Eski bilgisayarlar umut oluyor

Eski bilgisayar ya da bilgisayar parçalarını ne yapacağınızı düşünmeyin, bu projeye destek verin.

Eski bilgisayarlar umut oluyor
Doç. Dr. İbrahim Demir: Toplanan ve atıklardan yapılan bilgisayarlar köy okullarına gönderilecek.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanı Doç. Dr. İbrahim Demir, ''İstanbul Yerel Elektronik Atıkların Sürdürülebilir Yönetimi Projesi'' (kısa adıyla SMILE)kapsamında şimdiye kadar 2 bin 867 bilgisayar atığının toplandığını belirtti. Demir, atık parçalardan yapılan 21 bilgisayarın, Diyarbakır'da bir okula gönderildiğini söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığının yürüttüğü ve Avrupa Birliği'nin (AB) desteklediği İstanbul Yerel Elektronik Atıkların Sürdürülebilir Yönetimi Projesi, basın toplantısı ile tanıtıldı.

Demir, proje hedefinin, belirlenen 30 aylık süre sonunda 6 bin
elektronik parçanın toplanması olduğunu belirterek, ''Proje kapsamında şimdiye kadar 2 bin 867 bilgisayar atığı toplandı. Bu atık parçalardan şimdiye kadar yapılan 21 bilgisayar Diyarbakır'da ihtiyacı olan bir okula gönderildi. Atıklardan yapılan 41 bilgisayar ise kullanıma hazır. Bu bilgisayarlar da ihtiyacı olan köy okullarına ya da hayır kurumlarına gönderilecek'' diye konuştu.

Atık elektronik araçlara özel toplama sistemi

Proje ile ilgili çalışmaların raporlarının Çevre ve Orman Bakanlığı'na gönderildiğini ifade eden Demir, bu tarz projelere gönüllü kuruluşların dahil edilmesinin, toplumun daha geniş kesimine ulaşılması için gerekli olduğuna dikkati çekti.

Proje Koordinatörü Dr. Eyüp Nafiz Korkut ise elektrik ve elektronik atıkların toplanmasının AB ülkelerine uyumlu şekilde gerçekleştirilmesini hedeflediklerine işaret ederek, İstanbul'daki kamu kurumlarından ve şirketlerden atık elektronik araç ve gereçlerin toplanması için bir toplama sisteminin oluşturulduğunu anlattı.

Vatandaşların da kendilerine kullanmadıkları bilgisayarları verdiklerini ifade eden Korkut, ''Ben buradan basın aracılığıyla seslenmek istiyorum; insanlar emin olsun, bize verdikleri bilgisayarlardaki datalar siliniyor. Bunlar daha sonra eğer kullanılacaksa okullara, yardım kuruluşlarına veya sosyal gruplara veriliyor. Eğer kullanılmayacak durumda ise bertaraf ediliyor'' dedi.

Bu projenin başka ülkeler tarafından da uygulandığını hatırlatan Korkut, projenin tamamlanmasının ardından Çevre ve Orman Bakanlığının hazırlayacağı yönetmelik dahilinde projenin nasıl sürdürüleceğinin netleşeceğini kaydetti.

Proje hakkında ayrıntılı bilgi almak ve nasıl destek verebileceğinizi öğrenmek için tıklayın.

Okuyucu Yorumları

Toplam 17 Yorum

çocuklara bilgisayar gitsin tabiki ama kötü kişilerin eline değil

Eski Bilgisayarlarla Ne Öğrenecekler Çok Merak Ediyorum. Bilgisayar 'dan Soğumasında Çocuklar :)

mükemmel bir proje, elimde ne varsa göndermeyi düşünüyorum, bence bu haberi tutabildiğiniz kadar anasayfada tutun çok kişi katılır bence.chip ' e ayrıca teşekkür güzel haber.

Süper bir proje tebrik etmek lazm..

bende bilgisayarımı balkondan atmayı düşünürken böyle bir haber çıkması sevindirici.

Helal olsun güzel proje. Ülke olarak gelişmek istiyorsak çocuklara teknolojiyi ulaştırmamız lazım. Teknoloji çağında yaşıyoruz. Bence 2015 yılına kadar her eve bilgisayar girmeli.

Bence bu kampanya diğer şehirlerede yansıtılmalı...

tabikide gitsin bendede eski bi bilgisayar war intel celeron 400mhz işlemcili bi bilgisayar war ben yeni bi pc alınca gönerririm
yaniii

chip e teşekkürler böyle bi projeye ışık tuttugunuz için ve duyarlı davrandıgnız için...ayrıca bilgisayarlar eski bile olsa yinede çok şey öğrenilebilir sonuçta bilgisayarları alıralmaz crysis oynucak halleri yok :)) umarım katılım çok olur ve umarım bu haberi diger siteler de yapar

BENCEDE SÜPER ANKARA BÜYÜKŞEHİRDE DESTEK VERMELİ

Eminim ki elindeki esli bilgisayarı atmak yerine bir yere vermeyi isteyecek çok insan vardı. Bu gün bilgisayarını kapıya çıkarıp arabası ile tamirciye gitmeye üşenenler var.

Aslında göstermelik bir rakamla satın alma yapılsa daha çok bilgisayar bağışlayan çıkar.

VE DİKKAT BİLGİSAYARLAR ÇOCUKLARA GİTSİN, ZARARLI KİŞİLERİN ELLERİNE DEĞİL.

bir diyarbakirli olarak belediye başkanina teşekkür edrim inşallah devami gelir ve umarim bu sag duyuyu tüm belediye başkanlari taşir

Bence cok iyi bir sey hem insanlara hayirimiz dokunur hem de cevreye

iyi tabii. sadece bu değil de, firmaların attıkları eski bilgisayarları alsalar (firmalar sabit diskleri vermek istemeyebilir, tamam) bu da büyük bir israfı önler.

Bu Türk yapılanmasına SMILE adını veren onursuz kişiye yazıklar olsun. Bu ne kardeşim, neden ingilizce isim veriyorsunuz. Siz Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı değil misiniz? Hem de resmî bir kurum yapıyor bu densizliği! Yazıklar olsun !! Ha kürtçe isim vermişsin, ha ingilizce ne farkeder. Üniter yapıya sahip bir ulus devletine yakışan, her türlü iletişim ortamında Ulusal Dilini yani Türkçe'yi kullanmaktır!

Fikir güzel ama SMİLE ismi olmamıs,hem de hiç olmamış.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir