Eskişehir'de bilişim vadisi

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Eskişehir'de bilişim vadisinin kurulacağını açıkladı.

Eskişehir'e bilişim vadisi

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan,''Uçak endüstrisini ve teknolojiyi geliştirdiğimiz Eskişehir'de, bilişim vadisi kuracağımız yeri belirledik'' dedi.

Bakan Unakıtan, Türkiye'nin bilişim sektöründe önemli adımlar atması için çalışmalar yaptıklarını ve bu yönde hazırlanan projeleri titizlikle değerlendirdiklerini belirterek, teknolojik yatırımların ülkenin geleceği açısından kritik rol oynadığını kaydetti.

Bu konuda kayda değer potansiyele sahip Eskişehir'in yazılım üssü haline getirilmesi gerektiğini ifade eden Unakıtan, şöyle konuştu:

"Kentte bilişim vadisi kurmak için çalışmalara başladık. Uçak endüstrisini ve teknolojiyi geliştirdiğimiz Eskişehir'de bilişim vadisi kuracağımız yeri belirledik. Teknolojinin alt yapısı burası olacak.

Örneğin önceki gün Makine İmalatçıları Derneği yönetimi geldi ziyaretime. Onlar Ar-Ge faaliyetlerini yapabilmek için büyük bir alan istiyorlar. (Projelerinizi getirin. Bilişim vadisinde kapasitenizi kullanabilirseniz yer verebiliriz, burası yeterli gelmezse organize sanayi bölgesinde veya başka yerlerde yer verelim) dedim. Yani bu yönde bir arayış söz konusu."

Bakan Unakıtan, Eskişehir'in alt yapısının iyi durumda bulunduğunu ifade ederek, "Hem lojistik bakımdan fevkalade güzel potansiyel var hem de iki üniversite var. Yakın gelecekte üçüncü, dördüncü üniversiteler de olacak. Burada yabancı dil bilen yüzlerce insan var. Başka yerlerde bu potansiyel istenilen düzeyde değil. Bunlar bizim için önemli" diye konuştu.

Eskişehir için son derece önemli bir adım

Bilişim vadisinde yüksek teknoloji elektronik yazılım konusunda da çalışmalar yapılacağını belirten Unakıtan, şöyle devam etti:

"Bilişim vadisi için önce şirket kurmak lazımdı. İl özel idaresi, üniversiteler, sanayi odası gibi ortaklardan oluşacak bilişim vadisi için şirketin kurulması kararı Bakanlar Kurulundan çıktı. Bu şirket özel sektör zihniyetinde çalışacak. Yerimiz de tespit edildi.

Eskişehir-Seyitgazi yolunda bulunan Ihlamurkent'in karşısında, Eskişehir Osmangazi Üniversitesinin arkasında yer alan 600 dönüm araziyi bilişim vadisinin yeri olarak belirledik. Bir taraftan arazi takasları yapıyoruz, diğer taraftan biraz da kamulaştırma yapacağız.

Geri kalan yerler zaten Hazinenin malı. İlk etapta 600 dönüm alanda yapacağız ama ihtiyaç halinde bölge bir bu kadar daha büyüyebilecek arazi potansiyeline sahip. Bilişim vadisine üniversiteden öğretim üyeleri, öğrenciler gelebilecek."

Bakan Kemal Unakıtan, "Bu çalışmaların kenti dünyayla bütünleştirecek adımlar olduğunu" anlatarak, "Yarın, öbür gün dışarıdan buraya yatırımcı getirdiğimiz zaman bu Eskişehir için fevkalade olumlu olacak. Dolu dolu projelerin arkasındayız ve bunları takip ediyoruz" dedi.

Kaynak: Tübider

Selim Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 15 Yorum

izmirde, yıllardır bunlardan çok daha fazla kaynak, daha güzel bir ortam ve bu tip teşebbüsler var ama sonuç? cehennemdeki türkler fıkrasını herkes bilir. ulusal psikolojimizi düzeltmeden ve toplam kalitemizi artırmadan hiçbir alanda iddialı iş yapamayız. bu ülkede herkes yorganı kendi üzerine asılıyor. herkes bir fırsatını bulup amir, komutan, müdür olma peşinde ve birilerini yönetip, çalışmadan, hak etmeden kendi hayallerinin kahramanı olma çabasında. değişmeden, tabela kurumu, binalar ve kadrolardan öteye gidemeyiz. tıpkı bozuk saatleri ayarlama enstitüsü gibi teknoparklarımız olur.

Memleketimde böyle güzel şeylerin olması insanı gururlandırıyor. Birde Seyitgazi olunca tadından yenilmez..

başka ülkelerin etkisinde ne kadar ileriye gidebiliriz ki..?

allahım rüya felan değil galiba :)
yavaş yavaşda olsa bazı şeylerin farkına varıyoruz. bu ülkede 40 milyona yakın genç nüfus var. 40 milyon çalışan üretken beyin demek bu. ne demek olduğunu açıklamak için bu nüfusun avrupadaki büyük ülkelerin nufüsu kadar olduğunu hatırlatmaya gerek yok zannedersem.

bu ülke üretmeli, bu gücü kullanmalı. yöneticilerinde bunun farkına varması bir yazılımcı olarak bana da umut veriyor. hindistan bugün 6 milyar dolar yazılım ihracatından kazanıyor.

bunun büyük bir akımın başlangıcı olması dileğiyle, yeni bilişim vadilerinin gelişimine hız verilmeli..

alibaba 'ya katılıyorum.

helal olsun. umarım sonu hayırlı olur. her işte başka bir kuvvetin etkisi olur. evrenin temel yasası. ha tabi umarım bu özenti sadece "vadi" ile kalır. bakıp göreceğiz. ancak asıl "bu etkidir metkidir" diyerek kıçımızın üstünde oturmak bizi bir yere götürmez.

