Eski iPhone ve iPad'lere ithalat yasağı!

Samsung, kazandığı bu "küçük" zafer ile Apple'ın iPhone'ları için yasak kararı çıkarttırmayı başardı

Eski iPhone ve iPad'lere ithalat yasağı geldi!

Son senelerde patent konusunda birbiriyle durmadan çekişen Samsung ve Apple arasındaki savaş, bu kez Samsung'un kazandığı küçük bir hukuki zaferle gündeme geldi.

Bloomberg'in raporuna göre ABD Uluslararası Ticaret Komisyonu (ITC), iPhone 4S'ten önce üretilen iPad'lerin ve iPhone'ların ülkeye artık ithal edilemeyeceğine hükmetti. Bunun nedeni ise ITC'nin eski iOS cihazlarının Samsung'un bir patentini çiğnediği konusunda ikna olmuş olması.

Sözkonusu patent, veri aktarımıyla ilgili bir konuyu ele alıyor. Apple, patentin bir endüstri standardı olduğunu ve Samsung'un bu patent için "fair terms" adı verilen koşullar gereğince lisans ücreti talep etmesi gerektiğini savunuyor. Samsung ise yaklaşık 1.5 senedir Apple'a sözkonusu patenti lisanslaması için bir yol sunduğunu, ancak Apple'ın hiçbir şartı kabul etmek istemediğini söylüyor.

İthalat yasağı, iPhone 4, iPhone 4GS, iPhone 3, iPad 3G, iPad 2 3G ve iPad 3'ün AT&T sürümlerini kapsayacak. Ancak bu modeller en son iPhone 5 ve 4. nesil iPad'den eski olduklarından, uzun dönemde Apple'ın karar dolayısıyla çok fazla etkileneceği düşünülmüyor.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

Uzun dönemde etkilenemese ne olur? Patent davalarının başladığı zamanları düşünürsek halen süren ve ileriki davaların sonucunu belli edecek.

oh, ala, şahane

Samsungun o kadar patent ihlali yaptığı da kanıtlandı ama o nedense hiç yasak almadı, hep geçiştirdiler. Samsung mahkemeyi satın almış resmen.

@06 Haz 2013 14:42 hayır yasak aldı tablet satışlarını ve ilk çıkan galaxy sini almanyada satışını durdurdu apple.

@06 Haz 2013 14:42 amerikan mahkemesini mi? çok eğlencelisiniz hakikaten.

İPhone 3gs yerine 4gs yazmışsınız. .

Apple denen kurtlu elma her türlü patenti ihlal etsin bir şey olmaz... Amerikan mahkemeleri Apple'dan aldıkları rüşvetle servet yaptı... Apple köleleri bunu göremez...

Bizde senin gibi androod kolelerini goremiyoruz.

Valla maliyet ve işçilik baza alındığında kölelik yapan apple "fanboyları" kusura bakmayın.

işe bak adam amerikadan almanyaya oraya buraya yasak koyuyor.sana o yetkiyi kim verdi

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir