. Tomb Raider serisinin yapımcısı Crystal Dynamix şu anda özel olarak bu konuyla ilgileniyor ve yakın zamanda bu çabanın sonuçlarını görmeye başlayacağız. Ancak bu durum erkek oyuncuları nasıl etkiler, işte orasını pek bilemiyoruz...

Okuyucu Yorumları

Toplam 19 Yorum

resmen yalan ıyı oyun yapsınlar ıyı :D Mırror's Edge bu tarz oyunların ıcınde harıka bır yenılık fps olması mukemmel bır olay ama oyun kısa neyse kesınlıkle oynanması gereken bır oyun mirror's edge
Tomb raider gıbı bır klasık olma yolunda bence mırror's ege

lara ne yapsa yapsın yine seksi olur

valla benim hiçbir kız aradaşımın girip tomb-raider oyunu
oynadığını görmedim :S

dünya çapında en fazla 100.000 bayan oynuyodur bu oyunu
diye düşünüyorum...

Nasıl yani? Şimdi Lara Croft seksi giyiniyo diyemi millet oyunu alıyo? yazıyı okuyunca bu hisse kapıldım bi anda :D. Bence çokta yerinde olmayan bi tespit yapmışlar.İsterlerse cinali koysunlar oyun güzelse yine başarıyı yakalar.(tamam biraz abartmış olabilirim ama oyunun elde patlaması sadece oyun kahramanına bağlanmamalı.)

"Lara'nın çok tartışılan vücut ölçüleri veya tercih ettiği kıyafetlerin gözden geçirilmesi muhtemel görünüyor".

Model Angelina Jolie ise o hatları kapatmak için çarşafa sokmaları lazım Lara Croft'u :).

Benim tahminim dünyada en çok (konsol veya pc olsun) oyun oynamayı seven kesim erkeklerdir.Kadınları yanıma çekeyim derken erkekleri kaybederlerse Edios'u IMF bilem kurtaramaz.

zuhaaaaaa bu edios kafayı yemiş bence kusuru oyunn içeriğinde arayacağına güzelim kızda arıyo yok böle bişey .zuhaaaaaaa

Eidos ta kiler canları sıkıldığında merak ediyorum son TR yi ne kadar oynarlar. Lady Croft un daha sonra komik bulunan bir tasarım hatasından ötürü bu kadar seksi(?) gözüktüğünü temel alıp oyunu beğenmeyin birileri varsa -mesela kadınlar(ben değil eidos diyor)- oyun karakterini biçimli vücut hatları olan bir erkek de yapsanız ,güzin abla tarzı birinede benzetseniz alacağınız tepki değişmez.
Eğer TR yi oynarken mistik mekanlarda gezmenin zevkini alamıyor(karnak hala aklımda), ince bir zeka isteyen bulmacaları zamana karşı çözmenin heyacını yaşayamıyor iseler buradaki sorun 1.oyununu insanalara yeterince atlatamımışsınız 2.daha önceki oyunlar o kadar başarılı olduğu halde son oyunun yeni teknolojiler kullanılarak hazırlanmasına rağmen içinde oyuna-gameplay yönelik ciddi hatalar var demektir.
Demek ki neymiş eidos müşteri memnuniyetine göre oyun yapmayı bırakıp kâr amaçlı üretime geçmemliymiş.

naapacan eidos sakalmı yapacan lara ya nedir bu işin sırrı anlayamadık eidos

Angelina jolie çok çirkin bir kadındı ve itici. güzelim larayı mahvettiği yetmiyormuş gibi larayı lara gibi değil de bir sembol olma sevdasıyla oynadı ne sembolu olmaya heves ettiyse ama ah be canım lara. bu karakter iyiydi be

kapatalım hemen larayı..türban takalım bi tane...xD

bu anlayışta olan yapımcılar sorunu başka yerde aramaya devam ederlerse kadınları kazanmak bi yana erkekleride kaybederler.
açıkcası ben şimdiya kadar oyun karakteri için oyun alan biri ile tanışmadım. mutlaka vardır böyle insanlar ama bahsi geçen oyun serisinden 1 oyun oynamışlığım var ve beni hiç mutlu etmedi.
yani karakter tabiki önemli olabilir bir marka yaratmak adına ama oyun gerçekten güzelse karakter falan hikaye.
şimdi valve firması dese ki half-life 3 de gordon freeman yok. kaç kişi almamazlık yapar....
bu sorunun cevabı bu konunun cevabı olur bence.

Kaç tane kadın oyuncu var da onları oyuna çekmek için oyunun yapısı değiştiriliyor ben pek anlayamadım.

Core'dan oyunu alıp saçma sapan Tomb raider oyunu yapan Cyrstal'e verince, gerçek tomb raider fan'lar oyundan soğudu. Bunun tek sorumlusu Eidos'dur suçu tomb raider fan'larına atmasınlar.

Crystal'e geçince Tomb Raider ruhunu kaybetmiştir. Crystal güzel oyun yapabilir ama Tomb Raider yapamaz.

Lara ile uğraşmaya devam etsinler bakalım Lara sonalrı olacak Eidosun.Ben uzun yıllardır TR oynayan çok sıkı bir TR fanı ve Koleksiyoncusu biri olarak TR nin 2D oyununu çıkarsalar oynarım ama.Bir gerçek varki TR Core'nin başını yedi sıra Eidos'ta.Bakalım Eidos ne zaman bu elindeki bombayla patlayacak.Eidos gider ama TR baki kalır.. Yaşasın TR

walla bu fikir fazla tutmaz çünkü bayanlar erkekler kadar oyun

oynamaz eğer hedefinize ulaşmak istiyorsanız orjinal oyun fiyatlarını

düşürün nasıl olur daha güzel bir fikir sanki ve daha kolay....

Lara nın son oyun harbi rezalet. Oyun da ilerlemek yerine oyuncuyu kontrol etme çabası içindeydim. Bu durum oyunun zorluk seviyesi bakımından güzel olduğunu değil berbat derecede kontrol mekanizmasına sahip olduğunu ispatlıyor. Dizinin yarısından aşağıda bir sütuna çıkmak için kırk takla attırıyor, başından biraz yukarıdaki çubuğa çıkmak için odanın tamamında bulunan rampalarla uğraşıyorsunuz ki bu oyunu gerçekçilikten epey uzaklaştırıyor. Lara bir kadın ve erkekler kadınlardan daha uzun (Lara da o kadar uzun değil). Gerçekçilik adına mekanı hazırlıyan eski tarih insanları bir keramette bulunup burayı şu boyda bir kadın geçecek ona göre düzenleyip kıllık çıkaralım mı demişler? Daha pek çok rezaleti var da söylemeyeyim.

bence igrenç fikir kızlar bizim kadar oyun mu oynuyo hem ya ?
şimdiye kadaar ps cide kız görmüşlügüm yok

Bence de Lara karakter olarak iyiydi. Ne zaman filmi çekildi ve sex sembolü oldu, o zaman asıl karakterini kaybetti. ayrıca angelina vücut yapısı olarak da orjinal Lara'ya hiç benzemiyor..

Sen de yorum yaz