Eski dizüstünüzü Chromebook'a dönüştürün!

Bu ücretsiz yazılımla, eski dizüstü bilgisayarınızı gerçek bir Chromebook'a dönüştürmeniz mümkün!

  • Cenk Atlı
Eski dizüstünüzü Chromebook'a dönüştürün!

Windows ve Mac dizüstü bilgisayarların yanında işlevsel ve uygun fiyatlı bir alternatif olarak sunulan bulut tabanlı Chromebook'lar temelde Linux çekirdeği üzerinde temelleniyor. Bu da aslında söz konusu cihazların internet bağlantısı olmadan fazla kullanışlı olmadıkları anlamına geliyor.

Fakat diğer yandan şu da bir gerçek ki, bu günlerde dizüstü bilgisayarlarda yapılan aktiviteler için öyle pek matah bir donanım gücüne de ihtiyacımız yok. Zira birçok kişi için, internette dolaşmak, e-mail gönderip almak, film ve müzik oynatmak, sosyal medya üzerinden arkadaşlar ve yakınlarla iletişim halinde olmak yeterli olabiliyor.

Bütün bu özellikleriyle Chrome işletim sistemi size cazip gelse de bunun için bir Chromebook almaya ikna olmakta zorlanabilirsiniz. Fakat Neverware adlı bir yazılım sayesinde Chrome OS'yi Windows bilgisayarlarda da çalıştırmak mümkün. Neverware'in sunduğu ücretsiz CloudReady özelliği sayesinde eski dizüstü bilgisayarınızda Chrome OS'yi çalıştırabilir ve onu çok daha kullanışlı hale getirebilirsiniz.

Bunun için ihtiyacınız olan tek şey 8 ya da 16 GB'lık bir USB bellek, bir internet bağlantısı ve Chromebook Recovery Utility'yi kullanmak için Chromebook tarayıcı.

Neverware'in web sitesinde cihazınızın CloudReady için uyumlu olup olmadığını görebilir ve talimatları izleyerek dizüstünüzde Chrome OS deneyimini yaşamaya başlayabilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

Linux Çekirdeği, Linux Masaüstleri, Linux Dağıtımları ve diğer açık kaynak kodlu yazılımlar harika iş çıkarıyorlar. Gelecek Linux'un! Emeği geçen herkese dünyaya olan bu büyük katkılarından dolayı teşekkürler...

RemixOS de geliştirilmekte olan iyi bir alternatif, denemenizi tavsiye ederim

".Chromebook'lar temelde Linux çekirdeği üzerinde temelleniyor. Bu da aslında söz konusu cihazların internet bağlantısı olmadan fazla kullanışlı olmadıkları anlamına geliyor.." cümlelerinden sanki tüm linux sürümleri internet olmadan işe yaramaz olduğu anlaşılmakta ki bu çok yanlış. Chromebook'ların internete bağımlı olduğu doğru ama bu linux için genelleme yapılamaz. İlgili kısım düzeltilmeli.

Acer Aspire O722 netbook için kurulum yapmak istiyorum ancak en son aşama olan "install cloudready" kısmında takılı kaldı. Kurulum sayfasında bu aşamanın 20 dakikadan fazla sürmeyeceği yazıyor. Hızlı olsun diye de netbook hdd yi formatlayıp takmıştım ancak hala yükleme kısmı tamamlanmadı. Stand alone olarak değil de dual boot seçeneğini mi seçmem gerekli bilemedim. Tekrar windows kurup uğraşmak da açıkcası can sıkıcı. Uzman arkadaşlardan değerlendirmelerini bekliyorum.

ubuntu netbook remix var onu kurun süper oluyor

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost