"Error 53" hatası Apple'ın peşini bırakmıyor!

Üçüncü parti tamirlerden kaynaklandığı söylenen sorun yüzünden Apple'a dava açıldı!

  • Cenk Atlı
"Error 53" hatası Apple'ın peşini bırakmıyor!

Teknoloji devi Apple'a ait bir cihaz en ufak bir tökezleme belirtisi gösterdiğinde, tekme atmayı isteyenler sıraya giriyor. Bu uzun bir süredir geçerli bir realite, zira aynı şeyin Error 53'te de yaşandığına tanık olduk.

Error 53 olarak adlandırılan problem, iPhone'larını üçüncü parti bir tamir servisine götüren kullanıcıların başına gelen bir sorun olarak karşımıza çıktı. Bu tarz servislerde tamir edilen cihazların ekranı ve TouchID sensörünü tamamen yenilemesi, ilk güncellemeyle birlikte iPhone'ları kilitleyerek kullanılmaz hale getiriyor.

Aslında böyle bir durum karşısında doğrudan Apple'ın kendisini suçlamanın pek bir anlamı yok. Zira, Apple açıkça hatayı; yetkili bir servise gitmeyerek sizin yaptığınızı söyleyebilir. Fakat, öyle görünüyor ki bazı kullanıcılar bu sorun karşısında Apple'ın o kadar da masum olmadığını düşünüyor.

PCVA adlı bir hukuk firması Kuzey Kaliforniya Bölge Mahkemesi'nde açtığı bir davayla bu sorun nedeniyle teknoloji devinden 5 milyon dolar talep ediyor. Sorunun yarattığı zararlara karşı böyle bir dava açan firma, ayrıca müşteriler için ücretsiz tamir hakkı ve soruna uzun süreli bir çözüm sağlayan bir yazılım güncellemesi de istiyor.

Konuyla ilgili yaptığı basın açıklamasında "madem güvenlik Apple için çok önemli, o halde telefonlar neden bazen aylarca yazılım güncellemesi olmadan sorunsuz çalışabiliyor" diyen firma, "Error 53 gibi sorunların yalnızca Apple'ın işletim sisteminin yeni versiyonunu indirirken ortaya çıkmasına" dikkat çekiyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 18 Yorum

güvenlik için değil sadece yenisini satmak için tuzak...

Kesinlikle güzel bir davaya parmak basmışlar türkiye gibi bir ülkede hele bunun için yeni bir yazılım gelmesi durumunda memnun olacak çok fazla kullanıcı var

Apple, kullanıcılarını kölesi olarak gördüğü için, kullanıcı başka birine selam verse telefonunu çöpe dönüştürmekten büyük bir zevk duyar. Kullananlar düşünsün...

Apple kullanıcıları soymaya devam ediyor. Maalesef hala çoğu kişi bunun farkında değil...

@13 Şubat 2016 15:50 Guzelim Ulkede Soyulup İc Dis Savasa Terkedildi!Bunu Anlayamayan Beyin Apple Soygunu'nu Nasil Anlasin.

Daha bi aylıl 6s kullanıcısıyım ve hiç bi şekilde android kullanmadım ama apple böle yaparsa inadına samsung alacağım

@13 Şubat 2016 18:19 Samsung da almayın ikisi de aynı tipte firmalar.

Mesela ben Artvin'deyim. Apple yetkili servisleri İstanbul'da. Buradan göndermeye kalktığımız zaman, haftalar alacak... Yedek bir telefonum da yok. Ben bütün bağlantılarımı bu telefonda optimize etmişim. Başka telefona geçirme ihtimalim de yok ne olacak!

@14 Şubat 2016 01:10 kaçak alıverirsin zaten bakkalda bile kaçak telefon vardır orada ne kadar para, o kadar köfte.

Telefona milyarlar veriyosunuz üstüne tamirinide en pahalısından yaptırıyosunuz sanırsın porshce kullanıyosunuz elma kurtları nedir bu çektiğiniz

@14 Şubat 2016 01:25 zaten siz çekemeseniz de apple teknoloji dünyasının Porsche'sidir. aylık 1300 tl maaşı olanların elinde geziyo diye apple ı basit mi sandınız

Touch id guvenlikle alakali bir ozellik olduğu için 3. Sahislara karsi apple bir guvenlik onlemi almis dogru karar

@14 Şubat 2016 09:09 enayi iSheep... sen uyu daha...

ios 6 kullanıyorum güncelleme geldi ama kurmuyorum yemezler apple :)

Mantıksız konuşmayın kimsenin kimseyi soymaya çalıştığı yok bu bir firma telefonları patlayınca patladı diye reklam yapmayı biliyorsunuz adam diyor ki telefonu kurcalama parçalarıyla oynama aynı zamanda her şehirde Apple Store yok ama yetkili bayileri var direk çarşıdaki tanıdık telefoncuya koşarsanız suçlu siz olursunuz tabi zaten bu kendi kendine bozulduysa neden gidip parasını verip yaptırıyorsunuz ? Verin adamlar garanti garanti diye diye bıkmadılar .

@14 Şubat 2016 12:57 sen hiç konuşma senin tipindeki iSheepler sayesinde Apple bu durumda...

Adam yapmış tlf nu. Sen tlf al yabancı tamirciye ver açsın kurcalasın içine sıçsın sonra tlf bozuldu. Karşınızdaki firmayı basit bir şey mi zannetiniz. O güvenliği başkasını eline bırakacak kadar enayi mi. Bu kadar basit olmayın. Samsunga herkes girip çıkıyor. Sıkıyorsa bunada girsinler. Aha böyle errorla karşılarlar. Yazar kasalarınızı neden yetkili sevislerde açtıyorsunuz. Maliyeden yetkisi olduğu için. Böyle bir düşünün bakım

Sanirsin guncelleme gelince bir ise yarayacak. Digerleri guncelleme yollamiyormus apple guncellioymrus. Apple mini ipad var cihaz guncellendikce kendinden gecmeye basladi browserdan haber okuyamiyoruz. Yenisini sattirmak icin sanirim.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost