ESET'den parola anketi

ESET'in Türkiye'de yaptığı anket, parola alışkanlıklarımızla ilgili bir gerçeği yine ortaya çıkardı!

ESET'den parola anketi
Alev Akkoyunlu

ESET Türkiye, Facebook sayfasında dijital işlemlerde kullanılan şifrelerin  değiştirme sıklığı ile ilgili bir anket düzenledi. 2013 Şubat ayı içinde gerçekleştirilen ve 698 kişinin katıldığı ankette ilginç veriler ortaya çıktı. Buna göre ankete katılanların yüzde 38'i şifrelerini ayda bir değiştirdiğini belirtirken, yüzde 18'i altı ayda bir, yüzde 14'ü ise yılda bir değiştirdiğini duyurdu. Katılımcıların yüzde 30'u ise şifrelerini hiç değiştirmediğini paylaştı. ESET Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Alev Akkoyunlu'ya göre bu veriler, Türk kullanıcısının dijital dünyada iki ayrı uçta hareket ettiğini gösteriyor.

Kuzey Amerika'da durum

Benzer bir anket ESET Kuzey Amerika ofisi tarafından Amerika Birleşik Devletleri'nde de yapıldı. Buradaki sonuçlara göre katılımcıların yüzde 46'sı şifrelerini yılda bir kez değiştiriyor. Kullanıcıların yüzde 31'i altı ayda bir, yüzde 8'i ise ayda bir değişiklik yaptığını paylaştı. Yüzde 16'sı ise hiç şifre değişikliği yapmadığını bildirdi.

IT alanındaki en ciddi tehdit

"Biz ya hızlı değiştiriyoruz ya hiç değiştirmiyoruz" diyen ESET Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Alev Akkoyunlu, "Bizce bilgisayar kullanıcılarının en azından 6 ayda bir şifrelerini değiştirmesi, uygun bir periot" diye konuştu. Akkoyunlu, sözlerini şöyle sürdürdü: "İnternette farklı ve uzun parolalar oluşturmak ve bunları düzenli değiştirmek zorunda kalmak, bilgisayar kullanıcıları açısından sıkıntılı görünebilir ancak bunun bir alışkanlık haline gelmesi çok önemli. Çünkü parola hırsızlığı, şifre kırma ve parola tahmin etme, IT alanının halen en ciddi tehditleri arasında yer alıyor."

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

Kardeşim siz bilgisayar derslerinde gidin donanım öğretin işlemciyi gösterin daha neolduğunu bilmeden sonra şifre değişmiyor deyin.

@16 Mar 2013 19:07 Ben 10 sene önce okuduğum okulda donanımı öğrendim. Ancak maalesef herkesin böyle bir imkanı yok. 64 yaşında babam okuduğu zamanda okullarda bırakın bilgisayarı ihtilaller oluyormuş. Şu anda bir teknoloji tutkunu ama maalesef bir çok şeyi geriden öğreniyor. Bu yüzden bizde böyle haberler yayınlayarak bilmeyenlere doğruyu öğretmeye çalışıyoruz naçizane :) Alev Akkoyunlu @ESET

Hanımefendi ne güzel giyinmiş! İşte işkadınları böyle kadın gibi giyinmeli! Hele o boyunlarına taktıkları çiçekler var ya! Öyle güzel duruyor ki...

@16 Mar 2013 20:54 ne abaza adamsın 40 lıklara bile yamanır olmuşun 38 yada kırktan aşağı değil yaşı zaten

@black_flood verse parçalarsın ama

@black_flood 38 - 40 yaşında olsa da güzel kadın bence de .....

@16 Mar 2013 20:54 Giyin"meli" değil, giyin"me"meli.

sanırım kaspersky, panda ve symantec boşuna çıkartmış şifrelenmiş hesap parolalarını kullanmayı. bunlar şifre değiştirmekten bahsediyor kaspersky ve panda ise içindeki bileşen sayesinde banka parolalarını mail şifrelerini hep encrypt ederek kullanma imkanı sunuyor. ama bu özellikten yoksun bir firmanın gelipte parolalardan bahsetmesi saçmalık. esed daha lşifrelenmiş veri paketlerini açıpta okuyup içeriğini inceleyemiyor ki en ince detayına kadar ayarları yapılsa dahi. şifreliş zip rar onları bile tarayamıyor gelin panda ve kaspersky kullanan pc' lerede şifreli işlemler nasıl yapılır önce onu öğretsin size.

Sen de yorum yaz