Eski IE patronu, Microsoft'tan ayrıldı!

Internet Explorer'ın en önemli isimlerinden biri, Microsoft'tan ayrıldığını açıkladı!

  • Zeynel A. Öztürk
Eski Internet Explorer patronu, MS'ten ayrıldı!

Internet Explorer'ın eski başkanı, 24 yıldır Microsoft'ta çalışan Dean Hachamovitch, paylaştığı bir blog gönderisinde firmadan ayrıldığını açıkladı.

Hachamovitch, Microsoft'ta 2003 yılında Internet Explorer'ın genel yönetmeni olarak işe başlamıştı. O dönemde Internet Explorer oldukça başarılıydı ve tarayıcının tüm yapması gereken, Netscape'in yükselmesine engel olmaktı. Ancak aktif anlamda yeterince geliştirilmeyen IE, sıkıntı yaşadı. Microsoft'un web tarayıcısı 2006'da Mozilla Firefox gibi rakiplere pazar payı kaybetmeye başladı. Bu sırada Hachamovitch, yaptığı bir açıklamada "batırdık" sözlerini kullanarak takımının Internet Explorer'ı başarıya ulaştıramadığını itiraf etti.

Hachamovitch geçtiğimiz sene Windows takımının yeniden şekillendirilmesi sırasında Internet Explorer takımının başındaki görevinden alınmış ve firmanın baş veri bilim adamı görevine atanmıştı. Bu görevinde Hachamovitch, web tarayıcısını geliştirmek üzere daha agresif taktikler izlemiş, IE'nin güvenliğini artırarak onun HTML5 desteğini zenginleştirmişti. Ancak bu değişiklikler, güçlenen rakipler karşısında geç yapılmış hamlelerdi ve yeterli olmadı.

Microsoft'tan ayrılan Hachamovitch'in firmaya mirası ise Internet Explorer 12'de ortaya çıkacak olan eklenti desteği olacak gibi görünüyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

Normaldir . Windows 10 için Spartan kodlu tarayıcı projesi üzerinde çalışıyor microsoft . İE ye veda etmeye hazır olun .

ie'de hız olarak istenen seviyeye ulaşıldı. Sadece 2 büyük sorunu kaldı. Biri html5 oynatıcıda daha fazla çözücüye ihtiyacı vardı diğeri ise görselliğinin arttırılması gerekiyordu.

bi mobil işletim sistemide o çıkartır

İe kullanıyom ben

Gayet memnunum :)

Adroid'e bile kurulmuyor ie. Önce her platformda çalışır duruma gelsin.

Hız ve guvenlik açısından iyi, ekklenti işini hallederlerse bence diğerlerine gerek kalmaz.

ie güzel hacı

İyi de IE nin düşmesindeki sebep, tekelci politikaları olan microsofta insanların tepkisiydi. Firefox zirveye oturduğunda, tepki gösterenlerin ne düzeye geldiğini tüm dünya görmüş oldu. Sonrada zaten, firefox ve chrome arasında gitti geldi zirve yarışı. Yani, suçluyu bu adam da değil, kendinde aramalı microsoft. Resmen günah keçisi ilan etmişler garibi....

İe androidede gelsin

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play