Eski süper bilgisayarları bekleyen son

1.000'lerce çekirdeğiyle 10'larca teraflop'luk işlem gücü sunan canavarın acı sonu haberimizde...

Yaşlanan süper bilgisayarları nasıl bir son bekler

Süper bilgisayarlar eskidiği zaman ne olur? Eski süper bilgisayarların yaşadığı en büyük sorun, işlemci gücünden ziyade elektrik masrafları ve elektrik enerjisinin bulunabilirliği. Bu sorunlar, süper bilgisayarların sonunu bile getirebiliyor.

University of New Mexico'daki Encanto isimli süper bilgisayar da bu duruma maruz kalanlardan. "Cazibenin yeri" diye adlandırılan yatırımdan beklenenler oldukça üst düzeydeymiş. Xeon tabanlı, dört çekirdekli 3.500 Intel işlemciden meydana gelen bir süper bilgisayardan oluşan Encanto projesi, kapasiteyi kiralayarak gelir elde etmeyi planlıyormuş.

2007'de New Mexico eyaleti tarafından 14 milyon dolar fon sağlanan Encanto projesi, şimdiye kadar sistemin işletilmesi için 11 milyon dolar ve geçiş kapıları için 3 milyon dolara ihtiyaç duymuş. İlk açıldığında yılda 2 milyon dolarlık bir maliyeti olan bilgisayarın masrafları, 5 sene içinde onu satın alabileceğiniz miktarlara kadar yükselmiş.

Bu süper bilgisayarın acı sonu, haberimizin ikinci sayfasında... 

Kimse onu istemiyor!

14.336 çekirdekten oluşan Encanto Altix ICE kümesi, 172 teraflop'luk en yüksek teorik performansa sahip. Sistemin devamlı sağlayabildiği performans ise Linpack Fortran hız testine göre 133.2 teraflop. Bu performansıyla süper bilgisayar, Kasım 2012'de dünyanın en hızlı 500 süper bilgisayarı listesinde 185. sırada yer almayı başarmış.

Sağlanan bilgilere göre Encanto, watt başına 154.7 megaflop'luk devamlı bir işlem gücü için 861 kilowatt enerji harcıyor. Oak Ridge National Laboratory'de bulunan "Titan" süper bilgisayarı ise 8.21 megawatt ile watt başına 2142 megaflop sağlayabiliyor.

Buradan anlaşılan ise bir süper bilgisayar meydana getirirken bütçenizin buna yeterli olması kadar, onu yükseltme olanağınızın da önemli oluşu. New Mexico'daki üniversitelere ve endüstriyel şirketlere yeterli gücü sağlayacağı düşünülen Encanto makinesi, şu sıralarda kendisini çalıştıracak kadar zengin bir alıcı arıyor. Yüksek maliyetleri nedeniyle kimsenin satın almak istemediği makine, Albuquerque Journal'ın raporuna göre New Mexico eyaleti teknoloji sekreteri Darryl Ackley tarafından parçalara ayrılarak, eyaletin çeşitli araştırma üniversitelerinde kullanılabilir.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

yapıcak bişey yok bunu kullanıcak birisi varsa bunuda göze alıcak tabi bunu yapanda hakkını vermesi lazım :)

Google alsın onu :)

bende süper bir arabam olsun isterdim 500 bg gücünde 100 km ye 1 litre dizel kullansın:D:D:D

büyük fonlarla bilimsel araştırma yapan kuruluşlardan başka kimse almaz zaten.

Hurdaya versinler

call of duty açarmı acaba ekran kartı kaçlık atimi nvidia mi:)))))))))))))))))))))

Bende olsaydı bu alet ne iklim modelleri çalıştırırdım onda...

elektrik parasını ödeyemen ben onun :d

(Zenginin malı ,Zügürdün cenesini yorarmış..) :))))

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir