ESC tuşunun hikayesi!

Neredeyse her gün defalarca bastığımız bu klavye tuşunun nasıl doğduğunu hiç merak ettiniz mi?

  • Mehmet Ali Bahıt
ESC tuşunun hikayesi!

Belki her gün kullanıyoruz, hatta bazen hıncımızı ondan çıkarıyoruz ama klavyemizdeki ESC tuşunun ne zaman icat edildiğini, hangi nedenle klavyemizin ayrılmaz bir parçası haline geldiğini hiç düşündünüz mü?

New York Times'ın da kafasına aynı soru takılmış olacak ki, konuyu araştırmışlar ve ortaya ilginç bir makale çıkmış. Ufak bir alıntı yapalım ve böylelikle baştaki sorumuzun cevabını verelim: "Tuş, I.B.M.'in programcılarından Bob Bemer'ın karşılaştığı bir sorunu çözmek için uğraştığı dönemde, 1960 yılında doğdu.  Farklı üreticilerden gelen bilgisayarlar, farklı kodlar kullanarak iletişim kuruyordu.  Bemer ESC tuşunu programcıların bir kod setinden diğerine geçmek için kullanabilmesi amacıyla icat etti.  Daha sonra kodlar standart hale getirildiğinde (ki Bemer bu alanda da önemli bir rol oynadı), ESC bilgisayarı dürtüp "kes artık" diyebilmek için kullandığımız bir müdahale tuşu haline geldi."

Oyunlar dışında tuşun günümüzdeki belki de en yaygın kullanımı, CTRL+SHIFT+ESC kombinasyonunda karşımıza çıkıyor.  Bilindiği gibi bu kombinasyon, işlem yöneticisi kısayolu olarak kullanılıyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 14 Yorum

O kısayol sadece windows için geçerli. Binlerce işletim sisteminden sadece biri.

Ben sadece görev yöneticisini açmak ve FB'ta tam ekran resim ön izlemesinden çıkmak için kullanıyorum.

OYUNDA DA KULLANILIYOR

hayır merak etmedim....

Yalnız görselde esc tuşu yok!!!

Ben hiç kullanmadım,ne işe yaradığını bilmiyorum...

ESC nin neyin kısaltılması olduğu bile yazılmamış hayret ettim. Esc(escape-kaçış) tuşu bir arayüzden çıkıp diğerine geçmek için tasarlandı. Yani bu arayüzde işim bitti bu arayüzden çıkıyorum-kaçıyorum anlamında. Şimdi ise oyunlarda oyunu durdurma, ana menüye gitme, bir üst meniye geçme olaylarında, internet tarayıcılarında sayfa yüklenmesini durdurma işlevinde, belli programlarda uygulamadan çıkma işlevinde ve birçok yerde kullanılıyor.

@11 Eki 2012 21:20 Google Translate kullanarak ahkam kesmissin ama Escape kelime olarak sadece "Kacmak" anlamina gelmez. Birseyden bir yerden cikmak, geri donus, kurtulmak hatta bazen birseyin bir yerden/baska birseyden geldigini belirtmek icin de kullanilabilir. Hatta Escape'in en yaygin anlami "Kaçmak" degil "Kurtulmak" tir. Bilgisayarda kullanilan anlami da Haber de ozetlenmis zaten daha neyini merak ediyorsun kelime kelime tercume mi edilsin? Zaten ESC ana ekrana donus icin di eskiden, o zamanlar pencere sistemi yoktu yani bildiginiz anlamda CLI satirindan siyah ekranlar da gecis yapilirdi. Windows cikana kadar ESC bir islevi kapatmaktan cok bir onceki isleme donus icin kullanilan bir tustur, zaten MS-DOS ta bile ESC'nin Kapat gibi bir islevi yok.

@12 Eki 2012 01:31 sanada hava atma fırsatı dogmus.

Bence kadınlarda da ESC tuşu olmalı... Dır dır etmeye başladiklarında "kes artık" diyebilmek o tuşa basardık... Ne güzel olurdu...

Bence microsoft ctr+alt+delete kombinasyonu nu tüm cihazlara standart olarak istemeli çünkü en gereklisi bu :)

Bence microsoft ctr+alt+delete kombinasyonu nu tüm cihazlara standart olarak istemeli çünkü en gereklisi bu :)

3 sene geç kaldım ama ctrl+shift+delete değilmi o ctrl+shift+esc yazmışlar yanlış değilmi?

sağ lın. sizin sayenizde ödevimi yapabildim.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play