Eski PC'nizi hayata döndürün!

Emektar PC'niz yavaşlığıyla sizi delirtiyorsa bu işletim sistemlerini denemeden onu rafa kaldırmayın

Eski PC'nizi hayata döndürün!

Aynı PC'yi yıllardır kullanıyorsunuz ve artık, yavaşlığı yüzünden onu açmak bile istemiyorsunuz. Ama cihazınız tıkır tıkır çalıştığı için onu elinizden çıkarmak da pek içinizden gelmiyor. Onu tekrar hayata döndürmenin bir yolu var mı?

Bu 4 işletim sistemi, sürünen eski PC'nize muhtaç olduğu hayat dokunuşunu sunabilir.

Ubuntu

Netbook'unuzda Ubuntu kullanmak performans anlamında ona çok şey katmayabilir, ancak işletim sistemi, web tarayıcısı, Libre Office ofis paketiyle temel ihtiyaçlarınızı karşılayacak.

MacPup

Mac OS'a özel bir hayranlığınız varsa, Finder'ı taklit eden Linux tabanlı MacPup'ı deneyebilirsiniz. Netbook üzerinde oldukça hızlı çalışan işletim sistemi, Linux'un tüm olanaklarını da önünüzde getiriyor.

Devamı, ikinci sayfada...

Jolicloud ve Peppermint

Peppermint

Peppermint, SSB (tek web sitesi üzerinden çalışan tarayıcı) mantığıyla işleyen bir işletim sistemi. SSB'lerin ne olduğunu bilmiyorsanız, sadece bir web sitesine adanmış, araç çubuğu ve düğmeleri olmayan bir web tarayıcısı düşünün. Linux tabanlı Peppermint, bu mantıkla çalışan dağıtım ve uygulamalarınızı web üzerinden çalıştırıyor. Bununla birlikte sadece web uygulamalarıyla yetinmek zorunda değilsiniz; uygulamaları sabit diskinize de yükleyebilirsiniz.

Jolicloud

Netbook'unuzda Chrome OS benzeri, web arayüzü üzerinden çalışan bir deneyim yaşamak istiyorsanız, Jolicloud size istediğinizi sunabilir.

Jolicloud

.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 22 Yorum

Ubuntu yerine linux mint kullanıyorum tavsiye ederim

Eski bilgisayara ubuntu mu? Yok artık! Puppy, DSL, Crunchbang, Bodhi deseniz ya da ne bileyim illa ubuntu olacaksa da lubuntu deseydiniz ya. :D

eski bir pc var bende cd den live çalışırken iyi çalışıyordu JoliOS fakat harddiske zar zor kurdum ve aşırı ağır açılıyor hatta sistemin açılması 20-30 dk sürüyor. Birçok işletim sistemi için aynı şeyler geçerli acaba bilgisayarın donanımsal bir sorunumu var???

ssd ve +1/2 gb ram bir de 32bit w7 home basic kurduk mu f-16 gibi olur :)

Ubuntu ve Jolicloud hic te hizli degiller. Kararli Debian yada Mandrake derlemelerini deneyin, ubuntunun tek avantaji varsa paket yonetimi digerlerine gore daha acemi dostu.

Eski bilgisayarları atmadan kullanmaya devam etmenin tek yolu artıkı onlarla internete bağlanmamak ve üretildikleri yılların işletim sistemlerini ve programlarını kullanmaktır. Tabii bu, bundan en az yedi sekiz yıl öncesinin bilgisayarları için.

Pupylinux baya hizli netbook icin.

Hızlı bilgisayar isteyen, eski pc sahipleri. Kurun Windows XP + Driver'lar + Office 2003 Lite + Chrome! Bunlar dışında ne antivirüs kurun nede başka program, bu şekilde bir 5 yıl daha nefes alır o bilgisayar :)

Gereksiz bir makale. Bunlarla uğraşacağınıza gidin yeni bir Windows 8 bilgisayar alın

Windows 98 kurun Plus! 98 kurun cillop gibi

ubuntu xp den bile yavaş öggg nefret ettim resmen

Olursa bir gün birine lazım olur diye yazıyorum Eski bir sisteminiz varsa bu chip makalesini dikkate almayın. Yazarın pekde bilgisi yok. Gerçekten eski bir sisteminiz varsa puppy Linux kullanın. Sistem aramayın

Ubuntu mu hızlı. İnsanı Linux tan soğutur. Mint olabilirdi.

xubuntu diyorum, vista özellikleri ile pentium 2 sistemde bile çalışıyor!

Selam aranızda MacPup deneyen varmı var ise yorumlarınızı ala bilirmiyim.

onun yerine git pc nin içini temizle valla benim pc ye yaptım ve pc aşırı uçtu

bu kadar uğraşıyorsunuz madem bir de 120 lik de olsa bir SSD disk takın işte o zaman hızı görürsünüz.

@06 Ara 2013 13:15 Anakart 133 MHz hız sağlayabiliyorsa SSD taksan yavaş çalışan SSD sahibi olursun o kadar.

ubuntu ile mi uçacak :D güldürmeyin bence..kullandık biliyoruz :S

Arch tabanlı olan 'Manjaro Linux'ün' eline hız konusunda su dökülemez XFCE desktop masaüstü paketi tavsiye olunur Saygılarımla. http://goo.gl/EMdc02

Benim tavsiyem sadeleştirilmiş ve Mac 'e benzetilmiş olan Elementary OS.Kesinlikle hızlı,sade ve de gerçekten çok şık.Ben çok beğendim ve kullanıyorum.Ubuntu ile gelen birçok paket çıkartılmış.Hiçbir ofis paketi kurulu değil.LibreOffice indirip kurabilirsiniz.

Elementary OS 'u Pentium D işlemci ve 2 GB RAM ve önbelleği 8 MB olan eski bir HDD ile denedim.Hakikaten hızlı çalışıyor.Ubuntu 'nun LTS (Uzun süreli -5 Yıl - Destek) sürümleri temel alınıyor.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir