Eski oyun konsolları Internet Archive'da!

Dev internet sitesi, şimdi de efsane olmuş tam 983 oyunu, kendi içerisinde kullanıcılara sunuyor!

  • Zeynel A. Öztürk
Eski oyun konsolları Internet Archive'da!

1979'un sonlarında çıkan efsane oyun konsolu Atari Video Computer System, onu satın alan birçok kimseyi başına kilitlemeyi başarmıştı. Space Invaders'ı oynarken yaşadığı anları hala unutmayanların sayısı hiç de az olmasa gerek.

İnterneti özenle arşivleyen The Internet Archive, bu sefer açtığı The Internet Archive Console Living Room ile 983 eski oyunu kullanıcıların hizmetine sunuyor. "İster nostalji, ister bir eğitim aracı veya eğlence amaçlı olsun, milyar dolarlık endüstrinin başlangıcı olan yüzlerce oyun bulacaksınız" diyor Internet Archive.

Internet Archive'ın oyunlarını şu an üzerinde barındırdığı beş eski konsol bulunuyor: Atari 2600 ve 7800, ColecoVision, Magnavox Odyssey ve Astrocade. Diğer web siteleri bu oyunları tartışmalı biçimde ROM olarak dağıtıyor veya tarayıcı içinde emule ediyor. Ancak Internet Archive, oyunları ilk kez yasal olarak edinmenize olanak sağlıyor. Koleksiyon içinde  Yar's Revenge, Donkey Kong, Spy Hunter, Joust, Defender, Centipede gibi klasiklere rastlamanız mümkün.

Oyunlar şu an sessiz çalışıyor, ancak Internet Archive bu sorunu kısa sürede çözeceğinin sözünü veriyor. Web sitesi, önümüzdeki aylarda oynanabilir oyun sayısının da genişleyeceğinin haberini veriyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

@30 Ara 2013 15:45 atari'de oyun oynamamış ergenden başka bir yorum da beklenmezdi.

@30 Ara 2013 15:45 O çöpler olmasaydı bugünkü oyun sektörü asla olamazdı

@30 Ara 2013 15:45 Ya hadi bi topla pılını pırtını terk et bu gezegeni lütfen... Çöp dedi adam ya...

mükemmel bir site.

bu siteyi çok seviyorum harika bir hizmet, daha da geliştirilmesi dileği ile..... kendileri şunu da yaparsa çok memnun olurum; 1996 senesi öncesi internet arşivini de sitelerine aktarmaları. sanırım chip`te okumuştum; bir çalışmada 1996 senesinden önceki internet sayfalarını; kullanılmış eski bilgisayar harddiskler sayesinde kurtarmışlar bu internet sayfalarını müzede yayınlamışlardı, bu kurtarılan internet sayfalarını kendi sitelerine aktarabilirler aynı çalışmayı çok daha kapsamlı bir şekilde kendileri de yapabilir, o internet sitelerinin sahipleri veya çalışanları ile görüşüp onların o internet sitesi için kullandıkları harddiskten kurtarabilirler veya server harddisklerinden yapabilirler, bunu yapabilmek için başka yollarda olabilir. açıkçası internet archive sitesinden böyle bir gelişme bekliyorum, 1989 senesindeki internet sayfalarını dolaşıp incelemek müthiş keyif ve keşif olur.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost