Eski akıllı cebinizi değerlendirmenin 5 yolu!

Kullanmayıp bir kenara attığınız eski cebiniz de işe yarayabilir... İşte ona verilecek 5 görev!

  • Zeynel A. Öztürk
Eski akıllı cebinizi değerlendirmenin 5 yolu!
Eski akıllı cebinizi bir eviniz için bir Skype telefonuna dönüştürebilirsiniz

Bu günlerde telefonlarımızı, laptop'larımızı ve arabalarımızı eskiye göre hiç olmadığı kadar hızlı değiştiriyoruz. Özellikle sözleşme ile telefon sahibi olduysanız, örneğin 12 aylık sözleşmeniz bittiğinde yeni bir telefon alma ihtimaliniz yüksek. Bu ise çekmecemizin kullanılmış telefonlarla dolmasına neden oluyor.

Ancak eski akıllı ceplerinizden bazı alanlarda hala faydalanabilirsiniz. İşte eski cepinizde yapabileceğiniz 5 şey!

Skype telefonu olarak kullanın

Skype VoIP ve mesajlaşma platformunun birkaç iyi mobil sürümü bulunuyor. WiFi uyumlu eski bir akıllı telefonunuz varsa onu evinize özel bir Skype cihazına dönüştürebilirsiniz.

Diğer Skype kullanıcılarını ücretsiz olarak arayabilir, onlara mesaj gönderebilir, SkypeOut kredisi alarak sabit telefonları ve cep telefonlarını arayabilirsiniz.

Uzaktan kontrol ve müzik çalar olarak kullanın

Uzaktan kontrol

Eski bir akıllı telefon, medya merkeziniz veya bilgisayarınız için iyi bir uzaktan kumanda olabilir. Apple App Store'da ve Android Market'te bununla ilgili birçok ücretsiz yazılım mevcut.

Taşınabilir ses aygıtı

Birçok eski akıllı telefon, büyük miktarda depolama alanına sahip veya bellek kartları ile daha yüksek depolama kapasitesine yükseltilebiliyor. Cihazınız yüksek kapasitede microSD kartları destekliyorsa, bu tür bir kartı uygun fiyata satın alabilirsiniz.

Bu karta sevdiğiniz müzikleri kopyalayarak ve telefonunuza uygun yazılımı yükleyerek onu taşınabilir bir müzik çalar olarak kullanabilirsiniz. Telefonunuzu uçak moduna alıp bluetooth'u kapattığınızda pil ömrünüz uzayacaktır.

Depolama, sesli ve videolu görüşme için kullanın

USB depolama ve toplu aktarım

Birçok akıllı telefon, USB yığın depolama modunda PC'ye bağlanabiliyor. Cep telefonunuzu küçük taşınabilir bir sabit disk veya büyük bir USB bellek gibi kullanabilirsiniz.

Özellikle yoldayken taşıdığınız belgelere göz atmanız gerekiyorsa, resim, metin ve PDF dosyaları desteği sayesinde bunu yapabilirsiniz.

Ses ve video

Eski akıllı cebinizin kamerasından da faydalanabilirsiniz. Qik benzeri bir uygulama sayesinde internette canlı video akışı yayınlamanız mümkün.

Telefonunuzu sadece web kamerası olarak kullanmak istiyorsanız, IP Webcam for Android veya SmartCam gibi bir uygulamaya ihtiyacınız var.

Okuyucu Yorumları

Toplam 18 Yorum

Eski ve akıllı telefon ilginç

android için winamp kurun olsun bitsin.

Tabi bunlarin hepsini yeni telefonunuzla da yapabilirsiniz... :))

Uzun süredir chipte okuduğum en yararlı yazı benim için yazanın eline sağlık.

Cep telefonumu 7 senedir kullanıyorum.

ekran koruyucusuna anolog saat yükleyip duvarımıza yada masamızın bi köşesine koyup saat olarak kullanabiliriz, takvim olarakta kullanabiliriz, bas konuşu destekliyorsa telsiz amaçlıda kullanabiliriz, telefonumuzun rehber hafızası yeterli değilse yedek telefon rehberi olarakta kullanabiliriz, opera vb gibi tarayıcılarla wifiside varsa internet amaçlı olarakta kullanabilliriz, messenger yükleyip sohbet amaçlıda kullanabiliriz, oyun,mp3 vs. yükleyip eğlence amaçlıda kullanabiliriz, yedek bir sim kartla cep telefonu olarakta kullanabiliriz ve hatta takoz olarakta kullanabiliriz!

2030 yıllarından kalma bir android cep telefonum vardı, bende ne yapsam diye düşünüyordum çok yararlı bir bilgi oldu benim için teşşekürler chip.

benim nokia 3230 um var telefon hala işime yarıyor oyunlardaki ses ve grafik kalitesiyle muhteşem e ne olsun telefonda zamanın power sgx grafik kartlarından var 124 mhz işlemci 8 mb ramle zamanın kralı :D hala kullanıyorum

skype olarak kullanmak çok akıllıca, telefonu kullanmamanıza gerek yok akşam eve geldi mi açın, söyleyin akrabalar da açsın, olmazsa siz çaldırırsınız ınlar anlar lar, beleş görüşürsünüz

biz uzaktan kumanda yaparak dünyanın her yerinden perdeleri açıp kapatabiliyosunuz.

hem akıllı hemde eski telefonu olan varmı ???

Ya telefonumuz çok eski ve çok dandikse ne yapacağız?

nokia 7710 um var ve hem eski hem de akıllı.ancak burda söylenenlerin hiçbirini yapamaz.bence başlık "eski akıllı bazı cep telefonları değerlendirmenin 5 yolu" olması gerekirdi...

biz eski kullanmadığmız bir telefonu ÇALAR SAAT olarak kullanıyoruz :)

eski telefonumu fındık kıracağı olarak kullanıyorum.

çok yararlı bir yazı olmuş gerçekten. Ama ben tüm bunları eski akıllı 3310 telefonum ile denedim ama yapamıyorum? Elinde fazladan eskimiş akıllı telefonu olan varmı?

oww süper fikir iphone 5 çıktığında iphone 4'ümü uzaktan kumanda olarak kullanırım! olmadı arabanın arkasına koyarım takoz falan lazım olursa onu kullanırım.. bunu da ekleyin seçeneklere...

benim 6600 ım war eski tw uydu dvd player kumandası olarak kullanıyorum:)

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play