Eski tarayıcılara sert yumruk jQuery'den!

Eski sürüm tarayıcılara belki de en büyük darbe, bakın kimden, ne şekilde geldi...

Eski tarayıcılara sert yumruk jQuery'den!

Pek çok internet sitesi geliştiricisinin hazırladığı içeriğin farklı gezinti araçlarında sorunsuz görüntülenmesinden emin olmak için başvurduğu en önemli yardımcı olan JQuery JavaScript kütüphanesinin yen sürümü yakında kullanıma sunulacak. Önceki sürümlerin aksine internetin "daha modern" yönüne hitap edecek olan kütüphanenin, artık Internet Explorer 6,7 ve 8 gibi eski tarayıcıları desteklemeyeceği belli oldu.

Şu an hizmette olan web sitelerinin neredeyse yarısında kullanılan jQuery, site kodunun farklı tarayıcı sürümlerinde sorunsuz çalışacağından emin olmak isteyen geliştiricilerin en büyük yardımcılarından. Eski tarayıcılara verilen desteği sonlandıran geliştirici ekip, sadece modern tarayıcılarla ilgilenerek çok daha verimli sonuçlar elde edebileceklerini söylüyor.

Özellikle Internet Explorer'ın eski sürümlerinde sorunsuz görüntülenmesi gereken siteler hazırlayan geliştiriciler, kütüphanenin eski sürümlerini kullanmaya devam edebilecek. Halen kullanılmakta olan 1,9 sürümü 1,10 halini aldığında 2,0 sürümüyle, 1.11 adını aldığındaysa 2,1 sürümüyle uyumlu olacak. Bu nedenle ileride uyum sorunlarıyla karşılaşmak istemeyen geliştiricilerin kütüphanelerini en azından 1,9 sürümüne yükseltmelerinde fayda olduğu belirtiliyor.

Ender Duman

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

Windows Xp kullanan çok sayıda insan var. Windows Xp de ise son sürüm browser ie8. ie9 yüklenemiyor. Bu yüzden özellikle iş bilgisayarı olarak çok sayıda ie8 var piyasada. ie8 i desteklememek stratejik hata olur.

aynen internet explorer 6 bi dert 7 başka bir dert 8 tam bir dert 6 nın desteklediği bazı structure ı 7 8 desteklemiyor 7 nin desteklediği css media property i 8 desteklemiyor tam bir arap çorbası.. en iyisini yapmışlar..

Kütüphanenin güncellenmesi elbette güzel ama tarayıcı farklılığı sorununu aşan bu kütüphanede artık tarayıcı savaşlarında saf tutmaya başlıyor demek. Neyse sloganımızı eksik etmeyelim. Firefox Forever.....

böyle tepkiler göstermek çok iyi yoksa hala ie6 kullananlar var ):

6,7 neysede 8 daha ömrü vardı.

İnsanlar neden yenisi varken eskisini tercih eder anlamıyorum....

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir