Eski Telefonunuzu Bir Otomata Satmanız Mümkün

Eğer emektar eski akıllı telefonunuzu satılığa çıkarmak sizin için sıkıcı bir fikir ise, telefonunuzu bu otomata satabilirsiniz!

 • Doğan Kürşat Aktaş
Eski Telefonunuzu Bir Otomata Satmanız Mümkün

Eğer elinizdeki emektar akıllı telefonu ikinci el olarak satmak istiyor ancak alıcı bulma konusunda şansınıza güvenmiyorsanız, bunun için geliştirilen Dalek benzeri bir cihaz size yardımcı olabilir. Örneğin cihaz bir kullanıcının 256GB varyasyonu iPhone X cihazını 431 Pound'a satın alarak kullanıcıyı da çevreyi de bu alışverişten kârlı çıkarabiliyor.

Birleşik Devletler'deki en büyük akıllı telefon takas firması olan ecoATM, Gazelle isimli cihazlarını şimdiden Kuzey Amerika kıtasının çeşitli noktalarına yerleştirmiş durumda ve firma için ikinci durak Birleşik Krallık olabilir.

İlk bakışta Gazelle'nin tek amacının akıllı telefonların geri dönüşüme katkıda bulunmak olduğu söylenebilir. Bu cihazlar insanların günlük olarak sıkça uğradıkları mekânlara yerleştirilerek kolay kullanım sunan arayüzleri ile hizmet veriyor. Bir Gazelle'e yaklaştığınızda ilk olarak karşılaştığınız şey, cihazın sahip olduğu devasa dokunmatik ekran. Ne yaptıkları konusunda her zaman yazılı ve -elbette ki İngiliz aksanıyla- sesli açıklamalar bulunduran butonlar bulundurn cihaz, kullanıcılarına eski telefonlarını satma sürecinin başından sonuna dek kılauzluk ediyor.

Sahip olduğunuz telefonun marka ve modelini dahi bilmediğiniz durumlarda dahi size yardımcı olabilen cihazın ilk istediği şey, telefonunuzun ne durumda olduğu bilgisi. Ortaya çıkan seçenekler "Yeni gibi"den "Çalışmaz durumda"ya kadar farklılık gösteriyor. Bu adım tamamlandıktan sonra makinenin telefonu tanımlamak için çıkarttığı etiketi telefonun arka yüzüne yapıştırmanız bekleniyor ve bu işlem tamamlandıktan sorna makinenin mekanik ağız kısmı açılıyor.

Bu, Gazelle ile ilk kez karşılaşanlar için elbette ki ürkütücü bir tablo olabilir ancak bazı kullanıcıların bunu heyecan verici bulacakları da bariz. Açılan kapağın içerisinde modern telefonların sahip olabileceği tüm giriş türlerini destekleyen bağlantı kabloları bulunuyor ve kablolardan telefonunuza uygun olanı bağladığınızda cihaz kapağını kapatarak eski telefonunuzu tanımlaya başlıyor.

Bir yandan optik sensörleri ile telefonun yüzeyindeki çizikleri ve darbe izlerini tanımaya çalışırken bir yandan da bağladığınız kablo aracılığı ile telefonunuzun aktif batarya yıpranma oranını ve su hasarı alıp almadığını inceleyen makine, kısa bir süre sonra size bir fiyat öneriyor.

Bu noktada iki seçeneğiniz var: Makinenin verdiği fiyatlandırmayı kabul etmek veya reddetmek. İlk seçeneği seçtiğiniz takdirde makineye PayPal veya banka transfer bilgilerinizi girmeniz bekleniyor ve makine bu sırada eski telefonunuzdaki verileri tam olarak nasıl silerek kişisel bilgileinizi koruyabileceğinizi açıklıyor. Ancak ikinci seçeneği seçerseniz, Gazelle kapağını açarak az önce fiyatlandırdığı telefonunuzu size iade ediyor.

Gazelle, güvenlik konsunda da oldukça iddialı. Takas işlemmini tepesindeki bir kamera ile kaydeden cihaz, kullanıcılarından anahtar verilerini alarak takas işleminin kalan adımlarının da güvenle tamamlanmasını sağlıyor.

ecoATM'nin iddiası, Gazelle tarafından alınan tüm akıllı telefonların belirli sorumluluklar çerçevelerinde ya geri dönüştürülüyor ya da tekrar kullanılıyor olduklarından emin olunması ve telefonların bünyesinde bulunan değerli alaşım ve minarellerin geri kazanılacak olması.

ABD bünyesinde 3500 adet otomat ile hızla yayılan servis, Birleşik Krallık bünyesinde de başarı elde etmesi durumunda daha fazla noktaya yayılacak. Şu an için Birleşik Krallık üzerinde Londra'da dokuz olmak üzere toplamda on altı noktada hizmet vermeye başlayacak olan servisin hizmet vereceği noktaların adresleri şu şekilde:

Londra

 • Morrisons, 1 King St
 • Morrisons, Chalk Farm Rd
 • Morrisons, 10 Hertslet Rd
 • Westfield London, Ariel Way (x2)
 • Westfield Stratford City, Olympic Park (x2)
 • Morrisons, 19 Aldermans Hill
 • Morrisons, 6-7 Salisbury Hall Gardens
 • Morrisons, James Watt Way, Erith
 • Pentagon Shopping Centre, High Street, Chatham (Kent)

Midland ve Diğer Bölgeler

 • Morrisons, 1 King St
 • Morrisons, Chalk Farm Rd
 • Morrisons, 10 Hertslet Rd
 • Westfield London, Ariel Way (x2)
 • Westfield Stratford City, Olympic Park (x2)
 • Morrisons, 19 Aldermans Hill
 • Morrisons, 6-7 Salisbury Hall Gardens
 • Morrisons, James Watt Way, Erith
 • Pentagon Shopping Centre, High Street, Chatham (Kent)

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

Bir istihbarat operasyonu. Eski telefonlardaki bilgiler önemlidir...

Ebay gibi online alışveriş sitelerinde sıkıcı sürece (!) katlanılarak daha kârlı satış yapılabilir.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

 

 

Turhost