Eskişehirli değilim ama eskişehirli gibi orayı iyi bilirim inş böyle bişi olur çok güzel ve gelişen bir şehir...

vatanını milletini iyi tanıyan biri olarak, ben size nasıl bir vadi olacağını önceden söyleyim. yandaş bir sürü, amir, müdür, güvenlik, hademe olacak. bürolar, makamlar, makam arabaları, korumalar, çaycılar, bahçevanlar, mutfak, kantin, spor alanları. sonra ilan verecekler bilmemne projesine verilen teşviği alabilmek için, işsiz programcı ve mühendislerden bir ekip kurup onları eğreti odalara uyduruk altyapıya oturtacaklar. hadi bakalım çocuklar yapın bişeyler de gösterelim bakana, müdüre, AB ye para alalım falan, filan. tıpkı amerikan kürek takımı gibi. tek bir kürek çeken sporcu, gerisi müdür ve müdür yardımcısı, yetkili vs. yarışı kaybedince kürekçiyi kovarlar. bizde de işler yürümezse o vadinin bilgisayar umzanı dışındaki bütün kadrosuna devletin başka güzel yerlerinde işe yerleştirirler ve sözleşmeli alınan geçici bilgisayar uzmanları da iğrenç piyasaya geri gönderilir. reziller bir iş beceremediler zaten ne bekliyorlardı ki?! ;))

alibaba ya katilmak istemesemde boyle bir bir ihtimal ne yazik ki var.Belki eskiye nazaran daha az ama var. ne yazik ki. Bir bilisim calisani adayi olarak insallah ISI EHLINE TESLIM ederlerde gercekten biseyler uretebiliriz.Bilisim uzerine en ust seviyelerdeki uzmanlarimizin (sayisi 150-200 kadar bildigim kadariyla) ne yazikki yarisindan fazlasi yurtdisinda calisiyor. Bi sekilde onlari geri getirmek lazim amac gelecege yatirimsa eger. Onlarin onderliginde cok ama cok onemli isleri basarabilecegimizden eminim. Ozellikle teknoloji konusunda disariya olan bagimliligimizi sona erdirmek hedefimiz olmali. Guclu bir turkiye icin tam bagimsiz olmamiz gerekir. hemen hemen her yonden ama TAM BAGIMSIZLIK icin
gokhan

Fazla söze gerek yok ALİBABA nickli arakdas her şeyi yazmış..

bir gün ormanda yürüyen bakanlar bir yer görmüşler değerlendirelim burayı demişler. Bir bekçi işe almışlar orayı korusun die sonra bu bekci acıkır çay felan ister birde çaycı alalım demişler bunlarda kaytarmasın die başlarına bir şef atamışlar. bekçiyle çaycı şefi ayartır die birde müdür atamışlar ormandaki bu ıssız kulubeye. sonra bakmışlar ki çok para gidiyor ne yapalım demişler en sonunda bekçiyi işten çıkartalım maaş ödemeyiz bu sayede diye düşünmüşler. Türkiye'min halleri işte.

Herhangi bir yabancı, herhangi bir buluşu bizleri cezbetmiyormu? ahh keşke bizimkiler bulsaydı diyenler nerde?Bir batmanlı olarak türkiyenin her alanda gelişmesini canı gönülden isteyenlerdenim.Sizce; eskişehirde kurulması düşünülen bilişim vadisi,ileride silikon vadisine dönüşmesi için bir fırsat değilmi?Lütfen biraz müsterih olup olumlu düşünelim arkadaşlar.....

BENDE BİLİŞİM SEKTÖRUN DE GOREVLI BİR VATANDAŞIM BENDE OLAYA HEM SU ACIDAN BAKMAK İSTİYORUM HEMDE DİĞER ACIDAN
BİRİNCİSİ ; NEDEN KALKINMAMIS ILLERIMIZ VARKEN KALKINMIS BIR ILIMIZE BU YATIRIM YAPILIYOR SORUSU İKİNCİSİ İSE
EGER GERCEKLESIRDE ALI BABA ARKADASIMIZIN DEDIGI GIBI OLMAZDA GERCEKTEN BİZLER GİBİ İŞİNİ HEVESLE VE SEVEREK YAPAN BİLİŞİMCİ ARKADASLARI BIR ARADA TUTARLARSA BENCE MUHTESEM OLUR TÜRK ZEKASINA HER ZAMAN GUVENIRIM VE BU ZEKA DOGRU YONE SEVK EDILIRSE YURDUM INSANININ BASARAMAYACAGI HIC BIR SEYIN OLMADIGINI DUSUNUYORUM INSALLAH YENI NESIL ARKADASLARIN ÖNÜ AÇILIR

Bu nebiçim iş arkadaş yaa.. eskişehire yapılması planlanırken istanbul taksime yapılma kararı alınmış. Bi dedikleri bir diğerine uymuyor. Böyle işe güvenilirmi..bi halt olmaz bu işten söliiym

merhaba arkadaşlar ben yöneticilerden ve sizden tekdik destek istiyorum sizden isdediğim yardım metin2 pvp server kurmak vps server olmasını istiyorum fakat yapamıyorum yardım etmek isteyen herkeze teşkkür ederim

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir