Eski Internet Explorer'lara kırmızı alarm!

Internet Explorer 8'e geçmek için bir neden daha: Eski sürümlerin yaydığı büyük tehlike burada...

  • Burak Dilli
Internet Explorer'da yeni bir açık bulundu...
Bulunan açık kullanıcıları tehdit ediyor.

Bugtraq mail listesi kullanıcıların başına dert açabilecek yeni bir İnternet Explorer açığını belirledi.

Symantec firması, resmi bloğunda yaptığı açıklamada açığın Internet Explorer 6 ve 7 kullanıcılarını tehdit ettiğini, açığın şu an için çok kullanılabilir olmadığını fakat gelecekte Internet Explorer kullanıcıları için büyük sorunlar çıkarabileceğini belirtti.

Bu açık Internet Explorer'ın CSS (cascaded style sheet) zaafından kaynaklanıyor ve internet siteleri üzerinden kullanıcılara bulaştırılabiliyor. Açıktan yararlanmak isteyenler her koşulda kullanıcıyı kötü niyetli sitelere çekmek ve Javascript'ten yararlanmak zorunda. Microsoft bir çözüm üretene kadar şüpheli sitelere girmekten kaçınmak ve Javascript'i devre dışı bırakmak en mantıklı seçenekler olarak gözüküyor.

Vupen Security firması açığın tarayıcıların çökmesine ya da gelişigüzel kod çalıştırmasına sebep olabileceğini, problemin ise sadece İnternet Explorer 6 ve 7 sürümlerinde bulunduğunu açıkladı.

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

Chorme and Kaspersky Kullanır Rahatıma Bakarım

Gözünü seveyim ie6 nın.Onun gibi stabil çalışan bir ie sürümü gelmedi.MS ie10'u bile çıkarsa ie6 gibi stabil ve hızlı O-L-A-M-A-Z.Artık nedense sistem kaynaklarını az tüketen yazılımlar yok edilip,fazla kaynak harcayan dolayısı ile yüksek seviye donanım gerektiren yazılım ve işletim sistemleri çıkmaya başladı meydana.Bizim insanımızda aman ne cicili bicili sistemmiş,şuraları buraları şeffaf diye en iyi işletim sistemi yaparlar.Halbuki ben p4 512gb sistemde verimli çalışamıyorum.Xp olsa işlemden işleme saldırırdı.MS xp yi bitirecek hadi kıyın paralara pc nizini yükseltin...

IE 8'in hiç mi açığı bulunmayacak. Ayrıca IE 8 çok yavaş ve sürekli kilitleniyor. En iyi siz Firefox kullanın.

ne alaka javadaki güvenlik açığı herşeyi etkiler istersen firefox kullan yine patlar ne saçma cevap

Bu araştırmanın Microsoftun ie 6nın fişini çekmeye karar vermesinden sonraya denk gelmesi tesadüftür heralde:)

Firefox kullanmak için bir neden daha...

Artık IE6 ve IE7'yi yok etmek lazım. Microsoft da buna uğraşıyor ama kullanıcılar da bilinçli olmalı.

"Internet Explorer 8'e geçelim" deniyor da, bilgisayarı kaldırmayanlar -ya da sorun çıkaranlar- ne yapsın? (IE8'i yüklediğimde Windows Gezgini'ndeki her klasör ayrı pencerelerde açılmaya başladı. Ben de sistem geri yükleme yapmak durumunda kaldım.)

En güvenli yolu İnternet Explorerı kaldırıp firefox,chrome veya opera kullanın. :)

firefox diosunuzda firefox beş para etmez

IE6 yeterli değil mi? Çok hızlı çalışıyor, IE7 ve IE8'e ne gerek var? IE6 neden radyasyon yayıyor? Onu da Microsoft yapmadı mı? Şimdi niye kötü olmuş?

Sen de yorum yaz